فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1605

تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی

بوتاکس و پر کننده های پوستی، درمان های پوستی هستند که برای رفع نواقص ظاهری و از بین بردن خطوط و چین و چروک هایی که در اثر افزایش سن رخ می دهد تزریق می شود و بهتر است توسط پزشک مجرب انجام شود...

تفاوت بوتاکس با پرکننده های پوستی

 

بوتاکس و پرکننده‌های پوستی، درمان‌های زیبایی هستند که معمولا از طریق تزریقات در مطب پزشک انجام می‌شوند. آنها کم تهاجمی هستند، به این معنی که شامل جراحی نمی شوند.

تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی

بر اساس گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)، درمان‌های بوتاکس و پرکننده‌های پوستی رایج هستند، به طوری که در سال 2015 بیش از 9 میلیون عمل انجام شده است.

بوتاکس حاوی باکتری های خالص است که عضلات را منجمد می کند.  با انجام این کار، بوتاکس می تواند به کاهش خطوط و چین و چروک های صورت کمک کند.

فیلرهای پوستی حاوی موادی هستند که نواحی که به دلیل افزایش سن نازک شده اند، پر می کنند. این نازک شدن در گونه ها، لب ها و اطراف دهان بیشتر شایع است.

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس شکل خالص شده سم بوتولینوم است که از باکتری ها به دست می آید. اگرچه در مقادیر بیشتر کشنده است، اما مقدار کم و تنظیم شده بوتاکس که برای اصلاح چین و چروک ها داده می شود، برای چندین دهه بدون خطر و مشکل استفاده شده است.

بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی در ماهیچه هایی که در آن تزریق می شود، عمل می کند. هنگامی که این سیگنال های عصبی قطع می شوند، عضله آسیب دیده به طور موقت فلج یا منجمد می شود. بدون حرکت این ماهیچه های انتخاب شده در صورت، برخی از چین و چروک ها ممکن است کم یا حتی از بین بروند.

بوتاکس و سایر درمان های ساخته شده با سم بوتولینوم گاهی اوقات نورومدولاتور یا نوروتوکسین نامیده می شوند.

درمان های ساخته شده با سم بوتولینوم با نام های تجاری Botox Cosmetic، Dysport  و Xeomin به فروش می رسد.

 

بوتاکس چه چیزی را اصلاح می کند؟

بوتاکس تنها بر روی چین و چروک هایی که در اثر حرکت ماهیچه ای ایجاد می شوند، عمل می کند. این موارد به عنوان چین و چروک هایی شناخته می شوند که اغلب به آنها "خطوط بیان" می گویند.

رایج‌ترین چین و چروک‌های که بوتاکس می‌تواند آن را درمان کند، خطوط روی قسمت بالایی صورت است، مانند خطوط 11 بین ابروها، خطوط افقی روی پیشانی و پنجه کلاغی در اطراف چشم. این خطوط در اثر لبخند زدن، اخم کردن و سایر حالات صورت ایجاد می شوند.

بوتاکس بر روی خطوط ریز و چین و چروک های ناشی از افتادگی پوست صورت اثر نخواهد داشت. این موارد به عنوان چین و چروک های استاتیک شناخته می شوند. چین و چروک های استاتیک شامل خطوطی در گونه ها و نواحی گردن است.

بوتاکس یک درمان دائمی نیست. درمان های مکرر برای ادامه اثرات کاهش چین و چروک ضروری است. اکثر افراد متوجه می شوند که اثر بوتاکس 3 تا 4 ماه باقی می ماند.

 

عوارض جانبی بوتاکس

 ASPSبوتاکس را بی خطر می داند و 6.7 میلیون عمل در سال 2015 انجام شد. از آنجایی که بوتاکس به مرور زمان از بین می رود، اغلب عوارض جانبی موقتی هستند.

همچنین ببینید:

 از چه سنی می توانیم بوتاکس انجام دهیم؟

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس عبارتند از:

 • افتادگی پلک یا ابرو در صورت تزریق در نزدیکی چشم
 • فلج عضلات مجاور
 • کهیر، بثورات یا خارش
 • درد، خونریزی، کبودی، تورم، بی حسی یا قرمزی
 • سردرد
 • خشکی دهان
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • حالت تهوع
 • مشکل در بلع، صحبت کردن یا تنفس
 • مشکلات کیسه صفرا
 • تاری دید یا مشکلات بینایی

این درمان همچنین ممکن است به دلیل وجود آنتی بادی هایی که با سم مبارزه می کنند، مفید نباشد. با این حال، در کمتر از 1 درصد از افراد که بوتاکس‌های مکرر انجام داده‌اند، اتفاق می‌افتد.

 ASPSبه افراد توصیه می کند که ناحیه تزریق را پس از انجام بوتاکس مالش یا ماساژ ندهند؛ این کار می تواند سم را به پوست اطراف پخش کند و باعث افتادگی عضلات و مشکلات دیگر شود.

 

فیلرهای پوستی (پرکننده های پوستی) چیست؟

پرکننده‌های پوستی موادی هستند که برای تزریق در زیر سطح پوست برای افزودن حجم و پر کردن ایجاد می‌شوند.

