فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1170

فشارخون قاتل خاموش!

فشار خون یکی از علائم حیات انسان است وقتی که رگ های خونی بزرگ و قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خودشون رو از دست بدهند و عروق کوچکتر بشه فشار خون بالا میره.....

فشار خون بالا زمانی رخ می دهد که فشار خون شما تا میزان سطح خطرناکی بالا رود. اندازه گیری فشار خون شما در واقع میزان خون عبوری از رگ های خونی و میزان مقاومت رگ ها در برابر خون در حین ضربان قلب محاسبه می کند.

شریان های باریک مقاومت را افزایش می دهند. هرچه عروق شما باریک تر باشند، فشار خون شما بیشتر خواهد بود. در طولانی مدت، افزایش فشار می تواند باعث مشکلات سلامتی، از جمله بیماری های قلبی شود.فشار خون بسیار شایع است. در واقع از آنجا که دستورالعمل ها به تازگی تغییر کرده اند انتظار می رود که تقریباً نیمی از بزرگسالان با این بیماری تشخیص داده شوند.

فشارخون قاتل خاموش!

 

فشار خون بالا معمولاً در طول چند سال ایجاد می شود. معمولاً هیچ علائمی را متوجه نمی شوید. اما حتی بدون علائم فشار خون بالا می تواند به عروق و اندام های شما به ویژه مغز، قلب، چشم ها و کلیه ها آسیب برساند.تشخیص زودهنگام مهم است. خوانش منظم فشار خون می تواند به شما و پزشک شما در تشخیص زودهنگام هرگونه تغییر کمک کند. اگر فشار خون شما بالا رفته باشد پزشک ممکن است از شما بخواهد فشار خون خود را طی چند هفته بررسی کنید تا ببینید آیا این عدد بالا می ماند یا به سطح طبیعی برمی گردد.درمان فشار خون بالا شامل دارو و ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی است. اگر این بیماری درمان نشود می تواند منجر به مشکلات سلامتی، از جمله حمله قلبی و سکته مغزی شود.

همچنین ببینید:

کلسترول بالا چیست و چه علائمی دارد؟

 

چه چیزی منجر به فشار خون بالا می شود؟

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد. هر نوع علت متفاوتی دارد.

 

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه را فشار خون اساسی نیز می نامند. این نوع پرفشاری خون در طول زمان بدون هیچ دلیل مشخصی ایجاد می شود. اکثر افراد دارای این نوع فشار خون بالا هستند.هنوز مشخص نیست چه مکانیسم هایی باعث می شود فشار خون به آرامی افزایش یابد. ترکیبی از عوامل ممکن است نقش داشته باشد.

 

 این عوامل عبارتند از:

ژن ها: برخی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد فشار خون بالا هستند. این ممکن است ناشی از جهش های ژنی یا ناهنجاری های ژنتیکی باشد که از والدین شما به ارث رسیده است.

تغییرات جسمی: ​​اگر چیزی در بدن شما تغییر کند که ممکن است با مشکلاتی در کل  بدن خود مواجه شوید، فشار خون بالا ممکن است یکی از این موارد باشد. به عنوان مثال: تصور می شود که تغییرات در عملکرد کلیه به دلیل افزایش سن ممکن است تعادل طبیعی نمک و مایعات بدن را بر هم بزند. این تغییر ممکن است باعث افزایش فشار خون بدن شما شود.

محیط: با گذشت زمان انتخاب شیوه زندگی ناسالم مانند عدم فعالیت بدنی و رژیم غذایی نامناسب می تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد. برخی از سبک های زندگی می تواند منجر به اضافه وزن شود. اضافه وزن یا چاقی می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

 

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه اغلب به سرعت رخ می دهد و می تواند شدیدتر از فشار خون اولیه باشد.

 

چندین بیماری که ممکن است باعث فشار خون ثانویه شوند عبارتند از:

بیماری کلیوی

آپنه انسدادی خواب

نقایص مادرزادی قلب

مشکلات تیروئید

عوارض جانبی داروها

مصرف مواد مخدر

مصرف مزمن الکل

مشکلات غده آدرنال

 تومورهای غدد درون ریز

 

علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا به طور کلی یک حالت خاموش است. بسیاری از مردم هیچ علامتی را تجربه نخواهند کرد. ممکن است سال ها یا حتی دهه ها طول بکشد تا وضعیت به اندازه کافی شدید شود تا علائم نشان داده شوند. حتی در آن صورت این علائم ممکن است به مسائل دیگر نسبت داده شود.

