فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1233

انواع سر درد (علائم و درمان)

سر درد یک عارضه ی شایع است و همونطور که از اسمش پیداست باعث ایجاد درد در ناحیه سر٬ گردن و یا اسکالپ میشه. بر اساس تحقیقات به عمل اومده از هر ده نفر٬ ۷ نفر حداقل یه بار در طول زندگی خود سر درد رو تجربه کرده اند ...

بسیاری از ما با نوعی از درد ناراحت کننده سردرد آشنا هستیم. انواع مختلفی از سردرد وجود دارد. این مقاله ۱۰ نوع مختلف سردرد را برای شما توضیح می دهد:

سردردهای تنشی

سردردهای خوشه ای

سردردهای میگرنی

سردردهای سینوسی یا آلرژیک

سردردهای هورمونی

سردردهای کافئینی

سردردهای ناشی از فعالیت

سردردهای ناشی از فشار خون بالا

سردردهای ارتجاعی

سردردهای پس از سانحه

انواع سر درد(علائم و درمان)

 

سازمان بهداشت جهانی اشاره می کند که تقریباً همه افراد هر چند وقت یکبار دچار سردرد می شوند.

سردرد را می توان به عنوان "درد در هر ناحیه ای از سر" تعریف کرد و علت ، مدت و شدت این درد با توجه به نوع سردرد می تواند متفاوت باشد.

در برخی موارد ، سردرد ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد. اگر در کنار سردرد خود یکی از موارد زیر را نیز تجربه کردید ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

گرفتگی گردن

بسیار شدید بودن آن به نوعی که بتوان گفت بدترین سردردی است که تا به حال تجربه کرده اید:

استفراغ

گیجی

لکنت زبان

 تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد

فلج در هر قسمتی از بدن یا از دست دادن بینایی

اگر سردرد شما چندان شدید نیست ، ادامه مطلب را بخوانید تا نحوه تشخیص نوع سردرد و آنچه می توانید برای تسکین علائم تان انجام دهید ، بیاموزید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه‌ی دمنوش آرامبخش

شایع ترین سردردهای اولیه

سردردهای اولیه هنگامی ایجاد می شوند که درد موجود در سر شما ناشی از چیزی نباشد. به عبارت دیگر ، سردرد شما ناشی از چیزی نیست که بدن شما با آن درگیر است، مانند بیماری یا آلرژی.

این سردردها می توانند اپیزودیک یا مزمن باشند:

سردردهای دوره ای ممکن است هر چند وقت یکبار رخ دهند. آنها می توانند از نیم ساعت تا چند ساعت ادامه پیدا کنند.

سردردهای مزمن پایدارتر هستند. آنها اغلب روزهای ماه رخ می دهند و می توانند روزها ادامه داشته باشند. در این موارد ، داشتن برنامه ای برای کنترل درد ضروری است.

 

۱. سردردهای تنشی

اگر سردرد تنشی دارید ، ممکن است احساس کسالت و درد در سرتان داشته باشید. این سردرد ضربان دار نیست و ممکن است حساسیت یا دردی در اطراف گردن ، پیشانی ، پوست سر یا عضلات شانه نیز ایجاد شود.

هر کسی می تواند دچار سردرد تنشی شود؛ این سر درد اغلب در اثر استرس ایجاد می شود.

برای تسکین علائم گاه به گاه ممکن است یک مسکن بدون نسخه (OTC) کافی باشد. این مسکن ها شامل موارد زیر می شوند:

آسپرین

ایبوپروفن (Advil)

ناپروکسن (Aleve)

استامینوفن و کافئین

اگر داروهای مسکن بدون نسخه تسکین دهنده دردتان نیستند ، پزشک ممکن است مصرف داروهای دیگری را توصیه کند. این داروها می تواند شامل ایندومتاسین ، ملوکسیکام (موبیک) و کتورولاک شود.

هنگامی که سردرد تنشی مزمن می شود ، ممکن است روش متفاوتی برای رفع محرک زمینه ای سردرد پیشنهاد شود.

