فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1629

مشکلات ستون فقرات که باعث لرزش می شوند

لرزش یکی از موارد نادر از آسیب گردن است و مکانیسم فیزیولوژیکی آن مشخص نشده است. فشردگی طناب نخاعی در اثر هر شرایطی ایجاد می شود که به نخاع فشار وارد کند. لرزش خفیف که تقریبا همه ما آن را تجربه کرده‌ایم، به خصوص زمانی که عصبی، خسته یا گرسنه هستیم...

لرزش چیست؟ پیشگیری، انواع و درمان آن

 

لرزش، حرکات تکان دهنده غیر ارادی در یک یا چند قسمت از بدن است. این حرکات غیر طبیعی به دلیل انقباضات ماهیچه ای رخ می دهد.

مشکلات ستون فقرات که باعث لرزش می شوند

مشکل در بخشی از مغز که حرکات را کنترل می کند، معمولاً باعث لرزش می شود. اختلالات عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون و آسیب مغزی تروماتیک نیز می توانند دلیل این بیماری باشند. سایر علل احتمالی لرزش عبارتند از: اضطراب، پرکاری تیروئید، اختلال مصرف الکل و برخی داروها. با این حال در بسیاری از موارد، پزشکان قادر به شناسایی علت نیستند.

اکثر منابع مشکلات ستون فقرات را به عنوان علت کلی لرزش ذکر نکرده اند. گزارش های نادری از لرزش در افراد مبتلا به فشردگی نخاع وجود دارد.

 

آیا مشکلات ستون فقرات می تواند باعث لرزش شود؟

به ندرت پیش می‌آید که مشکل ستون فقرات باعث لرزش شود، اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که افراد مبتلا به فشردگی نخاع دچار لرزش می‌شوند.

در یک گزارش، یک مرد 91 ساله دچار لرزش ثانویه ناشی از فشردگی یا تنگی نخاعی در گردن شد که پزشکان از آن به عنوان میلوپاتی گردن یاد می کنند. این مرد لرزش را در هر دو دست و پاهای خود تجربه کرد که به سرعت در طی 2 هفته پیشرفت کرد.

همچنین ببینید:

چرا دستانم می لرزد؟ علل و درمان آن

پزشکان در ابتدا تصور می کردند که این مرد به بیماری پارکینسون مبتلا است، سپس این تشخیص را رد کردند زیرا او علائم معمول دیگری نداشت. اسکن MRI نشان داد که مرد دارای فتق دیسک در مهره‌های C3-C4  در گردن بود.

وضعیتی به نام دیستونی دهانه رحم نیز ممکن است باعث لرزش شود.  این اختلال عصبی نادر از مغز شروع می شود و باعث انقباضات غیرارادی عضلات گردن می شود. این انقباضات ممکن است مداوم باشند یا ممکن است به صورت اسپاسم هایی که می توانند شبیه لرزش باشند ظاهر شوند. شدت این بیماری متفاوت است، اما می تواند باعث درد قابل توجه و وضعیت غیر طبیعی شود، که هر دو می توانند شرایط زندگی را تحت تاثیر قرار دهند.

 

لرزش چیست؟

لرزش حرکات بدنی است که فرد نمی تواند آن ها را کنترل کند. این انقباضات غیرارادی عضلانی اغلب دست ها را تحت تاثیر قرار می دهند، اما می توانند بازوها، سر، تنه، پاها یا عضلات صورت را نیز درگیر کنند.

 

لرزش بر افراد تأثیر متفاوتی می گذارد. آنها می توانند:

  • خفیف یا شدید باشد
  • یک یا هر دو طرف بدن را تحت تأثیر قرار دهد
  • همیشه وجود ندارد یا به طور مداوم رخ می دهند
  • به خودی خود یا در پاسخ به موضوع دیگری رخ می دهند

 

انواع لرزش عبارتند از:

لرزش اساسی: پزشکان ممکن است این لرزش خوش خیم را ضروری بدانند. این رایج ترین لرزش است و در نتیجه مشکلاتی در سیستم عصبی ایجاد می شود. به طور معمول، دست ها را درگیر می کند، اما ممکن است سر، زبان، حنجره، پاها و بدن را نیز درگیر سازد.

لرزش دیستونیک: افراد مبتلا به دیستونی ممکن است دچار این اختلال حرکتی شوند. دیستونی یک انقباض غیر ارادی عضلانی است که باعث ایجاد وضعیت غیر طبیعی می شود. افراد ممکن است حرکات تکراری را تجربه کنند که بر هر ماهیچه ای از بدن تأثیر بگذارد.

لرزش پارکینسون: افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن است این لرزش را تجربه کنند. اغلب در هنگام استراحت یک یا هر دو دست را درگیر می کند اما می تواند صورت و پاها را نیز درگیر سازد.

 

چرا مشکلات ستون فقرات، کمر یا گردن باعث لرزش می شود؟

مشکلات ستون فقرات و گردن در صورتی که طناب نخاعی را فشرده یا تنگ کنند ممکن است باعث لرزش شوند. نخاع میلیون ها سلول عصبی را در خود جای داده است که مغز را به نورون های حرکتی متصل می کند و به بدن اجازه حرکت می دهد.