علائم فشار خون شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:

سردرد

تنگی نفس

خون دماغ

سرخ شدن

سرگیجه

درد قفسه سینه

وجود خون در ادرار

این علائم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. آنها در همه افراد مبتلا به فشار خون بالا مشاهده نمی شوند.

بهترین راه برای آگاهی از فشار خون بالا اندازه گیری منظم فشار خون است.

 

تشخیص فشار خون بالا

تشخیص فشار خون بالا به سادگی اندازه گرفتن فشار خون است. مطب اکثر پزشکان فشار خون را به عنوان بخشی از ویزیت معمول بررسی می کنند.

اگر فشار خون شما بالا رفته باشد ممکن است پزشک در طی چند روز یا چند هفته از شما بخواهد  درتعداد بیشتری آن را اندازه گیری کنید. تشخیص فشار خون بالا به ندرت تنها پس از یک بار اندازه گیری انجام می شود. پزشک نیازمند مشاهده شواهدی مبنی بر یک مشکل پایدار است. این به این دلیل است که محیط شما می تواند به افزایش فشار خون کمک کند، مانند استرسی که ممکن است با حضور در مطب پزشک احساس کنید.  همچنین سطح فشار خون در طول روز تغییر می کند.

اگر فشار خون شما همچنان بالا باشد احتمالاً پزشک آزمایشات بیشتری را برای رد بیماری زمینه ای انجام می دهد.

 

این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

آزمایش ادرار

غربالگری کلسترول و سایر آزمایشات خون

آزمایش فعالیت الکتریکی قلب با الکتروکاردیوگرام EKG ، (که گاهی اوقات به عنوان ECG نیز نامیده می شود)

سونوگرافی قلب یا کلیه

این آزمایشات می تواند به پزشک شما در تشخیص هرگونه مشکل ثانویه ای که باعث افزایش فشار خون شما می شود کمک کند. آنها همچنین می توانند تأثیرات فشار خون بالا بر اندام های شما را بررسی کنند.در این مدت پزشک ممکن است درمان فشار خون بالا را شروع کند.  درمان زودهنگام ممکن است خطر آسیب دائمی شما را کاهش دهد.

 

در اندازه گیری فشارخون دو عدد ثبت می گردد:

فشار سیستولیک: این عدد اولین عدد یا عدد بالایی است و این نشان دهنده فشار در شریان های شما در هنگام ضربان قلب و پمپاژ خون است.

 فشار دیاستولیک: این عدد، عدد دوم یا عدد پایینی است. میزان فشار در شریان های بین ضربان قلب شما است.

 

پنج دسته اندازه گیری فشار خون را برای بزرگسالان تعریف می کنند:

سالم: فشار خون سالم کمتر از 120/80 میلی متر جیوه (mm Hg)  است.

افزایش یافته: عدد سیستولیک بین 120 تا 129 میلی متر جیوه و عدد دیاستولیک کمتر از 80 میلی متر جیوه است.  پزشکان معمولاً فشار خون بالا را با دارو درمان نمی کنند.  در عوض ، پزشک شما ممکن است تغییرسبک زندگی را جهت کاهش فشار خون پیشنهاد دهند.

فشارخون مرحله 1: عدد سیستولیک بین 130 تا 139 میلی متر جیوه یا عدد دیاستولیک بین 80 تا 89 میلی متر جیوه است.

 فشار خون بالا مرحله 2: عدد سیستولیک 140 میلی متر جیوه یا بیشتر ، یا عدد دیاستولیک 90 میلی متر جیوه یا بیشتر است.

پرفشاری بحرانی: عدد سیستولیک بیش از 180 میلی متر جیوه یا عدد دیاستولیک بیش از 120 میلی متر جیوه است. فشار خون در این محدوده نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر علائمی مانند درد قفسه سینه، سردرد، تنگی نفس یا تغییرات بینایی در زمانی که فشار خون به این حد بالاست رخ داد، به مراقبت های پزشکی در اورژانس نیاز است.

