فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1525

فواید روغن ماهی برای موها

روغن ماهی سرشار از مواد مغذی واسیدهای چرب امگا 3 است که برای عملکرد های ضروری بدن مفید است وعلاوه بر بدن برای سلامتی پوست ومو مصرف آن الزامی می باشد ...

خوردن ماهی کامل دارای اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است به تقویت عضلات شما کمک کند، اما شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهند که مصرف قرص‌های روغن ماهی نیز همین کار را انجام می‌دهند.

یکی از هیجان‌انگیزترین فواید اسیدهای چرب امگا ۳  که به وفور در روغن ماهی یافت می‌شود، این است که می‌توانند به شما کمک کنند تا موهایی بلند و درخشان داشته باشید.

فواید روغن ماهی برای موها

اسیدهای چرب امگا ۳  در بدن ساخته نمی شوند، بنابراین باید غذاها یا مکمل های حاوی آنها را مصرف کنید. مؤسسه ملی بهداشت خاطرنشان می کند: ماهی و غذاهای دریایی حاوی DHA و EPA هستند، در حالی که غذاهای گیاهی مانند گردو و دانه کتان حاوی آلفا لینولنیک اسید یا ALA هستند که کسری از آن به EPA و DHA تبدیل می شود. طرفداران امگا ۳ می گویند که دریافت مقادیر کافی از این ماده از رژیم غذایی می تواند به تغذیه فولیکول ها و رشد مو کمک کند.

 

آیا امگا ۳ به رشد مو کمک می کند؟

مطالعات کمی وجود دارد که ارتباط اسیدهای چرب امگا ۳ و رشد مو را مورد بررسی قرار داده باشد و تعداد کمی از آنها به طور خاص روغن ماهی را مورد مطالعه قرار داده اند.

یک مطالعه کوچک که در فوریه ۲۰۱۷  در مجله درماتولوژی بالینی و زیبایی شناسی منتشر شد، تشریح کرد که  ۱۰ شرکت کننده مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک (طاسی با الگوی مردانه، که می تواند در مردان و زنان ظاهر شود) مورد بررسی قرار داد که به هر کدام دو بار در روز مکملی حاوی ترکیبی از روغن ماهی، روغن بذر کتان، آنتی اکسیدان ها و ملاتونین داده می شد. پس از حدود شش ماه، ۸ نفر (که در واقع ۸۰ درصد شرکت کنندگان را تشکیل می دادند) شاهد افزایش موهایشان بودند. با این حال، یادآوری این نکته مهم است که این مطالعه یک مطالعه بسیار کوچک بود و هیچ گروه مصرف کننده ی دارونمایی نیز در آن وجود نداشت.

همچنین ببینید:

ماندگاری بوتاکس

قبل از آن نیز نتایج مطالعه ای بر روی ۱۲۰ شرکت کننده در سال ۲۰۱۵  منتشر شده بود. این مطالعه گروهی را که مکمل حاوی روغن ماهی و ویتامین‌های C و E ( و مواد دیگر) مصرف می‌کردند را با گروه کنترل که دارونما مصرف می کردند مقایسه کرد. پس از شش ماه، ۶۲ درصد از افرادی که در گروه مصرف کننده ی مکمل قرار داشتند، شاهد افزایش تراکم موهایشان بودند. چیزی که شاید تعجب آور باشد این است که بیش از نیمی از زنان گروه کنترل نیز گفتند که هنگام مقایسه عکس های قبل و بعد از پوست سرشان متوجه افزایش رشد موهایشان  شده اند. به هر حال محققان معتقدند که برای درک مکانیسم بالقوه به داده‌ها و تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

مکمل ها ممکن است حاوی روغن ماهی یا امگا ۳ به همراه سایر مواد مانند آنتی اکسیدان ها باشند. این مواد ممکن است با هم و به صورت هم افزایی عمل کنند، بنابراین نباید به این نتیجه برسیم که مصرف روغن ماهی یا امگا ۳ به تنهایی در یک مکمل باعث رشد مو می شود.

در مورد کاربرد موضعی نیز، مطالعه ای در سپتامبر ۲۰۱۸ در مجله بین المللی علوم مولکولی منتشر شد، که در آن دانشمندان روغن ماهی خال مخالی تخمیر شده را به صورت موضعی روی سبیل جوندگان استفاده کرده بودند، نتایج نشان داد که این ماده احتمالاً با فعال کردن فاز "رشد" به تحریک فولیکول های مو کمک می کند.

اما این تنها یک مطالعه بر روی حیوانات بوده است و محققان می گویند : به طور کلی، استفاده موضعی از روغن ماهی از رشد مو یا سلامت پوست سر حمایت نمی کند.

در واقع برای رشد مو، موثرترین گزینه این است که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، از محصولات مراقبت از موی ملایم استفاده کنید و در صورت ریزش مو به دنبال درمان باشید و با یک متخصص پوست مشورت کنید .

 

آیا روغن ماهی برای مو و ناخن شما مفید است؟

اطلاعات کمی وجود دارد که نقش روغن ماهی را در سلامت مو و ناخن نشان دهد. آنچه که بسیار مهم است این است که امگا ۳ مورد نیاز بدن برای بهبود عملکردش را دریافت کنید. مولتی ویتامین‌های مختلف [که ادعا می‌کنند] می‌توانند رشد موها را افزایش دهند، در واقع سعی در برطرف کردن هر گونه کمبودی که ممکن است داشته باشید ، دارند ، اما رشد موها را تضمین نمی‌کنند .

اگر تغذیه خوبی دارید و رژیم غذایی متعادلی دارید، بعید است که کمبود امگا ۳ داشته باشید. و اگر کمبودی نداشته باشید، مشخص نیست که آیا مصرف بیش از حد  امگا ۳  از طریق مکمل می تواند کاری مفید و موثر باشد یا خیر .

همچنین ببینید:

چند راه حل ساده ی خانگی برای داشتن پوستی سالم

آیا روغن کبد ماهی باعث ریزش مو می شود؟

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد روغن کبد ماهی باعث ریزش مو می شود ؛ هیچ تحقیقی وجود ندارد که رابطه ای بین روغن کبد ماهی و ایجاد مشکل در سلامت  را بیان کرده باشد. اما بر اساس تحقیقات منتشر شده در ژانویه ۲۰۱۷، مشخص شده است که مصرف بیش از حد برخی ویتامین‌ها، مانند ویتامین A، ممکن است ریزش مو را بدتر کند. روغن کبد ماهی حاوی EPA و DHA و همچنین ویتامین‌های A و D است.  میزان این دو ویتامین از محصولی به محصول دیگر متفاوت است. برخی از مکمل ها ممکن است حاوی مقدار زیادی ویتامین A باشند که ممکن است برای سلامتی و موهای شما مشکل ایجاد کند. بنابراین مهم است که مکمل‌هایتان را از مارک‌های باکیفیت انتخاب کنید .

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

everydayhealth

دیدگاه تان را بنویسید