فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1532

آیا لوسیون های ضد عفونی کننده دست واقعاً موثر هستند؟

همیشه تبلیغات فراوانی برای برجسته کردن ویژگی های محصولات بهداشتی و ضد عفونی صورت می گیرد ولی ما پیشنهاد می کنیم با چشمی باز این محصولات را انتخاب و استفاده کنید ...

این محصولات مراقبت شخصی جدید وعده مبارزه با میکروب ها و جلوگیری از خشکی پوست را می دهند. اما چیزهایی در این محصولات وجود دارد که متخصصان پوست در مورد آنها حرف هایی دارند.

خوب می دانیم که تمیز نگه داشتن دستانمان یکی از بهترین راه ها برای حفظ سلامت خود و اطرافیانمان است.

آیا لوسیون های ضد عفونی کننده دست واقعاً موثر هستند؟

همانطور که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اشاره می کند، شستن دست ها با آب و صابون در مبارزه با میکروب ها یکی از مؤثرترین راه ها می باشد. وقتی بیرون هستیم ضدعفونی کننده های دست ساخته شده با حداقل ۶۰ درصد الکل نیز یک گزینه ی خوب هستند.

«ضدعفونی‌کننده دست محصول مهمی است، زیرا به از بین بردن میکروب‌ها از روی دست‌های تان کمک می‌کند، و از منتقل شدن آنها به صورت ، بینی و دهانتان جلوگیری می کند. این محصولات می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی و در ترکیب با کووید و آنفولانزا کمک کنند.»

همچنین ببینید:

فواید روغن ماهی برای موها

اما اگر به طور مرتب از ضدعفونی کننده دست استفاده می کنید، باید بدانید که این محصول بهداشتی یک عارضه جانبی ناخوشایند دارد: ایجاد ترک و خشکی پوست . به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از استفاده از ضدعفونی کننده دست ، دستشان را با مرطوب کننده مرطوب می کنند. با این حال، اکنون، به لطف مجموعه ای از محصولات جدید در داروخانه ها، ممکن است بتوانید این روال بهداشتی را از دو مرحله به یک مرحله کاهش دهید، یا حداقل بعد از ضدعفونی کردن دست های خود از مرطوب کننده کمتری استفاده کنید.

 

چگونه ضدعفونی کننده های سنتی دست می توانند پوست را تحریک کنند؟

الکل موجود در ضدعفونی کننده های دست می تواند اثر خشک کنندگی بر روی پوست داشته باشد. با استفاده بیش از حد، ضدعفونی کننده های دست می توانند سد پوستی را مختل کنند. انجمن ملی اگزما خاطرنشان می کند: برای افرادی که اگزما دارند و سایرینی که پوست حساسی دارند، سد پوستی در معرض خطر بیشتری قرار دارد و مصرف این محصولات می تواند باعث افزایش التهاب و یا بدتر شدن علائمی از جمله خشکی، قرمزی، پوسته پوسته شدن و تحریک پوست شود. بنابراین، استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های دست بدون مرطوب کردن پوست بعد از آن می‌تواند علائم اگزمای دست‌ها را بدتر کند.

 

چرا ضدعفونی کننده های مرطوب کننده دست می توانند مفید باشند؟

«آخرین نسل ضدعفونی‌کننده‌های دست واقعاً ترکیبی بین مواد مراقبت از پوست و مواد ضدعفونی‌کننده‌ هستند. آنها حاوی همان انواع ترکیبات آبرسانی هستند که در مرطوب کننده های سنتی دست یافت می شوند ، تا از این طریق بتوانند از سد پوست در برابر موادی که برای از بین بردن میکروارگانیسم هایی که عفونت را پخش می کنند، محافظت کنند.»

«در حالی که کمتر احتمال دارد که هنگام استفاده از ضدعفونی کننده های مرطوب کننده دست دچار خشکی و سوزش شوید، ما همچنان توصیه می کنیم که احتیاط کنید و از مرطوب کننده های سنتی دست نیز استفاده کنید.»

همچنین ببینید:

ماندگاری بوتاکس

۴ نکته برای انتخاب یک ضدعفونی کننده و مرطوب کننده دست با کیفیت

برای انتخاب محصولی که پوست را تمیز می کند و رطوبت را نیز به آن باز می گرداند، توجه خود را به لیست مواد تشکیل دهنده معطوف کنید و این نکات را دنبال کنید.