میزان فشارخون با استفاده از دستگاه فشارسنج انجام می گیرد.

میزان فشار خون برای کودکان و نوجوانان متفاوت است. اگر از شما خواسته می شود فشار خون آنها را کنترل کنید، از پزشک بخواهید از بازوبندهای مخصوص کودک استفاده کند.

همچنین ببینید:

ترومبوز چیست؟ (علت، علائم و درمان آن)

گزینه های درمانی فشار خون بالا

عوامل متعددی به پزشک شما کمک می کند تا بهترین گزینه درمانی را برای شما تعیین کند. این عوامل شامل نوع فشار خون بالا و دلایل مشخص شده است.

گزینه های درمانی پرفشاری اولیه

اگر پزشک شما فشار خون اولیه را تشخیص دهد، تغییر سبک زندگی ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کند. اگر تغییرات شیوه زندگی به تنهایی کافی نباشد یا موثر واقع نگردد، پزشک ممکن است دارو تجویز کند.

گزینه های درمانی پرفشار ثانویه

اگر پزشک شما یک مشکل اساسی را که باعث فشار خون شما می شود متوجه شود، درمان بر آن بیماری متمرکز می شود. به عنوان مثال: اگر دارویی که مصرف کرده اید باعث افزایش فشار خون می شود، پزشک شما داروهای دیگری را که این عوارض جانبی را ندارند، تجویز می کند.

گاهی اوقات فشار خون بالا با وجود درمان علت اصلی همچنان وجود دارد. در این مورد پزشک ممکن است با شما همکاری کند تا شیوه زندگی را تغییر دهید و داروهایی برای کاهش فشار خون شما تجویز کند.

برنامه های درمانی برای فشار خون بالا اغلب در حال توسعه و پیشرفت هستند. آنچه در ابتدا موثر واقع می شد ممکن است با گذشت زمان کمتر مفید واقع گردد.

 

برخی از داروهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند عبارتند از:

مسدود کننده های بتا: مسدود کننده های بتا باعث می شوند ضربان قلب شما کندتر و با نیروی کمتری انجام شود. این عمل با کاهش مقدار خون پمپ شده در شریان ها با هر ضربه کاهش می یابد، که باعث کاهش فشار خون می شود. همچنین هورمون های خاصی را در بدن شما مسدود می کند که می توانند فشار خون شما را افزایش دهند.

دیورتیک ها: میزان سطح بالای سدیم و مایعات اضافی در بدن شما می تواند فشار خون را افزایش دهد. دیورتیک ها که قرص آب نیز نامیده می شوند، به کلیه های شما کمک می کند تا سدیم اضافی را از بدن شما خارج کنند. با دفع سدیم، مایع اضافی در جریان خون شما وارد ادرار می شود که به کاهش فشار خون شما کمک می کند.

مهار کننده های: ACE  آنژیوتانسین یک ماده شیمیایی است که باعث سفت و باریک شدن رگ های خونی و دیواره های شریان می شود. مهار کننده های ACE (آنزیم مبدل آنژیوتانسین) مانع تولید بیشتر این ماده شیمیایی در بدن می شوند. این کار به شل شدن عروق خونی و کاهش فشار خون کمک می کند.

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین: (ARBs)2-  در حالی که هدف مهار کننده های ACE جلوگیری از ایجاد آنژیوتانسین است، ARB ها مانع اتصال آنژیوتانسین با گیرنده ها می شوند. بدون این ماده شیمیایی، عروق خونی منقبض نمی شوند. این کار به شل شدن عروق و کاهش فشار خون کمک می کند.

مسدود کننده های کانال کلسیم: این داروها مانع از ورود برخی از کلسیم به ماهیچه های قلب شما می شوند. این عمل منجر به ضربان قلب کمتر و فشار خون پایین می شود. این داروها همچنین عروق خونی را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث شل شدن آنها و کاهش فشار خون می گردند.

 آگونیست های آلفا -2: این نوع داروها پالس های عصبی را که باعث سفت شدن عروق خونی می شود، تغییر می دهد. این کار باعث شل شدن رگ های خونی و کاهش فشار خون می شود.