 

۲. سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای با درد شدید و سوزش مانند مشخص می شوند. آنها در اطراف یا پشت یک چشم یا در یک طرف صورت در یک زمان خاص ظاهر می شوند. گاهی اوقات تورم ، قرمزی ، برافروختگی و تعریق می تواند در طرفی ایجاد شود که تحت تأثیر سردرد قرار دارد. احتقان بینی و پارگی چشم نیز اغلب در همان سمت سردرد رخ می دهد.

هر سردرد می تواند از ۱۵ دقیقه تا سه ساعت طول بکشد. اکثر مردم یک تا چهار سردرد در روز را معمولاً تقریباً در هر روز تجربه می کنند. پس از برطرف شدن یک سردرد ، به زودی سردرد دیگری نیز ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای می توانند در یک بازه ی زمانی در همه ی روزهای ماه اتفاق یافتند. و سپس در ماه های بعد وجود نداشته باشند. سردردهای خوشه ای بیشتر در بهار و پاییز شایع هستند. آنها همچنین در مردان سه برابر بیشتر شایع هستند.

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد سردرد خوشه ای می شود، اما آنها راههای موثری برای درمان علائم آن در نظر دارند. پزشک شما ممکن است اکسیژن درمانی ، سوماتریپتان (Imitrex) یا بی حسی موضعی (لیدوکائین) را برای تسکین درد توصیه کند.

پس از تشخیص بیماری ، پزشک با شما همکاری می کند تا بتوانید یک طرح پیشگیری ایجاد کنید. کورتیکواستروئیدها ، ملاتونین ، توپیرامات (توپاماکس) و مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است سردردهای خوشه ای شما را وارد دوره بهبودی کنند.

 

۳. میگرن

درد میگرنی مانند یک ضربان شدید از اعماق سر شما است. این درد می تواند روزها ادامه یابد. سردرد به طور قابل توجهی توانایی شما را در انجام کارهای روزمره محدود می کند. میگرن ضربان دار است و معمولاً یک طرفه است. افراد مبتلا به سردردهای میگرنی اغلب به نور و صدا حساس هستند. تهوع و استفراغ نیز معمولاً رخ می دهد.

در برخی از سردرد های میگرنی اختلالات بینایی نیز ایجاد می شود. تقریباً از هر پنج نفر ، یک نفر این علائم را قبل از شروع سردرد تجربه می کند. علایمی که ممکن است باعث مشاهده موارد زیر شود:

چراغ چشمک زن

پخش و هاله دار شدن نور چراغ ها

دیدن خطوط زیگزاگ

دیدن نورهای ستاره مانند

نقاط کور

این نوع سردرد همچنین می تواند شامل سوزن سوزن شدن در یک طرف صورت یا در یک بازو و مشکل در صحبت کردن نیز بشود. با این حال ، علائم سکته مغزی می توانند میگرن را تقلید کنند، بنابراین اگر هر یک از این علائم برای شما جدید است، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

حملات میگرنی ممکن است به صورت ارثی به شما برسند و یا با وجود سایر بیماری های سیستم عصبی مرتبط باشند. زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به میگرن هستند. افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه نیز بیشتر در معرض ابتلا به میگرن هستند.

برخی عوامل محیطی مانند اختلال در خواب ، کم آبی بدن ، حذف وعده های غذایی ، مصرف برخی از غذاها ، نوسانات هورمونی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی از عوامل محرک میگرن هستند.

همچنین ببینید:

درد بالای سر؛ علت و درمان آن

اگر مسکن های بدون نسخه درد میگرن شما را در حین حمله کاهش نمی دهند ، پزشک ممکن است تریپتان تجویز کند. تریپتان ها داروهایی هستند که التهاب را کاهش داده و جریان خون را در مغز شما تغییر می دهند. آنها به صورت اسپری بینی ، قرص و آمپول در دسترس هستند.

اگر سردردهایی را تجربه می کنید که بیش از سه روز در ماه ادامه دارند و ناتوان کننده هستند و یا حداقل شش روز در ماه دچار سردرد می شوید ، با پزشک خود در مورد مصرف داروهای روزانه برای جلوگیری از سردرد تان مشورت کنید.

