فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1343

علت تپش قلب چیست؟

به ضربان غیر عادی قلب٬ تپش قلب گفته میشه که باعث احساس انقباض عضلات قلب در قفسه سینه میشه .بیشتر اوقات تپش قلب به دلیل اضطراب یا مصرف نیکوتین و الکل و .. ایجاد میشه که تغییر سبک زندگی میتونه به کاهش اون کمک کنه...

تپش قلب باعث می‌شود که احساس کنید قلبتان خیلی شدید یا سریع می‌زند ممکن است متوجه تپش قلب در قفسه سینه، گلو یا گردن خود شوید. آنها می توانند آزاردهنده یا ترسناک باشند.  اگرچه آنها معمولاً جدی یا مضر نیستند و اغلب خود به خود از بین می روند. 

علت تپش قلب!؟

 

بیشتر اوقات، آنها به دلیل استرس و اضطراب یا به دلیل مصرف بیش از حد کافئین، نیکوتین یا الکل ایجاد می‌شوند.  آنها همچنین ممکن است زمانی که شما باردار هستید اتفاق بیفتند.

 در موارد نادر، تپش قلب می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تر قلبی باشد.  اگر تپش قلب دارید، به پزشک مراجعه کنید.  در صورت داشتن موارد زیر فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید:

 تنگی نفس

 سرگیجه

 درد قفسه سینه

 غش کردن

 پس از اینکه پزشک سابقه پزشکی شما را گرفت و شما را بررسی کرد، ممکن است آزمایشاتی را برای یافتن علت درخواست کند.  اگر آنها یک علت پیدا کنند، درمان مناسب می تواند تپش قلب را کاهش دهد یا از شر آن خلاص شود.

همچنین ببینید:

آیا شکلات تلخ برای سلامت قلب مفید است؟

 اگر هیچ دلیل زمینه‌ای وجود نداشته باشد، تغییرات سبک زندگی می‌تواند کمک کند، از جمله مدیریت استرس.

 

 علل:

 می تواند علل بسیاری داشته باشد. معمولاً، تپش قلب یا مربوط به قلب شما است یا علت آن ناشناخته است.  علل غیر مرتبط با قلب عبارتند از:

 احساسات شدید مانند اضطراب، ترس یا استرس.  آنها اغلب در طول حملات پانیک اتفاق می‌افتند.

 فعالیت بدنی شدید

 کافئین، نیکوتین، الکل، یا مواد غیرقانونی مانند کوکائین و آمفتامین

 شرایط پزشکی: از جمله بیماری تیروئید، سطح قند خون پایین، کم خونی، فشار خون پایین، تب و کم آبی بدن

 تغییرات هورمونی در طول قاعدگی، بارداری یا درست قبل از یائسگی: گاهی اوقات، تپش قلب در دوران بارداری نشانه کم خونی است.

 داروها:از جمله قرص‌های لاغری، داروهای ضداحتقان، استنشاق‌های آسم، و برخی داروهایی که برای پیشگیری از آریتمی (یک مشکل جدی ریتم قلب) یا درمان کم‌کاری تیروئید استفاده می‌شوند.

 برخی از مکمل‌های گیاهی و تغذیه‌ای

 سطوح غیر طبیعی الکترولیت

 برخی از افراد پس از وعده های غذایی سنگین سرشار از کربوهیدرات، قند یا چربی تپش قلب دارند.  گاهی اوقات، خوردن غذاهای حاوی مقدار زیادی مونوسدیم گلوتامات (MSG)، نیترات یا سدیم می تواند باعث ایجاد آنها شود.

 اگر پس از خوردن برخی غذاها تپش قلب دارید، ممکن است به دلیل حساسیت غذایی باشد.  داشتن دفترچه ثبت غذایی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید از کدام غذاها اجتناب کنید.

 آنها همچنین می توانند با بیماری قلبی مرتبط باشند.  هنگامی که تپش های قلبی مداوم باشند، به احتمال زیاد نشان دهنده آریتمی هستند.  شرایط قلبی مرتبط با تپش قلب عبارتند از:

 حمله قلبی 

 بیماری عروق کرونر

 نارسایی قلبی

 مشکلات دریچه قلب

 مشکلات عضلات قلب

 

 تشخیص توسط پزشک با توجه به:

 یک معاینه فیزیکی 

بررسی سابقه پزشکی 

اطلاعات درباره داروهای فعلی، رژیم غذایی و شیوه زندگیتان  

 در مورد زمان، تعداد دفعات و تحت چه شرایطی تپش قلب شما ایجاد می شود.