 

داروهای خانگی برای فشار خون بالا

تغییر شیوه زندگی سالم می تواند به شما در کنترل عوامل ایجاد فشار خون کمک کند. در اینجا برخی از رایج ترین روش های خانگی آورده شده است.

 

رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم برای کمک به کاهش فشار خون ضروری است.  همچنین برای کنترل فشار خون و کاهش خطر عوارض ناشی از آن مهم است. این عوارض شامل بیماری قلبی، سکته مغزی و حمله قلبی است.

رژیم غذایی سالم شامل موارد زیر است:

میوه ها

سبزیجات

غلات کامل

پروتئین بدون چربی مانند ماهی

 

افزایش فعالیت بدنی

رسیدن به وزن سالم شامل فعالیت بدنی است. ورزش علاوه بر کمک به کاهش وزن، می تواند به کاهش استرس، کاهش فشار خون به طور طبیعی و تقویت سیستم قلبی عروقی کمک کند.

هر هفته 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​داشته باشید. حدود 30 دقیقه پنج بار در هفته می باشد.

 

رسیدن به وزن سالم

اگر دارای اضافه وزن و چاقی هستید، کاهش وزن از طریق رژیم غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.

 

کنترل استرس

ورزش یک راه عالی برای کنترل استرس است. سایر فعالیت ها نیز می تواند مفید باشد. این شامل:

مدیتیشن

تنفس عمیق

ماساژ

یوگا

این موارد همه تکنیک های ثابت شده برای کاهش استرس هستند. خواب کافی نیز می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.

 

اتخاذ سبک زندگی پاک تر

اگر سیگاری هستید سعی کنید آن را ترک کنید. مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به بافت های بدن آسیب می رساند و دیواره رگ های خونی را سخت می کند.

اگر الکل زیادی مصرف می کنید یا به الکل اعتیاد دارید، سعی بر ترک آن بگیرید. الکل می تواند فشار خون را افزایش دهد.

 

توصیه های رژیم غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون بالا

یکی از ساده ترین راه های درمان فشار خون بالا و جلوگیری از عوارض احتمالی رژیم غذایی است. آنچه می خورید می تواند تا حد زیادی به کاهش یا از بین بردن فشار خون بالا کمک کند.

در اینجا برخی از رایج ترین توصیه های غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون بالا آورده شده است.

 

گوشت کمتر و گیاهان بیشتر مصرف کنید

رژیم گیاهی راهی آسان برای افزایش فیبر و کاهش میزان سدیم و چربی اشباع و ترانس ناسالم است که از غذاهای لبنی و گوشت دریافت می کنید. تعداد میوه ها، سبزیجات، سبزیجات برگ دار و غلات سبوس دار را که می خورید افزایش دهید. به جای گوشت قرمز، پروتئین های سالم مانند ماهی، مرغ یا توفو را انتخاب کنید.

 

مقدار سدیم غذایی را کاهش دهید

افراد مبتلا به فشار خون بالا و افرادی که در معرض خطر بیشتری برای بیماری های قلبی هستند ممکن است نیاز داشته باشند که میزان سدیم روزانه خود را بین 1500 میلی گرم تا 2300 میلی گرم در روز نگه دارند. بهترین راه برای کاهش سدیم طبخ غذاهای تازه است. از خوردن غذاهای رستورانی یا غذاهای بسته بندی شده که اغلب سدیم بسیار بالایی دارند خودداری کنید.

 

مصرف شیرینی ها را کاهش دهید

غذاها و نوشیدنی های قندی حاوی کالری بالایی هستند اما ارزش غذایی ندارند. اگر چیز شیرینی می خواهید سعی کنید میوه تازه یا مقدار کمی شکلات تلخ بخورید که به اندازه شکر شیرین نشده است. طبق مطالعات انجام شده مصرف مرتب شکلات تلخ ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

 

فشار خون بالا در دوران بارداری

زنان مبتلا به فشار خون بالا می توانند با وجود این بیماری نوزادان سالم به دنیا آورند. اما اگر در دوران بارداری تحت نظارت دقیق و کنترل قرار نگیرد، می تواند برای مادر و نوزاد خطرناک باشد.