۱. نوع و غلظت الکل

«همیشه به دنبال الکل اتیلیک باشید که در کشتن میکروارگانیسم‌ها مؤثرتر از الکل ایزوپروپیل است. در حالی که ضدعفونی‌کننده‌هایی با غلظت الکل بین ۶۰ تا ۹۵ درصد در کشتن میکروب‌ها مؤثرتر از ضدعفونی‌کننده‌های دارای غلظت الکل کمتر یا ضدعفونی‌کننده های غیر الکلی هستند، طبق گفته ی  CDC، استفاده از ضدعفونی‌کننده های دارای الکل کمتر برای پوست شما بهتر است . پس از استفاده از ضدعفونی کننده های دارای غلظت های بسیار بالای (بیش از ۸۵ درصد) الکل اجتناب کنید، زیرا این انواع ، بیشتر موجب خشکی پوست می شوند. تنها چیزی که نیاز دارید وجود ۶۰ درصد اتیل الکل است.

به طور جداگانه، مراقب محتوای متانول پنهان در ضدعفونی‌کننده‌های خاص باشید. در ژوئیه ۲۰۲۰، سازمان غذا و دارو (FDA) در وب سایت خود اشاره کرد که برخی از محصولات وارداتی از مکزیک آلوده به این ماده هستند که به اشتباه به عنوان اتانول برچسب گذاری شده است. «متانول سمی است و جذب آن می تواند عواقب جدی برای سلامتی از جمله کوری و مرگ را به همراه داشته باشد. FDA از مصرف‌کنندگان می‌خواهد که به برچسب‌ مواد تشکیل دهنده روی این محصولات توجه کنند و از استفاده از محصولاتی که مشخصاً حاوی متانول هستند خودداری کنند.

 

۲. بنزالکونیوم کلرید را در نظر بگیرید

اگر پوست حساسی دارید، یک ضدعفونی کننده دست بدون الکل را برای مصرفتان در نظر بگیرید. بنزالکونیوم کلرید یکی از گزینه‌های موجود در این نوع از ضدعفونی کننده ها است، زیرا یک عامل ضد عفونی‌کننده است که مشخص شده است ویروس کووید۱۹ را نیز غیرفعال می‌کند. با این وجود، به اندازه الکل میکروارگانیسم های عفونی را از بین نمی برد. مطالعه ای که در فوریه ۲۰۲۱ در مجله عفونت بیمارستانی منتشر شد نشان داد که بنزالکونیوم کلرید ویروس کووید۱۹ را هم روی دست و هم روی سطوح غیرفعال می کند. محققان نیز به چندین مزیت استفاده از آن نسبت به استفاده از الکل در ضدعفونی کننده های دست اشاره کردند، از جمله اینکه : پوست را کمتر تحریک‌ می کند و غیرقابل اشتعال است.

آنها همچنین خاطرنشان کردند که کارکنان مراکز مراقبت های بهداشتی بهتر است در اقدامات بهداشتی تان ، دست هایشان را با ضدعفونی کننده دست حاوی بنزالکونیوم کلرید ضدعفونی کنند زیرا عوارض جانبی کمتری نسبت به ضدعفونی کننده های حاوی الکل دارد.

 

۳. محصولات دارای مواد مرطوب کننده را برای مصرفتان در نظر بگیرید

در برچسب مواد تشکیل دهنده به دنبال اسکوالن، گلیسیرین و روغن نارگیل باشید «همه اینها به جذب آب و حفظ رطوبت کمک می کنند. گلیسیرین نیز ماده اصلی مورد نظر در ضدعفونی کننده های مرطوب کننده دست است.»

 

۴ . از مصرف ضدعفونی کننده های حاوی عطر پرهیز کنید

این نکته برای افراد مبتلا به اگزما و افرادی که پوست حساسی دارند ، امری کلیدی است، زیرا عطر می‌تواند آسیب زا و حساسیت زا باشد. این موضوع نیز به همان مساله ی سد پوستی آسیب‌دیده برمی‌گردد. «عطرها می‌توانند محرک باشند، و باعث تشدید اگزما شوند.»

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

everydayhealth

دیدگاه تان را بنویسید

 

x