 

مواد مورد استفاده در پرکننده های پوست عبارتند از:

 • کلسیم هیدروکسی آپاتیت، یک ترکیب معدنی مانند است که در استخوان ها یافت می شود.
 • هیالورونیک اسید، که در برخی از مایعات و بافت های بدن یافت می شود که باعث حجیم شدن پوست می گردد.
 • پلی الکیلیمید، ژل شفاف و سازگار با بدن.
 • پلی لاکتیک اسید که پوست را تحریک می کند تا کلاژن بیشتری بسازد.
 • پلی متیل متاکریلات (PMMA)، یک پرکننده نیمه دائمی

هر یک از این موارد برای درمان علائم مختلف پیری یا سایر مشکلات زیبایی طراحی شده است.

مدت زمان ماندگاری آنها نیز متفاوت است. برخی از پرکننده ها 6 ماه دوام دارند، در حالی که برخی دیگر تا 2 سال یا بیشتر دوام می آورند.

افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک در میان بگذارند تا تعیین کنند که کدام فیلر بهترین انتخاب برای آنها خواهد بود.

 

فیلرهای پوستی چه چیزی را می توانند اصلاح کنند؟

انواع مختلف پرکننده های پوستی برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده اند. بسته به پرکننده انتخاب شده، ممکن است:

 • حجم دادن به لب ها
 • حجم دادن نواحی کم عمق یا فرورفته صورت
 • کاهش یا از بین بردن سیاهی و چین و چروک زیر چشم
 • پر کردن زخم های پوستی
 • پر کردن چین و چروک ها به خصوص در قسمت پایین صورت

چین و چروک ها معمولاً در نتیجه از دست دادن کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست ایجاد می شوند.

همچنین ببینید:

 ماندگاری بوتاکس

عوارض جانبی پرکننده پوست

پرکننده های پوستی بی خطر در نظر گرفته می شوند اما عوارض جانبی ممکن است رخ دهد. پزشک متخصص دارای مجوز باید تمام مراحل پرکننده پوستی را با استفاده از پرکننده های مورد تایید FDA که با سرنگ تزریق می شوند، انجام دهد. رایج ترین مشکلات عبارتند از:

 • بثورات پوستی، خارش یا جوش
 • قرمزی، کبودی، خونریزی یا تورم
 • ظاهر نامطلوب مانند عدم تقارن، برآمدگی یا چروک بیش از حد
 • آسیب پوستی که باعث زخم، عفونت یا جای زخم می شود
 • احساس ماده پرکننده (ژل) در زیر پوست
 • نابینایی یا سایر مشکلات بینایی
 • مرگ سلول های پوست به دلیل از دست دادن جریان خون در ناحیه

هزینه درمان های پرکننده پوستی (ژل) متفاوت است و به ارائه دهنده ای که آن را انجام می دهد، ناحیه تحت درمان و نوع پرکننده انتخاب شده بستگی دارد.

 

به طور خلاصه، تفاوت بین بوتاکس و فیلرها عبارتند از:

بوتاکس: ماهیچه ها را از حرکت باز می دارد تا چین و چروک های ناشی از حالات صورت را متوقف کند. این عمل معمولاً در قسمت بالایی صورت، مانند پیشانی و اطراف چشم یافت می شوند.

 

پرکننده های پوستی: از هیالورونیک اسید و مواد مشابه برای پرکردن و حجم دادن نواحی که حجم خود را از دست داده اند استفاده می کنند؛ که شامل چین و چروک های اطراف دهان، لب های کوچک و گونه هایی است که پر بودن خود را از دست داده اند. همچنین ممکن است برای چین و چروک‌های پیشانی، جای زخم و سایر نواحی که نیاز به حجم بیشتری دارند، استفاده شود.

 

ماندگاری نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه است. نتایج فیلر پوستی بسته به اینکه از کدام پرکننده استفاده می شود متفاوت است.

از آنجایی که بوتاکس و پرکننده ها مواد مختلفی هستند که برای مصارف مختلف طراحی شده اند، گاهی اوقات می توان آنها را در یک درمان ترکیب کرد. به عنوان مثال، ممکن است فرد از بوتاکس برای اصلاح خطوط بین چشم ها و پرکننده برای اصلاح خطوط لبخند اطراف دهان استفاده کند.

 میلیون‌ها عمل بوتاکس و فیلر هر ساله انجام می‌شود و نتایج خوبی به دنبال دارند.

بوتاکس و روش های پرکننده زمانی که توسط متخصص پوست با تجربه انجام شود بسیار ایمن هستند. عوارض جانبی در کمتر از 1 درصد از گیرندگان رخ می دهد که اغلب آنها جزئی می باشند.

اگرچه بوتاکس و فیلرها کم تهاجمی هستند، اما همچنان خطراتی را به همراه دارند. فرد باید قبل از انجام این درمان ها از تمام خطرات و مزایای احتمالی آگاه باشد.

بوتاکس و فیلرها برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. افرادی که دارای شرایط پزشکی خاص هستند یا داروهایی مصرف می‌کنند باید درباره بی‌خطر بودن بوتاکس یا فیلرها با پزشک مشورت کنند.

استفاده از یک متخصص واجد شرایط، مانند متخصص پوست، جراح پلاستیک یا جراح زیبایی، کمک می‌کند تا مطمئن شوید که این روش به درستی و ایمن انجام می‌شود. افراد باید قبل از تصمیم گیری در مورد پرکننده های پوستی و بوتاکس با پزشک خود صحبت کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x