فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1496

۷ نکته برای بهبود وضعیت حافظه

اگرچه هیچ تضمینی برای جلوگیری از دست دادن حافظه یا به وجود آمدن زوال عقل وجود ندارد،اما انجام برخی از فعالیت‌ها ممکن است کمک کننده باشد ...

این راه های ساده را برای بهبود حافظه تان امتحان کنید.

سوییچ ماشین تان را پیدا نمی کنید؟ لیست خریدتان را گم کرده اید؟ نمی توانید نام مربی مورد علاقه تان که در باشگاه با او تمرین می کردید را به یاد بیاورید؟  عیبی ندارد؛ شما تنها نیستید. همه گهگاه چیزهایی را فراموش می کنند. با این حال، مساله ی از دست دادن حافظه چیز ساده ای نیست.

۷ نکته برای بهبود وضعیت حافظه

اگرچه هیچ تضمینی برای جلوگیری از از دست دادن حافظه یا به وجود آمدن زوال عقل وجود ندارد،اما انجام برخی از فعالیت‌ها ممکن است کمک کننده باشد. این هفت راه ساده را برای تقویت حافظه تان را در نظر داشته باشید و آگاه شوید که چه زمانی برای مساله ی از دست دادن حافظه باید به دنبال دریافت کمک باشید.

 

۱. فعالیت فیزیکی را در برنامه روزانه خود بگنجانید

فعالیت فیزیکی باعث افزایش جریان خون در کل بدن شما از جمله مغزتان می شود. این افزایش جریان خون به مغزممکن است به حفظ حافظه شما کمک کند.

برای اکثر بزرگسالان سالم، وزارت بهداشت و خدمات انسانی حداقل ۱۵۰  دقیقه در هفته فعالیت هوازی متوسط، مانند پیاده روی سریع، یا ۷۵ دقیقه در هفته فعالیت هوازی شدید، مانند آهسته دویدن را توصیه می کند ؛ ترجیحاً بهتر است که این زمان در روزهای مختلف هفته تقسیم شود. اگر برای انجام تمرینی کامل به اندازه ی کافی وقت ندارید،می توانید حداقل در طول روز ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید.

همچنین ببینید:

ورزش منظم مغز را در راستای بهبود حافظه و مهارت های مربوط به تفکر تغییر می دهد

۲. از نظر ذهنی فعال بمانید

همانطور که فعالیت بدنی به حفظ فرم بدن شما کمک می کند، فعالیت های تحریک کننده ذهن نیز به حفظ فرم مغز شما کمک می کنند و ممکن است از از دست دادن حافظه جلوگیری کنند. جدول حل کنید. هنگام رانندگی مسیرهای جدیدی را برای رسیدن به مقصدتان امتحان کنید. نواختن یک ساز موسیقی را یاد بگیرید. در یک فعالیت یا سازمان اجتماعی داوطلب و مشغول به کار شوید.

 

۳. به طور منظمی معاشرت و تعاملات اجتماعی داشته باشید

تعامل اجتماعی به دفع افسردگی و استرس کمک می کند؛ خوب است بدانید که هر دوی اینها می توانند به از دست دادن حافظه دامن بزنند. به دنبال فرصت هایی برای دور هم جمع شدن با عزیزان، دوستان و سایر آشنایان باشید ؛ به خصوص اگر تنها زندگی می کنید.

 

۴. سازماندهی و نظم را به زندگی تان بیاورید

اگر خانه شما درهم و برهم باشد و یادداشت هایتان به هم ریخته باشد، به احتمال زیاد چیزهایی را فراموش خواهید کرد. وظایف، قرارها و سایر رویدادها را در یک دفترچه یادداشت، تقویم یا برنامه ریز الکترونیکی خاص یادداشت کنید.

لیست کارهایی که باید انجام دهید را به روز نگه دارید و مواردی که تکمیل کرده اید را نیز تیک بزنید. مکان مشخصی را را برای قرار دادن کیف پول، کلید، عینک و سایر وسایل ضروری خود در نظر بگیرید.

عوامل و موجبات حواس پرتی تان را محدود کنید و چند کار را همزمان با هم انجام ندهید. اگر در لحظه فقط بر روی اطلاعاتی تمرکز کنید که سعی در حفظ آنها دارید، احتمالاً بعداً آنها را به خاطر خواهید آورد. همچنین مرتبط کردن آنچه که می‌خواهید حفظ کنید،  به یک آهنگ مورد علاقه یا مفهوم آشنای دیگر نیز می تواند کاری کمک کننده باشد.

همچنین ببینید:

مکمل هایی برای کمک به توقف سندرم مه مغزی

۵. خوب بخوابید

خواب نقش مهمی در کمک به مغز شما برای تثبیت خاطراتتان بازی می کند، و این تثبیت باعث می شود تا بتوانید آنها را بهتر و راحت تر به یاد بیآورید. داشتن خواب کافی را در اولویت هایتان قرار دهید. بیشتر بزرگسالان به هفت تا نه ساعت خواب در روز نیاز دارند.

 

۶. رژیم غذایی سالمی داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم به همان اندازه که برای قلب شما مفید است برای مغزتان نیز مفید می باشد. میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید. منابع پروتئینی کم چرب مانند ماهی، لوبیا و مرغ بدون پوست را برای مصرف انتخاب کنید. آنچه می نوشید نیز مهم است. نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند منجر به ایجاد گیجی و از دست دادن حافظه تان شود. مصرف مواد مخدر نیز همین تاثیرات منفی را خواهد داشت.

 

۷. بیماری های مزمن را مدیریت کنید

توصیه های درمانی پزشک خود را برای مشکلاتی مانند افسردگی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، چاقی و کم شنوایی دنبال کنید. به طور کل هر چه بهتر از خود مراقبت کنید، احتمالاً وضعیت حافظه تان نیز بهتر خواهد بود. علاوه بر این، داروهای خود را به طور منظم با پزشک تان بررسی و به روز رسانی کنید. داروهای مختلف می توانند بر حافظه تأثیراتی بگذارند.

 

چه زمانی برای از دست دادن حافظه به دنبال دریافت کمک باشیم

اگر نگران از دست دادن حافظه تان هستید ، به خصوص اگر از دست دادن حافظه بر توانایی شما برای انجام فعالیت های معمول روزانه تان تأثیر می گذارد یا اگر متوجه شده اید که وضعیت حافظه تان در حال بدتر شدن است ، با پزشک خود صحبت کنید. او احتمالاً یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و همچنین وضعیت حافظه و مهارت های حل مسئله شما را نیز بررسی می کند.

گاهی اوقات انجام آزمایشات دیگری نیز مورد نیاز است. درمان بستگی به این دارد که چه چیزی در از دست دادن حافظه شما نقش داشته و دارد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

mayoclinic

دیدگاه تان را بنویسید

 

x