فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1519

آیا مغز شما یک ماهیچه است؟

مغز از اندامهای است که به طور مداوم در حال فعالیت است و تحریک مناسب آن حتما عملکرد و قدرت شناختی آنرا افزایش می دهد ...

مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، مغز شما تقریبا همیشه در حال فعالیت است.

کار مدرسه، کارهای خانه ، کار در محل کار ،  رانندگی در ترافیک ، تماشای تلویزیون ،  انجام امور روزمره ، انجام یک بازی رومیزی،  تصمیم گیری برای خوردن شام ، انجام مکالمات ، به یاد آوردن جایی که ماشین خود را پارک کرده اید و … در همه ی این وضعیت ها مغز شما به صورت مداوم در حال فعالیت است .

آیا مغز شما یک ماهیچه است؟

شما برای همه چیز به مغز خود متکی هستید.

در واقع آنقدر به مغزتان تکیه می کنید که جای تعجب نیست که مغز مانند یک عضله درک شود.

 

اما آیا مغز شما واقعاً یک ماهیچه است؟

همانطور که مشخص است، مغز در واقع یک ماهیچه نیست. مغز یک اندام است ؛ عضوی که در واقع نقش بزرگی در کنترل ماهیچه‌ها در سراسر بدن ما ایفا می‌کند.

عضله از بافت عضلانی تشکیل شده است که سلول‌های آن سلول های ماهیچه‌ای است که در دسته‌های الاستیک گروه‌بندی شده‌اند که با هم منقبض می‌شوند تا حرکت و یا نیرو تولید کنند. شما از ماهیچه های خود برای پرتاب توپ ، برای بلند کردن چیزی و … استفاده می کنید. و برخی از عضلات تان نیز به خودی خود و به صورت غیر ارادی کار می کنند، مانند آنهایی که به حرکت غذا در دستگاه گوارش تان کمک می کنند.

همچنین ببینید:

هورمون ملاتونین چیست؟ و این هورمون در بدن چه کار می‌کند؟

از سوی دیگر، مغز شما یک اندام سه پوندی است که از بافت نرمی به نام ماده خاکستری و ماده سفید تشکیل شده است که شامل نورون ها و سلول های دیگری به نام سلول های گلیال می شود که به حفظ این نورون ها کمک می کنند. نورون ها سلول های خاصی هستند که اطلاعات را در سراسر بدن شما به شکل سیگنال های الکتریکی و شیمیایی ارسال و دریافت می کنند.

 

مغز شما خیلی چیزها را کنترل و تسهیل می کند، از جمله:

جنبش و حرکت

حواس

فکر و استدلال

حافظه

پردازش احساسات

عملکردهای حیاتی مانند تنفس و تپش قلب

اما، اینکه مغز شما یک عضله نیست، به این معنی نیست که شما نباید آن را مانند یک عضله تمرین بدهید.

 

چرا مغز شما احتیاج به تمرین و فعالیت های خاصی دارد ؟

رشد مغز شما تا زمانی که تقریباً شش ساله تان بشود، به پایان رسیده است. اما با افزایش سن همچنان تغییر می کند.

در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی، تغییرات ظریف به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های شناختی مورد نیاز برای یادگیری مفاهیم جدید و تفکر استراتژیک را توسعه داده و اصلاح کنید. با گذشت سالها، شما همچنان از مهارت های شناختی خود برای یادگیری چیزهای جدید، حل مشکلات و سازگاری با چالش ها و اولویت های همیشه در حال تغییر استفاده می کنید.

همچنین ببینید:

آتاکسی فردریش چیست؟

در همین حال مطالعات نشان می‌دهند که برخی از عملکردهای شناختی و به یاد آرودن حقایق و تجربیات شخصی ممکن است با گذشت زمان و از سن ۳۰ سالگی به بعد به آرامی شروع به کاهش کنند.

مغز شما ممکن است یک عضله نباشد، اما مطالعات نشان می دهند که همانطور که می توانید گروه های عضلانی خاصی را در طول تمرین های خاصی هدف قرار دهید ، تحریک مغز نیز می تواند به بهبود عملکرد آن کمک کند.

در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داده است که جوانان و بزرگسالانی که یک بازی از نوع تمرین و فعالیت مغزی را انجام می‌دهند، در موارد زیر بهبود یافته‌اند:

عملکرد اجرایی : توجه انتخابی، استدلال انتزاعی و تطبیق پذیری در هنگام حل مسئله

حافظه :  ذخیره، دسترسی و پردازش اطلاعات جدید

سرعت پردازش : توجه، تمرکز و توانایی به یاد آوردن اطلاعات

 

اخبار خوبی در مورد اینکه چگونه می‌توانید با افزایش سن، سلامت مغز خود را حفظ کنید نیز وجود دارد:

مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم، به ویژه انجام ورزش های کاردیو، به بهبود و حفظ عملکرد شناختی کمک می کنند و به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل نیز منجر می شوند؛ زوال عقل می تواند تفکر، حافظه و ارتباطات را مختل کند.

علاوه بر این تحقیقات و آزمایشات نشان داده اند که گوش دادن به موسیقی و یادگیری نواختن یک ساز باعث بهبود حافظه، توجه و توانایی حل مسئله در افراد مسن شده است.

بنابراین، در حالی که درست است که مغز شما یک عضله نیست و عملکرد شناختی به آرامی در طول زمان کاهش می‌یابد، اما اقداماتی وجود دارد که با افزایش سن می‌توانید آنها را برای کمک به حفظ یک مغز قوی و سالم انجام بدهید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

houstonmethodist

دیدگاه تان را بنویسید

 

فروشگاه دیابت مال

پربازدید ها

x