فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1598

۵ باور اشتباه بهداشتی

در این مقاله به بیان و تشریح چند نمونه از باورهای غلطی می پردازیم که در زمینه ی بهداشت و زیبایی به صورت عمومی جا افتاده و توصیه می شوند...

۵ افسانه رایج بهداشتی که نباید آنها را باور کنید

 

۵ باور اشتباه بهداشتی

۱.آیا هر روز نیاز به دوش گرفتن دارید؟    

واقعیت این است که "شما نباید هر روز با یک تکه صابون به جان بدنتان بیفتید و چربی های طبیعی پوستتان را مدام پاک کنید." این کار واقعا عاقلانه نیست .

 گرفتن دوش‌های روزانه می‌توانند پوست شما را خشک کنند، و استفاده از شوینده ها و صابون ضد باکتری نیز می‌تواند چربی طبیعی پوست را از بین ببرد.

البته دوش گرفتن روزانه دلیلی برای نگرانی یا خطری برای سلامتی محسوب نمی شود، اما به هر حال کاری نیست که برای عموم مردم توصیه شود.

در برخی موارد، حذف دوش ممکن است ایده بدی باشد. مثلا دوش گرفتن روزانه می‌تواند برای مبتلایان به برخی اختلالات پوستی، مانند درماتیت آتوپیک، شایع‌ترین شکل اگزما، کاری مفید باشد. نتایج یک بررسی منتشر شده در نوامبر ۲۰۲۰ نشان داده است که دوش گرفتن روزانه برای افراد مبتلا به اگزما مضر نیست، اگرچه تعداد ایده آل میزان دوش گرفتن برای این گروه هنوز مشخص نیست.

در افراد غیر مبتلا به اگزما عدم استحمام کافی می تواند منجر به بوی بدن و عفونت های قارچی و باکتریایی شود. با این حال، لازم نیست هر روز دوش بگیرید، مگر اینکه به طور خاصی کثیف شوید. چند بار دوش گرفتن در هفته معمولاً برای اطمینان از حاصل شدن بهداشت مناسب کافی است.

این ایده که بیشتر مردم نیاز به دوش گرفتن روزانه دارند، تنها افسانه ای بیش نیست.

همچنین ببینید:

 کمک های اولیه بهداشت روان چیست!؟

۲. برای تمیز کردن گوش خود باید از گوش پاک کن استفاده کنید

این ایده که باید این گوش پاک کن ها را به داخل گوش‌های خود فرو کنید تا بتوانید آنها را تمیز کنید، ایده ی بد و نادرستی است و کاری ناایمن به حساب می آید.

کانال گوش طوری طراحی شده است که یک ساختار خود تمیز شونده داشته باشد. در حالی که گوش دائماً موم می‌سازد و سلول‌های مرده پوست نیز در آن می‌ریزد، اما با الگویی طراحی شده است که می تواند به خودی خود هرگونه تجمع اضافی را از کانال گوش خارج می‌کند.

علاوه بر این، موم گوش دارای خواص ضد میکروبی است که باکتری‌ها را قبل از ایجاد عفونت از بین می‌برد و همچنین به عنوان یک مرطوب‌کننده برای کانال گوش نیز عمل می‌کند.

 

۳.دوش واژینال کاری بهداشتی و لازم است

پزشکان اصلا انجام این کار را توصیه نمی کنند ؛ در واقع، دوش واژینال به فلور واژن (باکتری‌های طبیعی موجود در واژن) آسیب می‌زند و pH طبیعی واژن را تغییر می‌دهد. با انجام دوش واژینال خطر ابتلا به واژینوز باکتریایی (BV) ، عفونت واژن ،  بیماری التهابی لگن و حاملگی خارج از رحم افزایش می یابد. دفتر سلامت زنان اضافه می کند که این تمیز کردن غیر ضروری می تواند احتمال ابتلا به عفونت های مقاربتی (STI) را نیز افزایش دهد.

علاوه بر این استفاده از دوش واژینال در دوران بارداری می تواند باعث زایمان زودرس شود.

 

۴.همیشه دستان خود را با آب داغ بشویید

درست است: همانطور که سازمان بهداشت جهانی اشاره می کند، جوشاندن آب به طور موثر باکتری های مضر را از بین می برد. اما هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه شستن دست‌ها با آب داغ داغ برای تمیز کردن آن‌ها ضروری باشد، وجود ندارد. محققان معتقدند که استفاده از آب گرم برای شست و شوی دست ها می تواند به اندازه کافی موثر باشد.

همچنین ببینید:

 عادات آرایشی غلطی که به پوست آسیب می رساند!!؟

۵. قانون ۵ ثانیه

قانون پنج ثانیه به قرن ۱۲۰۰ باز می‌گردد، زمانی که چنگیز خان این قانون را در ضیافت‌های خود اجرا کرد و بیان کرد که «اگر غذا روی زمین بیفتد، می‌تواند تا زمانی که خان اجازه می‌دهد آنجا بماند و همچنان قابل خوردن باشد»

با گذشت سالها، این قانون تبدیل به "قانون پنج ثانیه" شد که احتمالاً در کودکی درباره آن شنیده اید. اما افتادن غذا روی زمین حتی برای یک ثانیه و سپس خوردن آن ممکن است کاری مضر باشد. «باکتری ها می توانند به محض برخورد غذا با زمین به آن بچسبند. و هرچه آن خوراکی برای مدت طولانی تری بر روی زمین بماند، احتمالا باکتری های بیشتری به آن می چسبند، پس نمی توان تصور کرد که اگر آن خوراکی در عرض پنج ثانیه از روی زمین برداشته شود پس هنوز آلوده نشده است. مخصوصا اگر بر روی سطحی افتاده باشد که به صورت منظم نظافت نمی شود.»

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

everydayhealth

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x