فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1841

استفاده از ضد آفتاب در نواحی نادیده گرفته شده

قسمت های خاصی مانند پوست سر، لب‌ها، گوش‌ها، گردن و قفسه سینه معمولا نادیده گرفته می‌شوند یا استفاده از کرم‌های ضد آفتاب روی آن‌ها ناراحت‌کننده است و مورد توجه قرار نمی گیرند...

تفکر اشتباه هنگام استفاده از ضد آفتاب

طبق گفته انجمن درماتولوژی آکادمی آمریکا، اکثر بزرگسالان برای پوشاندن پوست قسمت هایی از بدنشان که در معرض نور است به ۱ اونس (یا ۲ قاشق غذاخوری) ضد آفتاب نیاز دارند. اما اکثر مردم فقط بین ۲۵ تا ۵۰ درصد از این مقدار را مصرف می کنند.

استفاده از ضد آفتاب در نواحی نادیده گرفته شده

 

طبق توصیه ی بنیاد سرطان پوست : ضدآفتاب باید هر روز بدون توجه به آب و هوا استفاده شود و هر دو ساعت یکبار نیز تمدید شود.

اما قسمت های خاصی مانند پوست سر، لب‌ها، گوش‌ها، گردن و قفسه سینه معمولا نادیده گرفته می‌شوند؛ یا به این دلیل که استفاده از کرم‌های ضد آفتاب روی آن‌ها ناراحت‌کننده است یا به این دلیل که به نظر نمی‌رسد این نواحی چندان در معرض نور خورشید قرار بگیرند . اما به گفته کلینیک مایو، بسیاری از این نواحی در میان مناطقی هستند که سرطان پوست در آنها ایجاد می شود.

در واقع، طبق گفته بنیاد سرطان پوست، تجربه ی پنج بار (یا بیشتر) آفتاب سوختگی، خطر ابتلا به ملانوم که یک نوع کشنده سرطان پوست است را دو برابر می کند. اما استفاده از SPF ۱۵  یا بالاتر ، آن هم به صورت روزانه ، این خطر را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد، بنابراین مهم است که کرم ضد آفتاب خود را در این نواحی نیز استفده استفاده کنید.

همچنین ببینید:

فواید و مضرات آفتاب گرفتن!

 

اثرات طولانی مدت اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست را جدی بگیرید ؛ نیاد سرطان پوست اشاره می‌کند که نور خورشید را میتوان عامل نود درصد از پیری پوست دانست، اما یک مطالعه نشان داده است که افرادی که استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتاب با SPF ۱۵  یا بالاتر را گزارش کرده‌اند، کاهش ۲۴ درصدی پیری پوست را (در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نمی‌دادند) تجربه کرده اند. بنابراین به طور مداوم از ضد آفتاب استفاده کنید.

 

و دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید این نواحی که اغلب نادیده گرفته می شوند را نیز در نظر داشته باشید:

 

۱. گوش

به لطف وجود چین‌هایشان، گوش‌ها مکان راحتی برای زدن کرم ضد آفتاب نیستند. اما نقاطی هستند که به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار می گیرند، بنابراین آنها را نادیده نگیرید (بله، حتی اگر موهای بلندی دارید). گوش ها سومین محل شایع سرطان پوست هستند.

پزشکان توصیه می کنند که از کرم ضد آفتاب با اس پی اف ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید تا خطر را به حداقل برسانید، و مطمئن شوید که تمام نواحی گوش، جلو و پشت آن را پوشانده اید. و فراموش نکنید که گذاشتن کلاه لبه دار و تلاش برای ماندن در سایه نیز ایده های خوبی هستند.