تحقیقات نشان می دهد که داروهای پیشگیرانه به میزان قابل توجهی کم مصرف می شوند. تنها ۳ تا ۱۳ درصد از مبتلایان به میگرن از داروهای پیشگیرانه استفاده می کنند، در حالی که تا ۳۸ درصد در واقع به مصرف آنها نیاز دارند. جلوگیری از میگرن کیفیت زندگی و بهره وری فرد را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

داروهای پیشگیرانه مفید عبارتند از:

پروپرانولول (ایندرال)

متوپرولول (توپرول)

توپیرامات (توپاماکس)

آمی تریپتیلین

شایع ترین سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه نشانه وجود چیز دیگری است که در بدن شما در حال وقوع است. اگر محرک سردرد ثانویه شما ادامه داشته باشد، می تواند مزمن شود. به طور کلی درمان علت اصلی این نوع سردرد ها باعث تسکین شان می شود.

 

۴. سردردهای آلرژیک یا سینوسی

گاهی اوقات سردرد در نتیجه یک واکنش آلرژیک ایجاد می شود. درد ناشی از این سردردها اغلب در ناحیه سینوس و جلوی سر متمرکز می شود.

سردردهای میگرنی معمولاً به عنوان سردردهای سینوسی اشتباه تشخیص داده می شوند. در حقیقت ، تا ۹۰ درصد از "سردردهای سینوسی" در واقع میگرن هستند. افرادی که آلرژی مزمن فصلی یا سینوزیت دارند مستعد ابتلا به این نوع سردردها هستند.

سردردهای سینوسی با نازک شدن مخاط ایجاد شده و باعث ایجاد فشار در سینوس می شوند . اسپری های استروئیدی بینی ، ضد احتقان های OTC مانند فنیل افرین ، یا آنتی هیستامین ها مانند ستیریزین  ممکن است در این موارد برای تسکین درد کمک کننده باشند.

سردرد سینوسی می تواند نشانه عفونت سینوسی باشد. در این موارد ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک هایی را برای از بین بردن عفونت و تسکین سردرد و سایر علائم آن تجویز کند.

 

۵. سردردهای هورمونی

زنان معمولاً سردردهایی را تجربه می کنند که با نوسانات هورمونی مرتبط است. قاعدگی ، قرص های ضد بارداری و بارداری همه بر سطح استروژن شما تأثیر می گذارند که می تواند باعث ایجاد سردرد شود. سردردهای مرتبط با چرخه قاعدگی را میگرن قاعدگی نیز می نامند. این سردرد می تواند درست قبل ، در طول یا بلافاصله پس از قاعدگی و همچنین در زمان تخمک گذاری رخ دهد.

مسکن های بدون نسخه مانند ناپروکسن یا داروهای تجویزی دیگری می توانند برای کنترل این درد مفید باشند.

تخمین زده می شود که حدود ۶۰ درصد از زنان مبتلا به میگرن ، میگرن قاعدگی را نیز تجربه می کنند ، بنابراین داروهای جایگزین ممکن است در کاهش کلی دفعات سردردها نقش داشته باشند. تکنیک های آرامش ، یوگا ، طب سوزنی و داشتن رژیم غذایی اصلاح شده نیز ممکن است به جلوگیری از سردردهای میگرنی کمک کنند.

 

۶. سردردهای در اثر کافئین

کافئین بر جریان خون در مغز شما تأثیر می گذارد. خوردن بیش از حد آن می تواند باعث سردرد شود.

وقتی عادت دارید روزانه مغز خود را در معرض حضور مقدار مشخصی از کافئین قرار دهید ، ممکن است در صورت عدم دریافت کافئین دچار سردرد شوید. این ممکن است به این دلیل باشد که کافئین شیمی مغز شما را تغییر می دهد و ترک آن می تواند باعث سردرد شود.

همه کسانی که میزان مصرف کافئین شان را کاهش می دهند ، دچار سردرد نخواهند شد. حفظ مصرف کافئین در سطح ثابت و معقول یا ترک کامل آن ، می تواند از بروز این سردردها جلوگیری کند.

 

۷. سردردهای ناشی از فعالیت

سردردهای ورزشی به سرعت پس از فعالیت بدنی شدید اتفاق می افتد. وزنه زدن ، دویدن و مقاربت جنسی همگی محرک های معمول برای ایجاد این نوع سردرد هستند. تصور می شود که این فعالیت ها باعث افزایش جریان خون در جمجمه شما می شود که می تواند منجر به سردرد ضربان دار در دو طرف سر شما شود.

