فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1646

درد بالای سر؛ علت و درمان آن

افراد مختلف ممکن است سردرد را به شکل متفاوتی تجربه کنند، از جمله محل و شدت درد. درد در بالای سر می‌تواند به دلیل مختلفی باشد. همیشه مشخص نیست که چه چیزی باعث آن می شود. اما ممکن است وقتی ساعت‌ها با رایانه و گوشی کار می کنید، تنش در عضلات شما ایجاد ‌شود. هر نوع سردرد می تواند علائم خاصی را ایجاد کند...

علت و درمان سردرد بالای سر

 

دلایل زیادی برای سردرد در قسمت بالای سر وجود دارد. تنش یک علت شایع است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که برخی از آنها ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند.

درد بالای سر؛ علت و درمان آن

در برخی موارد، فرد ممکن است نیاز به مشورت با پزشک در مورد سردرد داشته باشد، به خصوص اگر سردرد شدید، مداوم یا با علائم دیگر رخ دهد.

 

1_ سردرد تنشی

سردردهای تنشی از شایع ترین سردردها هستند. کارشناسان گاهی اوقات آنها را سردرد تنشی انقباضی عضلانی می نامند. در حالی که تنش عضلانی ممکن است نقش داشته باشد، دقیقاً مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد. سایر علل احتمالی عبارتند از کمبود ویتامین و عوامل ژنتیکی. مطالعه نشان داده است که حداقل 78٪ از افراد دچار سردرد تنشی می باشند.

در سردرد تنشی، درد به گونه‌ ای احساس می‌شود که در حال فشار دادن یا اضافه کردن وزن در بالای سر است. افراد همچنین در برخی موارد در ناحیه گردن یا شانه خود احساس درد خواهند کرد.

سردردهای تنشی معمولاً ناراحت کننده هستند اما شدید نیستند. آنها می توانند از 30 دقیقه تا یک هفته زمان ببرند، اما مدت زمان متوسط ​​4-6 ساعت است.

همچنین ببینید:

انواع سر درد (علائم و درمان)

2_ سردرد میگرنی

سردرد یکی از علائم میگرن است. سردردهای میگرنی تا 12% افراد را تحت تاثیر قرار می دهد که 17% از زنان و 6% از مردان را شامل می شود. آنها کمتر از سردردهای تنشی شایع هستند اما می توانند شدیدتر باشند.

درد ممکن است به گونه‌ای باشد که گویی از بالای سر، در امتداد یک طرف یا پایین پشت گردن ادامه می یابد. این موضوع می تواند شدید و ضربان دار باشد و همراه با علائم دیگری از جمله حالت تهوع و حساسیت شدید به نور یا صدا رخ دهد.

به نظر می رسد عوامل ژنتیکی در این زمینه نقش داشته باشند، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری متوجه می شوند که محرک های خاص می توانند باعث سردردهای میگرنی شوند. این موارد شامل استرس، تغییرات آب و هوا، مشکلات خواب و تغییرات هورمونی است.

 

3_ سردردهای مزمن

انواع مختلفی از سردرد مزمن یا مداوم وجود دارد. آنها شامل سردردهای تنشی و سردردهای میگرنی هستند.

اگر فرد حداقل 15 روز در ماه به مدت 3 ماه یا بیشتر سردرد تنشی داشته باشد، پزشک سردرد تنشی مزمن را تشخیص می دهد.  سردردهای میگرنی مزمن نیز حداقل 15 روز در ماه به مدت 3 ماه یا بیشتر رخ می دهد و فرد حداقل 8 روز در ماه علائم میگرن را خواهد داشت.

علائم به نوع سردرد بستگی دارد، اما برخی از آنها می توانند باعث ایجاد درد در نزدیکی بالای سر شوند. عوامل سبک زندگی، مانند استرس و کمبود خواب، می توانند بر سردردهای تنشی مزمن تأثیر بگذارند.

