فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 750

COVID-19 و ناهنجاری های رشد مغز جنین

پاسخ سیستم ایمنی مادر به ویروس COVID-19، می‌تواند سلول‌ های مغزی جنین را تحت تأثیر قرار دهد و ...

ناهنجاری های مغز جنین به طور کلی پس از تولد قابل برگشت نیستند و خطر ابتلا به اختلالات روانی بعدی را افزایش می‌دهند. پاسخ های التهابی مادران بهSARS-CoV-2 قابل توجه است.

 COVID-19 و ناهنجاری های رشد مغز جنین

پژوهشگران دریافته‌اند که عفونت ویروسی در بدن یک زن باردار می‌تواند به سلول‌ های مغزی جنین آسیب برساند، حتی اگر جنین به این ویروس آلوده نشود.

پاسخ سیستم ایمنی مادر به ویروس می‌تواند سلول‌ های مغزی جنین را تحت تأثیر قرار دهد. سلول‌ های مغزی جنین ممکن است توسط پروتئین اینترفرون بتا که مادر در پاسخ به عفونت ویروسی ترشح می‌کند، آسیب ببینند. 

همچنین ببینید:

آیا دیابتی ها واکسن کرونا رو بزنن؟ کدوم مدل واکسن رو بزنیم؟

چگونگی تاثیر واکنش التهابی بدن مادر بر رشد عصبی جنین:

"اینترلوکین 6" (IL-6) که به رشد مغزی جنین مرتبط است، با بیماری کووید 19، مادر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پاسخ التهابی ناشی از عفونت SARS-CoV مادر بر رشد مغز جنین که می‌تواند آنها را مستعد بیماری روانی بعدی کند، برای دهه ها مشخص نخواهد بود.

اما به نظر می‌رسد احتمالاً متخصصان اپیدمیولوژی در آینده شیوع اسکیزوفرنی، اوتیسم، و اختلال نقص توجه در فرزندان را پیش بینی می‌کنند. نتیجه پژوهش، به این معنا نیست که هر تماسی با عفونت، به تاثیر منفی بر جنین منجر می‌شود، اما باید تحقیقات تکمیل تری در آینده بر روی آن انجام شود.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

sciencedirect

دیدگاه تان را بنویسید

 

x