سردرد ناشی از فعالیت نباید زیاد طول بکشد. این نوع سردرد معمولاً در عرض چند دقیقه یا چند ساعت برطرف می شود. مسکن هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز باید علائم شما را تسکین دهند.

در صورت بروز سردردهای شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد ، آنها ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای جدی باشند.

 

۸. سردردهای ناشی از فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند شما را دچار سردرد کند و این نوع سردرد علامتی اورژانسی است. این نوع سردرد زمانی اتفاق می افتد که فشار خون شما به طور خطرناکی بالا می رود.

سردرد ناشی از فشار خون معمولاً در دو طرف سر شما ایجاد می شود و معمولاً با هرگونه فعالیتی بدتر می شود. اغلب دارای ضربان است. همچنین ممکن است دچار تغییراتی در بینایی ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن ، خونریزی بینی ، درد در قفسه سینه یا تنگی نفس نیز بشوید.

اگر فکر می کنید دچار سردرد ناشی از فشار خون هستید ، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

این نوع سردردها معمولاً بلافاصله پس از کنترل فشار خون برطرف می شوند. و تا زمانی که فشار خون بالا کنترل شود ، این نوع از سردرد ها نباید دوباره ظاهر شوند.

 

۹.سردردهای ارتجاعی

سردردهای ارتجاعی ، که به عنوان سردردهای بیش از حد دارویی نیز شناخته می شوند ، می توانند مانند یک سردرد آزاردهنده ی  تنشی باشند ، یا ممکن است مانند میگرن بسیار دردناک احساس شوند.

در صورت استفاده مکرر از مسکن های بدون نسخه ، ممکن است مستعد این نوع سردرد باشید. استفاده بیش از حد این داروها منجر به سردردهای بیشتر می شود ( و نه تسکین آنها) .

سردردهای ارتجاعی هر زمان که بیش از ۱۵روز در ماه از داروهایی مانند استامینوفن ، ایبوپروفن ، آسپرین و ناپروکسن استفاده شود ، رخ می دهند. آنها همچنین بیشتر در صورت مصرف داروهای حاوی کافئین ایجاد می شوند.

تنها راه درمان سردرد ارتجاعی این است که مصرف دارویی که برای کنترل درد مصرف می کردید را متوقف کنید. اگرچه ممکن است درد در ابتدا تشدید شود ، اما باید ظرف چند روز کاملاً فروکش کند.

یک راه خوب برای جلوگیری از استفاده بیش از حد از مسکن ها،  مصرف روزانه داروهای پیشگیرانه است که باعث ایجاد سردردهای ارتجاعی نمی شود و از بروز سردردها جلوگیری می کند.

 

۱۰. سردردهای پس از سانحه

سردردهای پس از سانحه می توانند بعد از هر نوع آسیبی به سر ایجاد شوند. این سردردها شبیه میگرن یا سردردهای تنشی هستند و معمولاً  ۶  تا ۱۲  ماه پس از وقوع آسیب نیز ادامه می یابند. این سردردها می توانند مزمن شوند.

تریپتان ها ، سوماتریپتان ، مسدود کننده های بتا و آمی تریپتیلین اغلب برای کنترل درد ناشی از این سردردها تجویز می شوند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

در بیشتر موارد ، سردردهای اپیزودیک ظرف ۴۸ ساعت از بین می روند. اگر سردردی دارید که بیش از دو روز طول می کشد یا شدت آن افزایش می یابد ، باید برای دریافت کمک به پزشک مراجعه کنید.

اگر در بازه ی زمانی سه ماهه ، بیش از ۱۵ روز در ماه دچار سردرد می شوید ، ممکن است دچار یک سردرد مزمن باشید. بنابراین شما باید به پزشک مراجعه کنید تا بفهمید مشکل چیست ، حتی اگر بتوانید درد را با آسپرین یا ایبوپروفن کنترل کنید.

سردرد می تواند علامتی از وجود یک بیماری جدی تر باشد و برخی از آنها نیاز به درمانی فراتر از داروهای مسکن و بدون نسخه و درمان های خانگی دارند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x