 

4_ سردردهای خوشه ای

همانطور که از نام آن پیداست، سردردهای خوشه ای به صورت گروهی بروز می کنند. آنها به طور ناگهانی در یک طرف سر و اغلب در پشت چشم ظاهر می شوند و باعث درد شدید و همچنین احتقان بینی یا آبریزش بینی و چشم می شوند. این موارد نادر هستند و از هر 1000 نفر از افراد، 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهند.

سردردهای خوشه ای ممکن است شامل تغییراتی در عصب سه قلو، هیپوتالاموس و گشاد شدن عروق خونی باشد. با این حال، کارشناسان دقیقا نمی دانند که چرا این اتفاق می افتد. آنها می توانند در پاسخ به محرک هایی مانند تماشای تلویزیون، مصرف الکل، هوای گرم و استرس رخ دهند.

سردردهای خوشه ای معمولاً به صورت گروهی بروز می کنند؛ که می تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد، اما ممکن است چندین سال متوقف شود. این نوع سردردها در زمان حمله روزانه 2 تا 8 بار ایجاد می شود. ممکن است در این مدت استراحت یا تسکین برای فرد سخت باشد.

 

5_ سردردهای سینوسی

بیماری یا عفونت می تواند سینوس ها را ملتهب و در نتیجه باعث درد در پهلوها و بالای سر شود. علائم معمولاً زمانی که فرد مشکل اصلی را درمان می کند ناپدید می شود. پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به التهاب توصیه کند. افرادی که مشکلات سینوس طولانی مدت دارند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

 

6_ سردرد به دلیل کم خوابی

اختلال خواب می تواند منجر به سردرد شود، اما سردرد همچنین می تواند مشکلات خواب را بدتر کند. سردردهای تنشی ممکن است زمانی اتفاق بیفتند که کمبود خواب باعث می شود بدن مقدار کمتری ماده شیمیایی معروف به اورکسین را آزاد کند. اورکسین در عملکرد سیستم عصبی، خواب و تحریک جنسی نقش دارد.

 

7_ سردردهای شبانه

این نوع سردردها باعث می شود که فرد از خواب بیدار شود، معمولاً هر شب در ساعت معینی رخ می دهد. این موارد معمولاً حداقل 15 دقیقه طول می کشند و اغلب افراد بالای 50 سال را تحت تأثیر قرار می دهند.  پزشکان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد، اما ممکن است با مدیریت درد، خواب REM یا تولید ملاتونین ارتباط داشته باشد.

 

8_ درد پشت سر (اکسیپیتال نورالژی)

اکسیپیتال نورالژی شامل تحریک اعصاب منتهی به ستون فقرات به بالای سر است. این موضوع می تواند باعث درد در پشت یا بالای سر شود. افراد ممکن است گزگز را تجربه کنند. این وضعیت سبب حساس شدن پوست سر نسبت به لمس و چشم ها نسبت به نور می شود.

 

دلایل احتمالی این نوع سردردها عبارتند از:

 • ضربه به پشت سر
 • فشرده شدن عصب ناشی از آرتروز
 • تومور در گردن

 

9_ مصرف بیش از حد دارو

استفاده مکرر از داروهای بدون نسخه (OTC) یا تجویزی می تواند منجر سردرد شود. افراد مبتلا به میگرن مداوم بیش از دیگران مستعد ابتلا به سردرد هستند.

اگر فرد مبتلا به سردرد اولیه تشخیص داده شود و حداقل 15 روز در ماه سردرد داشته باشد، پزشک احتمال سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو را در نظر می گیرد.

همچنین ببینید:

آیا دیابت دلیل سردرد شماست؟

10_ انجماد مغزی

قرار گرفتن در معرض دمای سرد ممکن است باعث سردرد در جلوی سر به سمت بالا شود. این وضعیت ممکن است به دلیل مصرف نوشیدنی های بسیار سرد اتفاق بیفتد.

اصطلاح علمی انجماد مغزی نورالژی عصب سه قلو است، زیرا بر گانگلیون اسفنوپالاتین تأثیر می گذارد. این گانگلیون با اعصاب در سینوس ها مرتبط است.