 

۲. پوست سر

اگر فکر می کنید موهایتان از پوست سرتان محافظت می کند، اشتباه می کنید: «پوست سر بالاترین نقطه بدن است و بنابراین احتمال سوختن آن بیشتر از سایر نواحی است. برای کمک به پیشگیری از سرطان پوست، ضد آفتاب باید همیشه روی پوست سر و خط رویش مو نیز زده شود. اگرچه ابتلا به سرطان پوست در پوست سر شایع نیست اما تحقیقات نشان داده است که این بخش  ۲  تا ۵ درصد از ملانوم های پوست را تشکیل می دهد بنابراین شما باید برای این ناحیه نیز از ضد آفتاب کنید. پوشیدن کلاه نیز می تواند کاری موثر و کمک کننده باشد.

مجموعه‌ای از کرم‌های ضدآفتاب نیز در دسترس هستند که برای محافظت از پوست سر بدون برجای گذاشتن هیچ اثری یا ایجاد احساس چربی، فرموله و طراحی و تولید شده‌اند.

 

۳. پلک ها

پوست اطراف چشم نازک است و این باعث می شود که این نقطه مستعد ابتلا به سرطان پوست و همچنین علائم پیری مانند چین و چروک و لکه های خورشیدی باشد. طبق  گزارش وب سایت انجمن انکولوژی بالینی آمریکا، سرطان پوست ایجاد شده بر روی پلک ها تا ۱۰درصد از کل سرطان های پوست را تشکیل می دهد.

بسیاری از مردم به دلیل حساسیت این ناحیه از زدن کرم ضد آفتاب به آن خودداری می‌کنند. اما درست این است که برای محافظت از این نقطه به سراغ کرم‌های ضدآفتاب معدنی حاوی دی‌اکسید تیتانیوم یا اکسید روی بروید ؛ حتی می‌توانید کرمی را پیدا کنید که برای پوست‌های حساس فرموله شده باشد.

زدن عینک آفتابی که خاصیت حفاظت از چشم ها در برابر اشعه ماوراء بنفش را داشته باشد نیز یک سرمایه گذاری عالی است و می تواند به محافظت بیشتر از پلک ها در برابر سرطان های پوست و علائم پیری که توسط اشعه های خورشید تسریع می شوند، کمک کند.

 

۴. لب ها

ممکن است لب‌هایتان را به عنوان بخشی از پوست تان تصور نکنید، اما اشتباه می کنید ، لب ها نیز دارای بخشی از پوست شما هستند و سرطان پوست می تواند بر روی لب ها نیز ایجاد بشود. خوشبختانه حفاظت از این منطقه ساده است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تنها چیزی که نیاز دارید یک بالم لب  دارای اس پی اف ۳۰ یا بالاتر است. استفاده از بالم لب دارای اس پی اف عمل خوبی برای کمک به جلوگیری از ایجاد سرطان پوست و چین و چروک در این ناحیه است.

توصیه می شود که بالم لب خود را هر دو ساعت یکبار تجدید کنید .

 

۵. گردن و سینه

ممکن است قبل از خروج از خانه با دقت به صورت خود ضد آفتاب بزنید، اما خوب است بدانید که باید این کار را برای گردن تان نیز به خوبی انجام بدهید. بر اساس مقاله ای که در اکتبر ۲۰۱۹ منتشر شد، مشخص شده است که حدود ۲۰  درصد از موارد جدید ملانوم در ناحیه سر و گردن یافت می شود. گردن و قفسه سینه نیز از نقاطی هستند که ابتلا به سرطان پوست در آن مناطق امری رایج است؛ بنابراین باید به این نواحی نیز توجه کنید.

همچنین ببینید:

روغن نارگیل و خواص آن برای پوست

 

۶. پاها

اگر در روزهایی انتخابتان این است که کفشی با پوشش کامل مانند کتانی نپوشید، بهتر است به پاهایتان نیز ضد آفتاب بزنید، زیرا آنها نیز به شدت در معرض تابش آفتاب قرار دارند .

قسمت‌های رویی پاهای ما اغلب در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، و ما باید در آن نواحی از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم.

۳ تا ۱۵  درصد از سرطان های پوست ملانوم روی پا یا مچ پا رخ می دهند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

everydayhealth

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x