 گاهی اوقات، آزمایش خون می تواند به پزشک کمک کند تا علت تپش قلب شما را پیدا کند.  سایر تست های مفید عبارتند از:

 الکتروکاردیوگرام (EKG): این کار را می توان در حالی که در حال استراحت یا ورزش هستید انجام داد.  دومی EKG استرس نامیده می شود.  در هر دو مورد، آزمایش سیگنال های الکتریکی قلب شما را ثبت می کند و می تواند ریتم های غیر معمول قلب را پیدا کند.

 مانیتورینگ هولتر: مانیتور را روی قفسه سینه خود می‌پوشید.  به طور مداوم سیگنال های الکتریکی قلب شما را به مدت 24 تا 48 ساعت ضبط می کند.  می‌تواند تفاوت‌های ریتمی را که در طول EKG تشخیص داده نشده است، شناسایی کند.

 هولتر ریتم: در صورت بروز علائم، دستگاهی را روی قفسه سینه خود می‌پوشید و از یک ابزار دستی برای ضبط سیگنال‌های الکتریکی قلب خود استفاده می‌کنید.

 اشعه ایکس قفسه سینه: پزشک شما تغییراتی را در ریه‌های شما بررسی می‌کند که می‌تواند ناشی از مشکلات قلبی باشد.  برای مثال، اگر در ریه‌های شما مایع پیدا کنند، ممکن است ناشی از نارسایی قلبی باشد.

 اکوکاردیوگرافی: این سونوگرافی از قلب شما است.  اطلاعات دقیقی در مورد ساختار و عملکرد آن ارائه می دهد.

همچنین ببینید:

درمان های جایگزین برای کلسترول بالا!

 در صورت لزوم، پزشک ممکن است شما را برای آزمایشات یا درمان بیشتر به متخصص قلب ارجاع دهد.

اغلب، تپش قلب بی ضرر است و خود به خود از بین می رود.  در این صورت نیازی به درمان نیست. اگر پزشک شما علتی پیدا نکند، ممکن است به شما توصیه کند از مواردی که ممکن است باعث تپش قلب شود اجتناب کنید.  استراتژی ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 کاهش اضطراب و استرس: موقعیت استرس زا را ترک کنید و سعی کنید آرام باشید.  اضطراب، استرس، ترس یا وحشت می‌تواند باعث تپش قلب شود.  راه های رایج دیگر برای حفظ آرامش عبارتند از:

 تمرینات آرام بخش

 یوگا

 تایچی

 بیوفیدبک

 رایحه درمانی

 برخی غذاها، نوشیدنی ها و سایر مواد را حذف کنید.  اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 الکل

 نیکوتین

 کافئین

 داروهای غیر قانونی

 از مصرف داروهایی که به عنوان محرک عمل می کنند خودداری کنید.  ممکن است مجبور شوید از موارد زیر دوری کنید:

 داروهای سرفه و سرماخوردگی

 برخی مکمل‌های گیاهی و تغذیه‌ای

 اگر تغییرات سبک زندگی کمکی نکرد، ممکن است برای شما دارو تجویز شود.  در برخی موارد، اینها مسدودکننده‌های بتا یا مسدودکننده‌های کانال کلسیم هستند.

 اگر پزشک دلیلی برای تپش قلب شما پیدا کند، روی درمان آن دلیل تمرکز خواهد کرد.

 اگر آنها توسط یک دارو ایجاد شده اند، پزشک شما سعی می کند درمان متفاوتی را پیدا کند.

 اگر نشان دهنده یک آریتمی باشد، ممکن است داروها یا روش هایی دریافت کنید.  همچنین ممکن است به یک متخصص ریتم قلب معروف به الکتروفیزیولوژیست ارجاع داده شوید.

 حتما به پزشک مراجعه کنید.  تپش قلب اغلب جدی نیست، اما می‌تواند با دریچه‌های غیرطبیعی قلب، مشکلات ریتم قلب یا حملات پانیک مرتبط باشد.

 در صورت تغییر ماهیت یا افزایش ناگهانی تپش قلب، حتماً با پزشک تماس بگیرید.

 اگر این علائم همراه با تپش قلب را دارید فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

 سرگیجه

 گیجی

 سبکی سر

 تنگی نفس

 درد، فشار یا سفتی در قفسه سینه، گردن، فک، بازوها یا قسمت بالای کمر

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x