فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1109

جوش های چرکی/ پیش گیری و درمان جوش های چرکی

جوش های التهابی یکی از انواع آکنه هستند که درون آنها چرک وجود دارد، آنها ضایعات گردی هستند که قرمز، زرد و یا سفید هستند! با داشتن عادات مراقبت از پوست ...

هر فردی در برهه ای از زندگی خود دچار جوش می شود.  انواع مختلفی از جوش های آکنه وجود دارند. همه جوش ها ناشی از مسدود شدن منافذ هستند ، اما فقط جوش های التهابی قابل توجه ترین چرک را منتشر می کنند. چرک در نتیجه روغن ، باکتری ها و سایر مواد است که در عمق منافذ شما مسدود شده و واکنش دفاعی طبیعی بدن شما در برابر این مواد ایجاد می شود. برای آشنایی بیشتر با چرک جوش ، علت ایجاد آن و نحوه درمان و جلوگیری از جوش های التهابی آکنه ، ادامه مطلب را بخوانید.

جوش های چرکی!

 چرک از چه چیزی ساخته شده است؟

 چرک جوش از چربی (روغن) ساخته شده است که در منافذ پوست شما گیر می کند ، همراه با ترکیبی از سلول های مرده پوست ، بقایایی (مانند آرایش) و باکتری ها.

همچنین ببینید:

جدید ترین روش عمل لاغری

 هنگامی که ضایعات آکنه التهابی (مانند چرکی ، پاپول ، ندول و کیست) دارید ، سیستم ایمنی بدن شما در این ناحیه فعال می شود و در نتیجه چرک قابل توجهی ایجاد می شود. جوش های آکنه ای درون خود مایع سفید رنگی دارند. با بهبود التهاب ، جوش ها نیز بهبود یافته و به سمت پایین می روند.

 

 چه چیزی باعث ایجاد جوش های چرکی می شود؟

 جوش های چرکی هم از التهاب و هم از نظر ایمنی به مسدود شدن مواد در منافذ شما ظاهر می شوند.  چرک فقط در آکنه های التهابی ایجاد می شود. آکنه های غیر التهابی (مانند جوش های سرسیاه و سرسفید) همچنین منافذ مسدود شده را شامل می شوند ، اما کومدون های حاصله با روغن سفت شده و سلول های مرده پوست ، و چرک پر می شوند.

 با این حال ، ممکن است آکنه های غیر التهابی را با برداشتن آن تحریک کنید تا ملتهب و پر از چرک شود.

 

 آکنه التهابی پر از چرک می تواند موارد زیر را شامل شود:

 کیست: این توده های بزرگ و دردناک در عمیق ترین منافذ پوست شما ایجاد می شوند ، جایی که چرک به سطح بالا نمی رود.

 ندول ها: مانند کیست ، این جوش های پر از چرک در زیر سطح پوست ایجاد می شوند.

 پاپول ها: این جوش های کوچک و قرمز در سطح پوست شما ایجاد می شوند.

 پوسچول: این ضایعات آکنه ای پر از چرک در ظاهر شبیه به پاپول ها هستند ، اما بسیار بزرگتر هستند.

 

 بهترین راه درمان جوش های پر از چرک چیست؟

جوش های پر از چرک به خودی خود شروع به از بین رفتن می کنند.  ممکن است ابتدا متوجه شوید که چرک از بین می رود ، سپس قرمزی و ضایعات کلی آکنه کاهش میابد. بیش از هر چیز ، شما باید در برابر میل به کندن یا بیرون آوردن چرک مقاومت کنید. کندن آکنه می تواند باعث تشدید التهاب شود.جوش های پر از چرک را نپاشید و فشار ندهید! در این صورت باکتری ها را گسترش داده و التهاب را تشدید می‌کنید.

 

 درمان های بدون نسخه

 می توانید از درمان های بدون نسخه (OTC) زیر برای جوش های پر از چرک استفاده کنید.

