فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1495

ورزش منظم مغز را در راستای بهبود حافظه و مهارت های مربوط به تفکر تغییر می دهد

تحقیقات نشان داده که ورزش های منظم علاوه بر سلامتی جسمی برای تقویت عملکرد حافظه وتفکر موثر است ....

دلایل خوب زیادی برای انجام فعالیت های بدنی وجود دارد. موارد بزرگ شامل کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت می شود. و یا شاید بخواهید وزن کم کنید، فشار خون خود را پایین بیاورید، از افسردگی پیشگیری کنید یا فقط ظاهر بهتری داشته باشید. خوب است بدانید که یکی دیگر از این موارد این است که ورزش مغز را به گونه ای تغییر می دهد که از عملکرد حافظه و مهارت های مربوط به تفکر محافظت می کند.

ورزش منظم مغز را در راستای بهبود حافظه و مهارت های مربوط به تفکر تغییر می دهد

در مطالعه ای که در دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام شد، محققان دریافتند که به نظر می رسد که انجام ورزش هوازی منظم(نوعی از ورزش که افزایش پمپاژ قلب و تعرق را موجب می شود) اندازه هیپوکامپ یعنی ناحیه ای از مغز که درگیر در حافظه کلامی و یادگیری است را افزایش می دهد. بررسی ها نشان داد که انجام تمرینات مقاومتی، تعادل و تقویت عضلات نتایج یکسانی نداشتند.

محققان می گویند هر چهار ثانیه یک مورد جدید زوال عقل در سراسر جهان شناسایی می شود. آنها تخمین می زنند که تا سال ۲۰۵۰ ، بیش از ۱۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا خواهند شد.

همچنین ببینید:

مکمل هایی برای کمک به توقف سندرم مه مغزی

ورزش و مغز

ورزش از روش های مستقیم و غیر مستقیمی به حافظه و تفکر کمک می کند. فواید ورزش مستقیماً از توانایی آن در کاهش مقاومت به انسولین، کاهش التهاب و تحریک ترشح فاکتورهای رشد (مواد شیمیایی در مغز که بر سلامت سلول‌های مغز، رشد رگ‌های خونی جدید در مغز و حتی فراوانی و بقای سلول های جدید مغز اثر می گذارد) ناشی می شود .

ورزش به طور غیر مستقیم باعث بهبود خلق و خو و کیفیت خواب می شود و استرس و اضطراب را کاهش می دهد. وجود مشکل در این زمینه ها اغلب باعث اختلالات شناختی می شوند یا حداقل احتمال ابتلا به آنها را افزایش می دهند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که بخش هایی از مغز که تفکر و حافظه را کنترل می کنند (قشر پیش پیشانی و قشر گیجگاهی میانی) در افرادی که ورزش می کنند در مقایسه با افرادی که ورزش نمی کنند حجم بیشتری دارند. متخصصان مغز و اعصاب می گویند : «قسمت هیجان انگیزتر این یافته است که شرکت در یک برنامه ورزشی منظم با شدت متوسط ​​در طول شش ماه یا یک سال با افزایش حجم مناطق انتخابی مغز مرتبط است».

پس باید چه کار کنید؟ شروع به ورزش کنید! ما دقیقا نمی دانیم کدام تمرین ها بهتر هستند. تقریباً تمام تحقیقات مربوط به راه رفتن بوده اند، از جمله آخرین مطالعات. محققان می گویند: «احتمالاً سایر اشکال ورزش هوازی که باعث افزایش میزان پمپاژ قلب شما می شوند هم فواید مشابهی به همراه  خواهند داشن ».

همچنین ببینید:

سندرم هورنر چیست؟

برای تقویت حافظه چقدر ورزش لازم است؟

شرکت کنندگان در این مطالعه به مدت یک ساعت و دو بار در هفته پیاده روی تند انجام می دادند. یعنی ۱۲۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​در هفته . توصیه های استاندارد، نیم ساعت فعالیت بدنی متوسط ​​را در بیشتر روزهای هفته یا در مجموع ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته را توصیه می کنند. اگر این کار برایتان سخت به نظر می رسد، با چند دقیقه ورزش در روز شروع کنید و هر هفته ۵  یا ۱۰ دقیقه میزان ورزشی که انجام می دهید را افزایش دهید تا به هدف خود برسید.

اگر نمی خواهید پیاده روی کنید، سایر ورزش های با شدت متوسط ​​مانند شنا، تنیس، اسکواش یا رقص را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که فعالیت‌های خانگی نیز می‌توانند مهم باشند، مانند شستشوی زمین، کندن برگ‌ها، یا هر فعالیتی که پمپاژ قلبتان را به قدری افزایش دهد که موجب تعریقتان شود.

 

برای شروع می توانید یکی یا همه این ایده ها را امتحان کنید:

به یک کلاس بپیوندید یا با دوستی تمرین کنید که شما را مسئول می داند.

پیشرفت خود را در نظر بگیرید، این کار شما را برای رسیدن به هدف تان تشویق می کند.

اگر می توانید، یک مربی شخصی استخدام کنید. (پرداخت پول برای این کار می تواند انگیزه خوبی برای انجام دادن تمرین ها باشد.)

هر ورزش و انگیزه ای که انتخاب می کنید، متعهد شوید که ورزش را به عنوان یک عادت، تقریباً مانند مصرف یک داروی تجویزی، در زندگی تان جای بدهید. به هر حال، محققان و متخصصان معتقدند که ورزش یک داروی معجزه گر است، و این موضوع می تواند آن را در صدر فهرست دلایل تان برای ورزش کردن قرار بدهد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

Harvard Health

دیدگاه تان را بنویسید

 

x