فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1580

آیا نور آبی به سلامت پوست آسیب می رساند؟

بیشتر نگرانی ها در مورد پیری زودرس و سرطان پوست ناشی از اشعه های مضر UVA و UVB ساطع شده از خورشید بود. اما دانشمندان دریافته‌اند که اینها تنها پرتوهای نیستند که مردم باید نگران باشند. نور آبی هم که از دستگاه های دیجیتال ساطع می شود نیز می تواند سلامت پوست را به خطر بیاندازد...

تأثیر نور آبی بر سلامت پوست

 

مطالعات نشان می‌دهند که نور آبی که از تلفن‌های همراه و صفحه‌نمایش رایانه ساطع می شود می‌تواند باعث خستگی چشم شود، اما مشخص نیست که چگونه بر چهره شما تأثیر می‌گذارد.

اگر در طول روز زمان زیادی را تلفن به دست سپری می کنید، این احتمال وجود دارد که نور آبی روی پوست شما تأثیراتی  بگذارد. البته در این باره انجام تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

آیا نور آبی به سلامت پوست آسیب می رساند؟

در گذشته، بیشتر نگرانی ها در مورد پیری زودرس و سرطان پوست ناشی از اشعه های مضر UVA و UVB ساطع شده از خورشید بود. اما در دهه گذشته، دانشمندان دریافته‌اند که این تنها پرتوهای نور مرئی نیستند که مردم باید نگران آن ها باشند. نور آبی  که هم از خورشید و هم از دستگاه های دیجیتال ساطع می شود نیز می تواند سلامت پوست شما را به خطر بیاندازد.

 

نور آبی چیست؟

«نور آبی بخشی از طیف نور مرئی (۳۸۰ تا ۵۰۰  نانومتر) است که در نور خورشید نیز وجود دارد، اما از طریق نورپردازی داخلی و دستگاه‌های الکترونیکی رایج مانند صفحه‌نمایش رایانه و تلفن‌های هوشمند نیز منتشر می‌شود.

تصور می‌شود که نور آبی عمیق‌تر از نور UV به داخل پوست نفوذ می‌کند، اما خوشبختانه با ایجاد سرطان پوست مرتبط نیست.

به گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا، بیشتر نور آبی که افراد در معرض آن قرار می گیرند، از نور خورشید ناشی می شود. میزان نور آبی ساطع شده توسط دستگاه‌ها تنها کسری از نوری است که توسط خورشید منتشر می‌شود «اما مشکل این است که ما دائماً در حال وقت گذراندن با این دستگاه‌ها هستیم و آن‌ها را در فاصله ای بسیار نزدیک به سر و صورت خود نگه می‌داریم.»

همچنین ببینید:

فواید و مضرات آفتاب گرفتن!

در واقع، براساس داده‌های نیلسن که در ژوئیه ۲۰۱۸ منتشر شد، متوسط ​​آمریکایی‌ها بیش از ۱۱ ساعت در روز را صرف استفاده از رسانه‌های دیجیتال می‌کنند.

«گذراندن زمان بیشتر در مقابل دستگاه‌هایی مانند رایانه ، تبلت و گوشی تلفن همراه در طول قرنطینه کووید۱۹ این سؤال را ایجاد کرد که آیا این دستگاه‌ها در پیری زودرس پوست نقش دارند یا خیر». «حقیقت این است که رایانه‌ها، تبلت‌ها و تلفن‌های ما فقط سطوح کمی از نور آبی را ساطع می‌کنند. با این حال، زمانی که زمان بیشتری را صرف تماشای صفحه نمایش دستگاه‌های خود می‌کنیم، باید تأثیرات ناشی از آن را بیشتر در نظر بگیریم .»

 

نور آبی چگونه بر سلامت انسان تأثیر می گذارد؟

دانشمندان می‌دانند که نور آبی، چه ساطع شده از خورشید و چه از دستگاه‌های دیجیتال، می‌تواند باعث خستگی چشم شود. بررسی منتشر شده در مجله بین المللی چشم پزشکی در دسامبر ۲۰۱۸ نشان داد که در طیف مرئی، نور آبی پرانرژی با طول موج بین ۴۱۵ تا ۴۵۵ نانومتر از قرنیه و عدسی به شبکیه عبور می کند. در این فرآیند، این نور می تواند باعث ایجاد بیماری هایی مانند خشکی چشم، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن شود. نویسندگان این مطالعه نوشته اند که این نور حتی ممکن است بر تولید هورمون ها تأثیر بگذارد و عدم تعادلی ایجاد کند که می تواند بر کیفیت خواب نیز تأثیر منفی بگذارد.