وقتی فرد چیزی سرد می خورد، درد شدید به بالای سر او می رسد و تنها چند ثانیه طول می کشد. با از بین رفتن سرما؛ این نوع سردرد نیز از بین می رود. طبق نظریه کارشناسان؛ نورالژی عصب سه قلو با انواع دیگر سردردها از جمله سردرد خوشه ای و میگرنی در ارتباط است.

 

11_ سردردهای ورزشی

برخی از افراد هنگام انجام ورزش های ناگهانی و شدید، مانند دویدن یا داشتن رابطه جنسی، دچار سردرد ضربان دار می شوند. پزشکان این نوع سردرد را سردرد تحرکی می نامند. ممکن است به دلیل افزایش فشار خون نیز باشد.

با این حال، همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ورزش می تواند به کاهش سردردهای میگرنی کمک کند.

مصرف برخی از منابع پروتئینی مانند آجیل، حدود 1.5 ساعت قبل از ورزش، هیدراته ماندن و گرم کردن بدن ممکن است به کاهش سردرد کمک کند.

افرادی که بعد از ورزش سردرد شدیدی را تجربه می کنند یا در مورد تأثیر ورزش بر سردرد نگرانی دارند، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

 

12_ علل دیگر

فشار خون بالا به ندرت باعث سردرد می شود، اما انجمن قلب آمریکا اشاره می کند که اگر فشار خون 180/120 میلی متر بر جیوه یا بالاتر باشد، ممکن است سبب ایجاد سردرد شود.

در موارد نادر، آسیب به سر، سکته مغزی یا آبسه مغزی می‌تواند باعث ایجاد شرایطی به نام فشار خون داخل جمجمه شود که در آن فشار در اطراف مغز ایجاد می‌شود. این می تواند باعث سردرد ضربان دار، تغییرات بینایی، حالت تهوع و سایر علائم گردد.

سردرد شدید، ناگهانی در بالای سر ممکن است نشانه سندرم انقباض عروق مغزی برگشت پذیر(RCVS) به دلیل یک وضعیت کشنده و خطرناک مانند خونریزی در مغز یا سکته باشد. این نوع سردرد نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

 

نقش عضلات سر در بروز سردرد

ماهیچه های زیادی در بالای سر وجود ندارد، اما ممکن است در برخی از انواع سردرد نقش داشته باشند. سفت شدن عضلات گردن و سر ممکن است در سردردهای تنشی نقش داشته باشد. در اطراف سر، انقباض بیش از حد عضلانی ممکن است خون را کاهش دهد و منجر به آزاد شدن ماده P شود که می تواند درد را بدتر کند.

 

درمان

راه های مختلفی برای درمان سردرد بالای سر وجود دارد که بستگی به علت آن دارد.

 

آنها شامل:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • مصرف بیشتر آب و عدم مصرف الکل
 • ماساژ، از جمله در نواحی سر و گردن
 • تکنیک های ریلکسیشن
 • کاهش سطح استرس با تمرینات تنفسی یا یوگا
 • داشتن خواب کافی
 • طب سوزنی

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فرد دارای موارد زیر باشد باید به دنبال کمک پزشکی باشد:

 • سردرد شدید و ناگهانی
 • سردردهای مداوم که به درمان خانگی پاسخ نمی دهند
 • علائم دیگر، مانند حالت تهوع و تغییرات بینایی

برخی از پزشکان جهت تشخیص علت اصلی سردرد؛ دارو و برخی آزمایش ها را تجویز می کند.

 

خلاص کلی

دلایل زیادی وجود دارد که چرا سردرد ممکن است قسمت بالای سر را تحت تاثیر قرار دهد. سردردهای تنشی شایع ترین علت هستند و اغلب به درمان خانگی پاسخ می دهند. با این حال، سردرد ناگهانی، شدید یا مداوم ممکن است به دلیل یک علت زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد.

هر فرد که علائم مداوم را تجربه می کند باید به دنبال کمک پزشکی باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x