 بنزوئیل پراکسید:

 بنزوئیل پراکسید به از بین بردن باکتری های موجود در منافذ پوست شما کمک می کند. به صورت ژل موضعی (برای درمان موضعی) و به عنوان شستشوی صورت و بدن موجود است. بنزوئیل پراکسید در صورت استفاده همزمان می تواند برخی از رتینوئیدهای تجویز شده را غیرفعال کند و ممکن است باعث تحریک پوست شود.  در صورت تحریک شدن با این دارو ، می توانید دفعات استفاده از آن را کاهش دهید ، از جمله مدت زمانی که آن را قبل از شستشو روی پوست می گذارید.

 توجه: هنگام استفاده از بنزوئیل پراکسید مراقب باشید. این می تواند پارچه ها ، از جمله لباس و حوله را سفید کند.

 اسید سالیسیلیک:

 اسید سالیسیلیک را می توانید در درمان های موضعی ، شستشوی صورت و تونرها پیدا کنید.  این کار با حذف سلول های مرده پوست در سطح پوست انجام می شود تا منافذ را مسدود نکنند.  می تواند باعث تحریک پوست شود.

 رتینوئیدها:

 رتینوئیدها معمولاً اولین داروهای خط اول هستند که برای انواع آکنه ، به ویژه آکنه صورت استفاده می شوند.

 در سال های اخیر ، ژل آداپالن 0.1 درصد (Differin) به صورت OTC در دسترس قرار گرفته است.  شما باید به طور منظم حداقل 3 ماه بعد از مشاهده اثرات از آن استفاده کنید. هر شب در ابتدا مقداری به اندازه نخود فرنگی استفاده کنید.  آن را در مناطقی که مستعد آکنه هستید ، پخش کنید.  این به جلوگیری از ایجاد آکنه جدید کمک می کند.  منظور درمان موضعی آکنه فعلی نیست. هنگام استفاده از رتینوئیدها ، ممکن است نسبت به خورشید حساس تر شده و کمی خشکی را تجربه کنید.  مرطوب کننده روزانه با SPF می تواند کمک کننده باشد.

 داروهای تجویزی:

 برخی از افراد ممکن است بتوانند آکنه خود را با داروهای OTC مانند رتینوئید موضعی دیفرین یا بنزوئیل پراکسید درمان کنند. با این حال ، سایر افراد ممکن است از مشاوره با پزشک یا متخصص پوست خود برای تعیین داروهای تجویز شده برای آنها سود ببرند. داروهای تجویز شده برای آکنه می توانند به صورت خوراکی و موضعی باشند. نسخه های خاص شما بستگی به نوع آکنه شما دارد ، از جمله محل و شدت آکنه شما.

 

 داروهای تجویزی شامل موارد زیر است:

 آنتی بیوتیک ها:

 شناخته شده است که باکتری آکنه در تشکیل جوش های پر از چرک نقش دارد.  در صورت مشکوک بودن به این امر ، متخصص پوست شما ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک تجویز کند. می توانید مدت طولانی تری از اینها استفاده کنید. آنتی بیوتیک ها در درماتولوژی به دلیل اثرات ضد التهابی آنها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند ، علاوه بر توانایی آنها برای مهار رشد آکنه. متخصصان پوست معتقدند که اگر از آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی استفاده می کنید ، باید از بنزوئیل پراکسید در کنار آن برای جلوگیری از مقاومت آکنه به آنتی بیوتیک استفاده کنید. آنتی بیوتیک های خوراکی نیز به معنای استفاده طولانی مدت نیستند. در عوض ، آنها عموماً به عنوان یک اقدام موقتی مورد استفاده قرار می گیرند تا زمان لازم برای شروع داروهای موضعی فراهم شود.

