فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1212

روش های درمان شل شدگی و افتادگی پوست

تخریب بافت های پوست وافتادگی آن تحت تاثیر عوامل مختلف مانند بارداری ، افزایش سن وکاهش وزن زیاد رخ می دهد.....

افتادگی پوست می تواند یک مشکل شایع باشد. پوست افتاده هم در صورت و هم در بدن اغلب به دلیل از دست دادن چربی می باشد.

تخریب یا کاهش کلاژن و الاستین دلیل دیگر شل شدن پوست است.

در حالی که افتادگی پوست برای هر کسی امکان دارد اتفاق بیفتد اما این احتمال در افراد با افزایش سن بیشتر می شود. از دست دادن مقدار زیادی وزن و حتی برخی بیماری ها سبب افتادگی پوست می گردد.

روش های درمان شل شدگی و افتادگی پوست

 

علت افتادگی پوست چیست؟

افتادگی پوست تقریباً در هر نقطه از بدن اتفاق می افتد. برخی از این نواحی عبارتند از:

پلک

غبغب

چانه

بازوها

شکم

همچنین ببینید:

سلولیت چیست؟ راه های پیشگیری و درمان

دلایل مختلفی برای افتادگی پوست وجود دارد که عبارتند از:

افزایش سن

با افزایش سن پوست دو پروتئین مهم تولید شده الاستین و کلاژن را از دست می دهد.

الاستین خاصیت ارتجاعی به پوست می بخشد. و این امکان را برای پوست محکم فراهم می نماید که هنگام کشش دوباره به عقب برگردد.

کلاژن توسط فیبروبلاست ها تولید می شود. این ماده از الیاف محکم تشکیل شده است که به پوست کمک می کند ساختار و استحکام خود را حفظ کند. با افزایش سن تولید الاستین و کلاژن کاهش می یابد.

این دو پروتئین همچنین می توانند در اثر عوامل خارجی از بین بروند، مانند:

قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش

آلاینده های محیطی از جمله دود سیگار

برخی عوامل سبک زندگی مانند تغذیه نامناسب و نوشیدن الکل بیش از حد

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و عدم مراقبت از پوست و سلامتی می تواند روند پیری پوست را تسریع کند. این عوامل می تواند در دوران جوانی سبب شل شدگی و افتادگی پوست شوند.

 

کاهش وزن

تحمل وزن اضافی برای مدت زمان طولانی می تواند به فیبرهای کلاژن و الاستین در پوست شما آسیب برساند. اگر مقدار قابل توجهی از وزن از دست دهید ممکن است مقدار قابل توجهی از پوست افتاده شود.

هنگامی که کاهش وزن سریع اتفاق می افتد مانند بعد از جراحی چاقی، احتمال افتادگی پوست بیشتر است. در برخی موارد این روش های کاهش وزن ممکن است منجر به افتادگی پوست زیادی شود که روی بدن حالت زیبایی ندارد. سن شما در زمان کاهش وزن نیز می تواند در شل شدن پوست نقش داشته باشد.

 

بارداری

افتادگی و شل شدن پوست پس از بارداری شایع است. زنانی که چند قلو دارند مانند دوقلوها یا سه قلوها، ممکن است نسبت به زنانی که یک نوزاد دارند، افتادگی پوست بیشتری در ناحیه شکم داشته باشند. سن مادر نیز ممکن است نقش داشته باشد.

 

بیماری

چند بیماری وجود دارد که با افتادگی پوست مشخص می شود. یکی از این نمونه های بسیار نادر از لنفوم سلول T پوستی است که به عنوان پوست شل گرانولوماتوز شناخته می شود.

افراد مبتلا به این بیماری شل شدن بسیار تدریجی پوست در آرنج و زانو را مشاهده می کنند. پوست شل و سست ناشی از پوست شل گرانولوماتوز معمولاً به درمان پاسخ مناسبی نمی دهد.

 

سندرم اهلرز – دانلوس

یکی دیگر از شرایطی که باعث افتادگی پوست می شود سندرم اهلرز-دانلوس است، یک اختلال نادر که دلیل ژنتیکی دارد. افراد مبتلا به EDS دارای نقصی در تولید کلاژن هستند که منجر به شل شدن و خمیری پوست اغلب در صورت می شود.

 

درمان افتادگی پوست

مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش یا از بین بردن افتادگی پوست می توان انجام دهید:

مقادیر افتادگی پوست می تواند از خفیف تا فراتر متغیر باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد گزینه های درمانی، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

نواحی که در آن پوست دچار افتادگی شده

میزان افتادگی

احساسات شما در مورد وضعیت شما

 

برای کاهش افتادگی جزئی

اگر افتادگی جزئی دارید، گزینه های خانگی وجود دارد که می توانید روی صورت و بدن خود امتحان کنید.

