فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1131

آلزایمر چیست؟ (راه های پیشگیری از آلزایمر)

آلزایمر٬ شکل پیش رونده زوال عقل ست.دانشمندان نمی دونن چه چیزی باعث بیماری آلزایمر میشه.عوامل ژنتیکی ...

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است. دانشمندان نمی دانند علت آن چیست بنابراین راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. با این حال برخی از شیوه های زندگی طولانی مدت ممکن است کمک کند. بیماری آلزایمر سبب از بین رفتن سلول های عصبی مغز می شود.

آلزایمر چیست؟ (راه های پیشگیری از آلزایمر)

 

در نهایت به حافظه و توانایی صحبت کردن آسیب وارد می شود. اینکه چه چیزی بیشتر باعث انواع زوال عقل، از جمله آلزایمر می شود، هنوز مشخص نیست. عوامل ژنتیکی ممکن است نقش داشته باشند، اما عوامل محیطی ممکن است احتمال بروز علائم را افزایش دهند به ویژه در افرادی که دارای ویژگی های ژنتیکی خاصی هستند.

همچنین ببینید:

پرخوری عصبی و روش های درمان آن

در این صورت برخی از شیوه های زندگی ممکن است خطر را کاهش دهد. یک بررسی نشان داد که افراد می توانند با عدم مصرف دخانیات، فعالیت بدنی، رژیم غذایی متعادل و سالم، حفظ سلامت قلب و عروق و ورزش خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند. تشخیص زودهنگام و پیشگیری از بیماری ها و شرایط مزمن مانند فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، دیابت، چاقی در اواسط زندگی و افسردگی نیز ممکن است کمک کننده باشد.

 

سلامت قلب

به نظر می رسد افرادی که دارای مشکلات قلبی عروقی هستند شانس بیشتری برای ابتلا به برخی از انواع زوال عقل دارند.

شرایطی که افراد اغلب قبل از آلزایمر دارند عبارتند از:

فشار خون بالا

فیبریلاسیون دهلیزی

کلسترول بالا

بیماری قلبی

سکته

دیابت

این موارد همچنین می توانند زمینه ساز انواع دیگر زوال عقل مانند زوال عقل عروقی باشند. شواهدی وجود دارد که عادت هایی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی با چربی های اشباع شده ممکن است حجم مغز را کاهش دهد. در 80 درصد از افراد مبتلا به آلزایمر، بیماری قلبی عروقی دیده شده است، اگرچه این ارتباط به این معنی نیست که یکی باعث ایجاد دیگری شده است. برخی از افراد دارای پلاک ها و پیچ خوردگی های آلزایمر هستند، اما هرگز علائم آن را نشان نمی دهند. ممکن است علائم فقط در صورتی در این افراد ظاهر شود که آنها نیز دارای نوعی بیماری عروقی هستند.

دمنس (dementia) عروقی زمانی رخ می دهد که در عروق خونی که اکسیژن را به مغز می رسانند صدمه ای وارد شود. در نتیجه سطوح پایین اکسیژن به مغز می رسد.

کنترل عوامل خطر قلبی عروقی ممکن است به جلوگیری از توسعه آلزایمر کمک کند.با این حال برخی افراد بدون داشتن علائم قلبی عروقی به آلزایمر مبتلا می شوند.

 

سندرم متابولیک

به نظر می رسد زوال عقل در افراد مبتلا به سندرم متابولیک، مجموعه ای از شرایط که شامل چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا و سطح قند خون بالا است بیشتر ظاهر می شود.

 

اقدامات شیوه زندگی که می تواند به پیشگیری یا درمان سندرم متابولیک کمک کند عبارتند از:

رژیم غذایی مناسب

ورزش

کنترل وزن

برخی داروها

حفظ وزن سالم، فشار خون و سطح کلسترول ممکن است نه تنها خطر ابتلا به دیابت و بیماریهای قلبی عروقی، بلکه زوال عقل و بیماری آلزایمر را کاهش دهد .چندین مطالعه معتبر نشان داده است افرادی که در سنین میانسالی خود دارای اضافه وزن یا چاقی بوده اند بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر یا زوال عقل عروقی هستند.

 

رژیم غذایی

یک رژیم غذایی سالم و متعادل به سلامت مغز کمک می کند، زیرا سلامت قلب را بهبود می بخشد. قلب سالم مقدار زیادی خون غنی از اکسیژن برای مغز فراهم می کند.رژیم مدیترانه ای ممکن است به محافظت از مغز پیر و جلوگیری از زوال عقل عروقی کمک کند. شامل:

 روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی

 مصرف میوه

سبزیجات

محدودیت گوشت و محصولات لبنی

یک منبع معتبر در سال 2012 منتشر شد که رژیم های سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین های C ، B ، D و E ممکن است توانایی ذهنی را بهبود بخشد، در حالی که به نظر می رسد رژیم غذایی سرشار از چربی های ترانس باعث کوچک شدن مغز می شود. بر اساس مطالعه ای که در سال 2014 منتشر شد، خوردن ماهی یک بار در هفته ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر و اختلال خفیف شناختی را کاهش دهد. شرکت کنندگانی که هفته ای یکبار ماهی می خوردند، میزان بهتر ماده خاکستری را در MRI در نواحی در معرض خطر مغز حفظ می کردند.