همچنین ببینید:

فواید شستشوی پوست با شیر

 برخی از زنان می توانند از داروهای ضد بارداری خوراکی سود ببرند ، به ویژه اگر آکنه در دوران قاعدگی بیشتر شایع باشد. چندین سازمان غذا و داروی ضد بارداری ترکیبی تأیید شده است که به طور خاص برای آکنه استفاده می شود. برخی از مطالعات معتقدند قرص های کنترل بارداری به اندازه آنتی بیوتیک ها در درمان آکنه موثر است. این خط درمان را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

 ایزوترتینوئین:

 مانند رتینوئیدها ، این داروی خوراکی مشتق از ویتامین A است.  ایزوترتینوئین نزدیکترین چیزی است که متخصصان پوست برای آکنه دارند. پزشکان اغلب از ایزوترتینوئین در بیماران زیر استفاده می کنند:

 آکنه ای که به داروهای سنتی آکنه پاسخ نمی دهد

 آکنه ای که زخم ایجاد می کند

 آکنه کیستیک ندولار شدید

 اسپیرونولاکتون:

 این داروی ضد آندروژن که معمولاً به عنوان داروی فشار خون و نارسایی قلبی استفاده می شود ، در زیر پوست به عنوان یک درمان آکنه بدون برچسب استفاده می شود.  فقط در خانم ها استفاده می شود

 درمان های خانگی:

 برخی تحقیقات نشان می دهتد که برخی از داروهای خانگی می توانند به آکنه کمک کنند ، اما قبل از اینکه این گزینه های درمانی مناسب در نظر گرفته شوند ، به مطالعات بیشتری نیاز است. اگر درباره درمان های جایگزین کنجکاو هستید ، قبل از شروع درمان های خانگی زیر ، با متخصص پوست مشورت کنید:

 روغن ماهی

 روغن اسطوخودوس

 پروبیوتیک ها

 روغن درخت چای

 مکمل های روی

 

 چگونه می توان از بروز جوش جلوگیری کرد؟

 در حالی که برخی عوامل خطر مانند ژن ها و هورمون ها می توانند در ایجاد جوش نقش داشته باشند ، اما اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن بروز آنها انجام می دهید.  بایدها و نبایدهای زیر را در نظر بگیرید.

 صورت خود را یک بار در روز بشویید و فقط از محصولات بدون چربی  برای صورت خود استفاده کنید. هر جلسه پاکسازی را با یک مرطوب کننده فاقد روغن و بدون کرم با SPF در آن دنبال کنید.  اگر از آنتی بیوتیک موضعی مانند کلیندامایسین استفاده می کنید ، قبل از استفاده از مرطوب کننده خود ، ابتدا از آن استفاده کنید.

 روزانه از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید ، به ویژه هنگام استفاده از رتینوئیدها.

 لوازم آرایشی بدون روغن و بدون ترکیب را انتخاب کنید.

 در صورت لزوم از درمان موضعی استفاده کنید.

 

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

 ممکن است چندین هفته طول بکشد تا یک محصول جدید مراقبت از پوست به اثر کامل برسد. اگر بعد از چند ماه هیچ بهبودی در جوش های چرکی مشاهده نکردید ، می توانید برای کمک به متخصص پوست مراجعه کنید.  آنها ممکن است یک فرمول پر قدرت تجویز کنند. همچنین در صورت داشتن آکنه کیستیک گسترده ، به پزشک متخصص مراجعه کنید.  ممکن است به آنتی بیوتیک برای از بین بردن این نوع تجمع نیاز داشته باشید.

 چرک جوش یک ماده طبیعی است که در بروز آکنه دیده می شود ، اما لازم نیست آن را برای همیشه تحمل کنید.  با تمرین عادات خوب مراقبت از پوست همراه با داروهای آکنه OTC در صورت نیاز ، می توانید به طور کلی به کاهش جوش و چرک کمک کنید.

 اگر درمان های OTC موثر واقع نشدند ، به متخصص پوست مراجعه کنید.  آنها می توانند درمان را توصیه کرده و داروهای خوراکی و موضعی را تجویز کنند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x