 

درباره نور آبی و سلامت پوست چه می دانیم؟

متأسفانه تحقیقات کافی در مورد تأثیر نور آبی بر روی پوست انجام نشده است. اما برخی از مطالعات اولیه ممکن است سرنخ هایی را برای ما به همراه داشته باشند.

مطالعات نشان می دهند که افراد دارای پوست تیره‌تر که در معرض نور آبی مرئی بوده اند، تورم، قرمزی و تغییرات رنگدانه‌ای بیشتری نسبت به افرادی با پوست روشن‌تر که در معرض سطوح مشابهی از اشعه UVA بودند، را تجربه کرده اند . « ما می‌دانیم که نفوذ نور آبی مرئی به پوست می‌تواند باعث ایجاد گونه‌های فعال اکسیژن شود که می‌تواند منجر به آسیب DNA و تجزیه رشته‌های کلاژن و الاستین ما شود».

مطالعه کوچک دیگری که در فوریه ۲۰۱۵ منتشر شد نیز ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض نور آبی و تولید رادیکال های آزاد در پوست را نشان داد که با تسریع ظهور پیری مرتبط است.

همچنین ببینید:

چند نکته ی ساده برای حفظ جوانی پوست

چگونه می توانید تشخیص دهید که نور آبی به پوست شما آسیب رسانده است؟

تغییرات پوستی مانند به وجود امدن لک ها، تورم، چروک شدن زودرس و قرمزی همگی می توانند نشانه آسیب ناشی از نور آبی باشند.

اما هیچ مدرک علمی محکمی مبنی بر آسیب ناشی از نور آبی به پوست وجود ندارد. به احتمال زیاد نور آبی می تواند اثرات مضری بر روی پوست ایجاد کند، به ویژه لک و پیری. با این حال، اینها هنوز ثابت نشده اند.

حتی برخی از متخصصان پوست از نور آبی برای درمان برخی بیماری های پوستی مانند آکنه استفاده می کنند و هیچ گزارشی مبنی بر آسیب رساندن به رنگدانه های پوستی در این درمان ها وجود ندارد.

 

آیا می توانید آسیب نور آبی به پوست را خنثی کنید؟

از آنجایی که نور آبی باعث می‌شود تا گونه‌های فعال اکسیژن کلاژن را تجزیه کنند، متخصصان پیشنهاد می‌کنند که از محصولات مراقبت از پوست حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C (اسید اسکوربیک) استفاده کنید. شما معمولاً ویتامین C را در سرم های پوست پیدا می کنید ، این ماده به مبارزه با استرس اکسیداتیوی که این نور مرئی ایجاد می کند کمک کند. اکسید آهن یکی دیگر از موادی است که ممکن است به جبران این آسیب کمک کند. تحقیقات انجام شده در گذشته نشان داده است که ویتامین C می تواند به جلوگیری از پیری زودرس پوست و درمان هیپرپیگمانتاسیون کمک کند و از آنها جلوگیری کند. مطالعه ای نیز نشان داده است که اکسید آهن نیز ممکن است به کاهش حساسیت به نور آبی کمک کند.

 

چقدر باید نگران نور آبی باشید؟

در حال حاضر، تحقیقات قطعی کافی برای تعیین میزان آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آبی ساطع شده از تلفن‌های همراه و ابزارهای الکترونیکی بر پوست وجود ندارد. با این حال، نور آبی ساطع شده از خورشید و البته همه ی پرتوهای خورشیدی، همچنان به عنوان عواملی شناخته شده برای نگرانی در زمینه ی آسیب های پوستی باقی می مانند. «میزان انرژی نور ساطع شده از دستگا هایی مانند رایانه و تلفن همراه در مقایسه با انرژی نورهای موجود در طیف خورشید بسیار کم است و بنابراین تأثیر آن‌ها بر روی پوست نیز احتمالاً کم خواهد بود.»

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

everydayhealth

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x