همچنین ببینید:

7 مزیت روغن گل گاوزبان برای آرتروز، التهاب و موارد دیگر

ورزش

فردی که از سنین پایین به آمادگی جسمانی و ورزش منظم می پردازد، احتمال ابتلا به زوال عقل عروقی و بیماری آلزایمر در آن کمتر است.یک نظریه این است که ورزش برای سلامت قلب و عروق – یک عامل خطر زوال عقل مفید است و باعث افزایش خون و اکسیژن به مغز می شود.با نزدیک شدن افراد به اواخر بزرگسالی، قسمتی از مغز معروف به هیپوکامپ (hippocampus) شروع به کوچک شدن می کند. این امر منجر به از دست دادن حافظه و افزایش خطر زوال عقل می شود. هیپوکامپ قسمتی از سیستم لیمبیک است که در عمق بافت مغز قرار دارد. این برای انواع مختلف شکل گیری حافظه و ناوبری فضایی مهم است. بر اساس نتایج یک مطالعه روی 71 نفر که در سال 2012 منتشر شد، حتی اگر فردی بعد از سن 80 سالگی شروع به ورزش کند، ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. نه تنها ورزش رسمی، بلکه آشپزی ، شستن ظرف ها و تمیز کردن نیز می تواند کمک کند.یک منبع معتبر که در سال 2011 منتشر شد اشاره می کند که ورزش های هوازی ممکن است خطر زوال شناختی را کاهش دهد، احتمالاً به این دلیل که عروق خونی مغز را سالم نگه می دارد.

 

حفظ ذهن فعال

چندین مطالعه نشان می دهد که خطر زوال شناختی کمتر است اگر فرد:

مغز آنها را از نظر ذهنی فعال نگه می دارد

ارتباطات اجتماعی قوی را حفظ می کند

بازی کردن، نوشتن، خواندن و انجام فعالیتهای تحریک کننده مغز ممکن است به حفظ حافظه در سنین بالا کمک کند.

افرادی که مغز خود را در طول زندگی خود فعال نگه می دارند، سطوح پایین تری از پروتئین آمیلوئید بتا (Amyloid beta) دارند، پروتئینی که در تجمع پلاک آمیلوئید در بیماری آلزایمر نقش دارد.همچنین افرادی که دو زبانه هستند کمتر در معرض آسیب مغزی و آلزایمر قرار می گیرند.در سال 2003 ، مطالعه ای روی 469 نفر نشان داد که هر چیزی که ذهن را به چالش بکشد، مانند نواختن ساز، شطرنج یا پل، می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را تا 63 درصد کاهش دهد.

 

خواب

خواب با کیفیت خوب ممکن است محافظت قابل توجهی در برابر از دست دادن حافظه، زوال عقل و بیماری آلزایمر داشته باشد.دانشمندان خواب مختل شده را با تجمع پلاک های آمیلوئید مرتبط می دانند.افرادی که اغلب در طول شب بیدار نمی شوند ممکن است پنج برابر کمتر در معرض تجمع پلاک آمیلوئید باشند، در مقایسه با افرادی که اغلب بیدار می شوند. با این حال مشخص نیست که آیا ویژگی های اولیه آلزایمر باعث اختلال در خواب می شود یا اینکه اختلال در خواب به این بیماری کمک می کند.

 

ترک سیگار

افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند یا 4 سال یا بیشتر سیگار را ترک کرده اند، کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر و سایر انواع زوال عقل قرار دارند.یک دلیل ممکن است این باشد که سیگار کشیدن خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد، که یک عامل خطر برای آلزایمر است.

 

آسیب مغزی

برخی از افراد پس از آسیب مغزی (TBI) یا ضربه های مکرر به سر، به عنوان مثال: هنگام بازی فوتبال دچار آلزایمر شده اند. در سال 2018 ، برخی از محققان یک منبع معتبر بین TBI ، زوال عقل و اختلال عملکرد عروق را کشف کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که ممکن است پیوندی وجود داشته باشد که به موجب آن TBI منجر به زوال عقل می شود زیرا به عروق خونی مغز آسیب می رساند.افرادی که در ورزش های تماسی و سایر فعالیت هایی شرکت می کنند که خطر ابتلا به TBI را شامل می شود، باید از تجهیزات محافظ استفاده کنند. آنها همچنین باید حتماً به پزشک مراجعه کنند و بعد از هرگونه TBI که تجربه می کنند استراحت کافی داشته باشند.به همین دلیل، بستن کمربند ایمنی هنگام سفر با اتومبیل و کلاه ایمنی مناسب برای موتور سیکلت یا هنگام دوچرخه سواری ضروری است.

نتیجه کلی

دانشمندان نمی دانند چه چیزی باعث بیماری آلزایمر می شود. عوامل ژنتیکی احتمالاً نقش دارند، اما عوامل محیطی ممکن است در این امر دخیل باشند.

تغذیه سالم در طول زندگی، اجتناب از سیگار کشیدن و حفظ تناسب روانی و جسمی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به برخی از افراد کمک کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x