عبارتند از:

ورزش

پوست افتاده بدن ناشی از کاهش وزن متوسط ​​یا حاملگی را می توان با ورزش بهبود بخشید. هر حرکتی که باعث ایجاد توده عضلانی یا سفت شدن ماهیچه ها شود می تواند ظاهر افتادگی جزئی پوست را کاهش دهد.  مثلا:

تمرینات مقاومتی: تمرین با وزنه، به افزایش توده عضلانی کمک می کند.

پیلاتس: پیلاتس که به نام کنترولوژی نیز شناخته می شود از حرکات کنترل شده برای سفت و تقویت بدن، عضلات شکم، پاها و بازوها استفاده می کند.

ورزش صورت: شواهد کمی وجود دارد که معتقد است تمرینات صورت می تواند افتادگی پوست اطراف چانه، غبغب و گلو را کاهش دهد.  بسیاری از طرفداران یوگا معتقدند که تمرینات خاصی برای کاهش افتادگی پوست صورت مفید است.

 مکمل

چندین مطالعه معتبر منبع مکمل های خوراکی حاوی ترکیباتی مانند کلاژن و هیالورونیک اسید را برای کاهش افتادگی پوست مرتبط با سن پیدا کرده است.

همچنین ببینید:

لیزر لیپولیز چیست؟ (موارد استفاده و عوارض آن)

درمان های موضعی

کرم ها، لوسیون ها و سرم هایی که حاوی ترکیباتی مانند رتینول هستند ممکن است خاصیت ارتجاعی را در ناحیه دور چشم و پوست صورت افزایش دهند. هر دو محصولات بدون نسخه (OTC) و داروهای تجویزی می توانند کمک کنند.

رتینوئیدهای تجویزی مانند ترتینوئین و رتین A ، تولید کلاژن را افزایش می دهند.

تغییر سبک زندگی

هیدراته ماندن، استفاده از کرم ضد آفتاب و حذف عادت های مضر مانند سیگار کشیدن می تواند به شادابی و شل شدن پوست شما کمک کند.

برای کاهش افتادگی متوسط

درمان های تهاجمی می توانند رنگ و حالت ارتجاعی پوست افتاده را بهبود بخشد. اگر با انتخاب شیوه زندگی سالم مانند سیگار نکشیدن و برنزه نکردن ترکیب شوند، بیشتر موثر خواهند بود. این روش ها توسط متخصص پوست انجام می شود و شامل موارد زیر است:

لیزر درمانی: چندین نوع درمان با لیزر درمانی می تواند به افزایش تولید کلاژن و بهبود پوست کمک کند. اکثر افراد بهترین نتایج را پس از چندین درمان مشاهده می کنند. لیزر درمانی می تواند برای سفت شدن بازوها و معده و سایر نواحی بدن مفید باشد.

جوان سازی پوست با لیزر: این روش بسیار موثر نیز از لیزر استفاده می کند، اما تهاجمی تر است و زمان ریکاوری بیشتری دارد، معمولاً حدود دو هفته. با لیزر لایه های فوقانی پوست برداشته می شود و گرما را به عمق لایه های زیرین منتقل می کند. گاهی به آن لایه برداری لیزری می گویند.

اولتراسوند فوق متمرکز (MFU): این تکنیک گرما را به عمق لایه های پوست ارسال می کند و به تولید کلاژن و بالا کشیدن پوست افتاده کمک می کند. ممکن است چند ماه زمان ببرد تا شاهد بهبودی در استحکام پوست باشید. نتایج حاصل از اولتراسوند دائمی نیست و معمولاً حدود 1 سال طول می کشد.

 

درمان افتادگی قابل توجه پوست

روش های جراحی برای از بین بردن شل شدن پوست اغلب پس از جراحی کاهش وزن توصیه می شود. در بیشتر موارد عمل زیبایی به حساب می آید و ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرد. این روش ها در گروه جراحی کانتورینگ بدن (پیکرتراشی) قرار می گیرند.

روش های کانتورینگ بدن می تواند تا حدودی جای زخم قابل مشاهده را در نواحی مانند قسمت بالای بازوها به جا بگذارد. این روش ها همچنین به زمان قابل توجهی برای بهبود نیاز دارند که از 2 هفته تا 1 ماه طول می کشد. شما می توانید یک ناحیه از بدن یا چند ناحیه را تحت درمان قرار دهید.

 

انواع جراحی های کانتور بدن عبارتند از:

جراحی شکم (ابدومینوپلاستی)

جراحی لیفت بازو (براکیوپلاستی)

لیفت صورت

لیفت گردن

لیفت پایین تنه

لیفت بالا تنه

لیفت داخلی ران

افتادگی پوست یک بیماری نیست و مشکلی ایجاد نمی کند. اما برای برخی می تواند ناامید کننده باشد یا بر اعتماد به نفس افراد تأثیر بگذارد.  اگر پوست شما افتاده است و به درمان های خانگی پاسخ نمی دهد، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x