فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1256

علت سیاهی و کبودی زیر چشم!

سیاهی و تیرگی دور چشم از مشکلات رایجی است که بر روی ظاهر افراد تاثیر میزاره و سن رو بالاتر نشون میده. گرچه ممکنه خستگی اصلی ترین علت برای سیاهی و تیرگی دور چشم باشه اما عوامل زیادی برای بروز این مشکل وجود داره ...

افراد اغلب تصور می کنند که وجود تیرگی و گودی زیر چشم به دلیل خستگی و کمبود خواب است. اگرچه این می تواند یکی از دلایل وجود این تیرگی ها باشد ، اما دلایل دیگری نیز برای به وجود آمدن سیاهی و گودی دور چشم وجود دارد ، مانند آلرژی یا روند طبیعی پیری.

علت سیاهی و کبودی زیر چشم!

 

حلقه های تیره زیر چشم بسته به رنگ پوست ممکن است بنفش یا آبی تا قهوه ای تیره یا سیاه به نظر برسند.

این تیرگی ها به ندرت باعث نگرانی می شوند ، اما ممکن است افراد بخواهند تا به دلایل مربوط به زیبایی میزان آنها را کاهش دهند.

در برخی موارد ، سیاهی زیر چشم می تواند نشان دهنده نیاز به تغییر در شیوه زندگی باشد ، مانند بهبود عادات خواب یا رژیم غذایی.

همچنین ببینید:

چرا جوش می زنیم ؟ (راههای درمان و پیشگیری)

علل و عوامل خطر:

ناحیه زیر چشم می تواند تیره تر به نظر برسد زیرا عروق خونی باعث هیپرپیگمانتاسیون یا باعث نازک شدن پوست اطراف چشم ها می شوند.

دلایل ایجاد سیاهی زیر چشم عبارتند از:

کم خوابی یا عادت های بد خواب

آلرژی ، از جمله حساسیت های فصلی

هیپرپیگمانتاسیون ، زمانی اتفاق می افتد که بدن نسبت به حالت طبیعی ملانین بیشتری تولید می کند.

کاهش سطح چربی در اطراف چشم

نازک شدن پوست زیر چشم

کم خونی ناشی از فقر آهن

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

مالش مکرر چشم ها

سالخوردگی

سیگار کشیدن

وجود ژن های موروثی

بیماری های مربوط به تیروئید

کم آبی بدن

درماتیت

مصرف قطره چشم برای گلوکوم ، مانند بیماتوپروست

سن بالا: از دست دادن بافت چربی و نازک شدن پوست اطراف چشم بخشی از روند پیری است. این تغییرات باعث می شود حلقه های تیره دور چشم در افراد مسن بیشتر مشخص به نظر برسند.

قومیت و نژاد غیر سفید: حلقه های تیره بیشتر در افرادی با رنگ پوست تیره دیده می شود و بیشتر از سفیدپوستان بر افراد رنگین پوست تأثیر می گذارد. تصور می شود که این موضوع به خاطر تغییر رنگدانه ها در پوست این افراد باشد.

ژنتیک: حلقه های تیره می توانند ارثی باشند. محققان دریافته اند که اگر کسی گودی و تیرگی زیر چشم داشته باشد ، این مورد به احتمال زیاد در سایر اعضای خانواده اش نیز وجود دارد.

 

درمانهای خانگی:

افراد ممکن است بتوانند با استفاده از داروهای خانگی ساده ، تیرگی زیر چشم شان را کاهش دهند.

اگرچه اثر گذاری برخی از این داروها از نظر علمی اثبات نشده است ، اما ممکن است ارزش امتحان را داشته باشند زیرا بسیاری از آنها ارزان هستند و عوارض جانبی نیز ندارند.

خواب بیشتر

افراد می توانند اطمینان حاصل کنند که داشتن خواب کافی و با کیفیت به کاهش یا جلوگیری از سیاهی دور چشم کمک می کند. بالا بردن ارتفاع سر بر روی بالش های بلند تر نیز ممکن است به کاهش سیاهی دور چشم و تورم اطراف چشم کمک کند.

همچنین ببینید:

علت ریزش موی ابرو چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

خیار

استفاده از برش های خیار بر روی چشم ها ممکن است خستگی چشم ها را تسکین داده و تورم را کاهش دهد. آب زیاد و ویتامین C خیار ممکن است به تغذیه و مرطوب کردن پوست کمک کند. خیار همچنین حاوی منبع سیلیس است که برای یک بافت سالم ماده ای ضروری است.

 

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد بر روی چشم ها می تواند عروق خونی را منقبض کرده و تیرگی دور چشم ها را کاهش دهد.

 

چای کیسه ای

گذاشتن چای کیسه ای بر روی چشم ها نیز ممکن است به کاهش سیاهی دور چشم و پف زیر چشم کمک کند. کافئین دارای خواص آنتی اکسیدانی است و گردش خون را در اطراف چشم تحریک می کند.

می توانید دو عدد چای کیسه ای را پس از قرار دادن در آب جوش و خنک شدنشان (خیسی شان باید قدری حفظ شود) بر روی هر چشم هایتان قرار دهید. قرار دادن چای کیسه ای خیس شده در یخچال می تواند اثر خنک کننده ای نیز برای چشم هایتان ایجاد کند.

 

ماساژ صورت

گردش خون ضعیف اطراف چشم می تواند باعث ظهور حلقه های تیره شود. ماساژ ملایم اطراف چشم می تواند به به بهبود گردش خون کمک کند .

 

استفاده از محصولات مراقبت از پوست دارای آنتی اکسیدان

کرم های صورت و محصولات زیر چشم حاوی آنتی اکسیدان ها نیز ممکن است به کاهش سیاهی دور چشم کمک کنند. در برخی از این محصولات ویتامین E و آنتی اکسیدان هایی وجود دارد که ممکن است به درمان سیاهی دور چشم کمک کنند.

آرایش

گرچه آرایش نمی تواند سیاهی دور چشم را برطرف کند ، اما ممکن است افراد بخواهند از کانسیلر زیر چشم برای برخی از اهداف زیبایی و پوشاندن تیرگی زیر چشم هایشان استفاده کنند.

 

جلوگیری

افراد می توانند با توجه و تغییر عوامل مرتبط با سبک زندگی که در ایجاد حلقه های سیاه در زیر چشم تاثیر دارند از به وجود آمدن این تیرگی ها جلوگیری کنند.

خواب کافی و کاهش استرس: محققان معتقدند استرس این تیرگی ها را افزایش می دهد ، در حالی که استراحت و افزایش عادات خوب مرتبط با یک زندگی سالم این تیرگی ها را کاهش می دهد.

محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید: استفاده از عینک آفتابی محافظ اشعه ماوراء بنفش که دور چشم را می پوشاند و استفاده از کرم ضد آفتاب در اطراف چشم ها نیز می تواند به جلوگیری یا کاهش سیاهی دور چشم کمک کند.

ترک سیگار و کاهش مصرف الکل: سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل می تواند روند پیری بدن را تسریع کرده و احتمال ایجاد سیاهی دور چشم را افزایش دهد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x