مشکلات مربوط به ستون فقرات و گردن که این اعصاب را تحت فشار قرار می دهند ممکن است بر نحوه ارتباط آنها تأثیر بگذارد و به طور کلی منجر به لرزش شود. با این حال این غیر معمول است، و گزارش های بسیار کمی از لرزش افراد به دلیل مشکلات ستون فقرات وجود دارد.

 

مشکلات کمر مرتبط با لرزش

علت مشکلات کمر مرتبط با لرزش ممکن است گزینه های درمانی را تعیین کند.

در مورد فتق دیسک، پزشکان ممکن است جراحی را توصیه کنند.  جراح ممکن است روشی به نام دیسککتومی و فیوژن قدامی دهانه رحم   (ACDF) را برای کنترل این عارضه انجام دهد ACDF .ابتدا شامل برداشتن قسمت غیر طبیعی و برآمده دیسک است که بر روی اعصاب نخاع فشار می آورد. گام بعدی این است که استخوان ها را با هم ترکیب کنید تا از ساییده شدن آنها به یکدیگر جلوگیری شود.

پزشکان نمی توانند دیستونی دهانه رحم را درمان کنند. با این حال، آنها ممکن است یک یا ترکیبی از سه گزینه درمانی را توصیه کنند:

 

تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس)

پزشک نوروتوکسین را در دوزهای کم به عضلات گردن تزریق می کند.  از آزاد شدن پیام رسان هایی که باعث انقباض عضلانی می شوند توسط اعصاب جلوگیری می کند.

همچنین ببینید:

نقرس نخاعی؛علت، علائم و درمان آن

داروهای خوراکی

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در حال حاضر هیچ داروی خوراکی را تایید نمی کند. با این حال، پزشکان ممکن است موارد زیر را برای کاهش علائم توصیه کنند:

  • عوامل دوپامینرژیک، مانند لوودوپا
  • عوامل آنتی کولینرژیک مانند بنزتروپین
  • باکلوفن
  • کلونازپام

 

عمل جراحی

دو گزینه جراحی وجود دارد. اولین مورد شامل عصبی برداری گزینشی، اما ممکن است منجر به عوارض جانبی و بهبودی طولانی شود. در این روش عصب هایی که اسپاسم های عضلانی را کنترل می کنند؛ بریده می شوند.

تحریک عمیق مغز (DBS) گزینه دیگری است DBS .شامل این است که جراح الکترودها را در ناحیه خاصی از مغز به نام گلوبوس پالیدوس قرار می دهد. سپس محرک ها پالس های الکتریکی کوچکی را به مغز می فرستند و حرکات دیستونیک را بهبود می بخشند.

 

پیشگیری

افراد احتمالاً جلوگیری از لرزش ناشی از مشکلات ستون فقرات را دشوار خواهند یافت. به عنوان مثال، میلوپاتی اسپوندیلوتیک گردنی ناشی از تغییرات دژنراتیو معمولی است که با افزایش سن در ستون فقرات رخ می‌دهد و لرزش در بین افراد مسن شایع است.

افراد می توانند با کاهش فشار بیش از حد بر ستون فقرات و به حداقل رساندن خطر آسیب به جلوگیری از فتق دیسک کمک کنند. با این حال، مواد دیسک به طور طبیعی با فرآیند پیری تخریب می‌شوند و حتی فشارهای جزئی می‌توانند باعث پارگی دیسک شوند.

با دیستونی دهانه رحم، پزشکان اغلب علت یا نحوه پیشگیری از آن را نمی دانند. محققان جهش های ژنی مرتبط را شناسایی کرده اند، زیرا تا 25 درصد افراد دارای سابقه خانوادگی این بیماری هستند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

افراد که دچار لرزش می شوند باید برای تشخیص و مشخص شدن هر گونه علت جدی به پزشک مراجعه کنند.

پزشک فرآیند تشخیصی را با انجام معاینه فیزیکی و عصبی برای ارزیابی لرزش آغاز می کند. همچنین سابقه پزشکی فرد مورد بررسی قرار می گیرد. سپس ممکن است آزمایش‌های پزشکی مانند تصویربرداری جهت ارزیابی آسیب مغزی و ستون فقرات و الکترومیوگرام برای تشخیص مشکلات عضلانی و عصبی را تجویز نمایند.

بر اساس یافته های این آزمایش ها می توانند مناسب ترین درمان را توصیه کنند.

 

خلاصه کلی

لرزش، حرکات تکان دهنده غیر ارادی است که می تواند اندام ها، بدن یا عضلات صورت را تحت تاثیر قرار دهد. مشکلات ستون فقرات به ندرت باعث لرزش می شود. با این حال، اگر طناب نخاعی فشرده و تنگ شود، بر نحوه ارتباط اعصاب تأثیر می گذارد و می تواند منجر به لرزش گردد.

درمان مشکلات کمر مرتبط با لرزش ممکن است به علت آن بستگی داشته باشد، اما می تواند شامل جراحی، تزریق و دارو باشد.

افراد می توانند خطر ابتلا به لرزش ناشی از مشکلات ستون فقرات را با اجتناب از اعمال فشار بیش از حد بر ستون فقرات و آگاهی از آسیب های احتمالی کاهش دهند.

افرادی که دچار لرزش می شوند باید برای تشخیص و درمان با پزشک مشورت کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x