احتمال ابتلا به عوارض در زنان مبتلا به فشار خون بالا بیشتر است. به عنوان مثال زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا ممکن است عملکرد کلیه را کاهش دهند. نوزادانی که از مادران مبتلا به فشار خون بالا متولد می شوند ممکن است دارای وزن کم هنگام تولد یا نارس باشند.

برخی از زنان ممکن است در دوران بارداری دچار فشار خون بالا شوند. انواع مختلفی از مشکلات فشار خون بالا ممکن است ایجاد شود. این بیماری اغلب پس از تولد نوزاد برعکس می شود. ایجاد فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را در آینده افزایش دهد.

 

پره اکلامپسی

در برخی موارد زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا ممکن است در طول بارداری خود دچار پره اکلامپسی شوند. این وضعیت افزایش فشار خون می تواند باعث عوارض کلیوی و سایر اندام ها شود. می تواند باعث افزایش سطح پروتئین در ادرار، مشکلات عملکرد کبد، مایع در ریه ها یا مشکلات بینایی نیز گردد.

با تشدید این وضعیت خطرات برای مادر و نوزاد افزایش می یابد. پره اکلامپسی می تواند منجر به تشنج شود. مشکلات فشار خون بالا در عوارض نوزاد شامل وزن کم هنگام تولد، زایمان زودرس و مرده زایی است.

هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از پره اکلامپسی وجود ندارد و تنها راه درمان این بیماری زایمان نوزاد است. اگر در دوران بارداری به این بیماری مبتلا شدید پزشک شما را از نظر بروز عوارض تحت نظر قرار می دهد.

 

فشار خون بالا چه عوارضی بر بدن دارد؟

از آنجا که فشار خون بالا اغلب یک حالت خاموش است، می تواند سال ها قبل از آشکار شدن علائم به بدن شما آسیب برساند. اگر فشار خون بالا درمان نشود ممکن است با عوارض جدی حتی کشنده روبرو شوید.

 

عوارض فشار خون بالا شامل موارد زیر است:

عروق آسیب دیده

شریان های سالم انعطاف پذیر و قوی هستند. خون آزادانه و بدون مانع از طریق عروق و عروق سالم جریان می یابد.

فشار خون بالا شریان را منقبض، سخت تر و کشش آنها کاهش می یابد.  این آسیب باعث می شود که چربی های رژیمی راحت تر در عروق شما رسوب کرده و جریان خون را محدود کنند. این آسیب می تواند منجر به افزایش فشار خون، انسداد و در نهایت حمله قلبی و سکته مغزی شود.

 

آسیب قلبی

فشار خون بالا باعث می شود قلب شما خیلی سخت کار کند. افزایش فشار در رگ های خونی، ماهیچه های قلب شما را مجبور می کند که بیشتر از آنچه قلب سالم نیاز دارد پمپاژ کنند.

این ممکن است باعث بزرگ شدن قلب شود. بزرگ شدن قلب خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

نارسایی قلبی

آریتمی

مرگ قلبی

حمله قلبی

 

آسیب مغزی

مغز شما برای سالم کارکردن خود به منبع سالم خون غنی از اکسیژن نیاز دارد. فشار خون بالا می تواند منبع خون مغز شما را کاهش دهد:

انسداد موقت جریان خون به مغز را حملات ایسکمیک گذرا (TIA) می نامند.

انسداد قابل توجه جریان خون باعث مرگ سلول های مغزی می شود. این به سکته مغزی معروف است.

فشار خون کنترل نشده همچنین ممکن است بر حافظه و توانایی یادگیری، یادآوری، صحبت و استدلال شما تأثیر بگذارد. درمان فشار خون اغلب اثرات فشار خون کنترل نشده را رفع یا تغییر نمی دهد. با این حال خطرات مشکلات آینده را کاهش می دهد.

 

پیشگیری از فشارخون بالا

اگر عوامل خطر برای فشار خون بالا دارید می توانید اقدامات لازم را برای کاهش خطر ابتلا به این عارضه و عوارض آن انجام دهید.

 

غذاهای سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

مصرف وعده های گیاهی سالم را کم کم برای قلب آغاز کنید. سعی کنید روزانه بیش از هفت وعده میوه و سبزیجات بخورید. سپس سعی کنید یک وعده دیگر در روز به مدت دو هفته اضافه کنید. پس از آن دو هفته، هدف این است که یک وعده دیگر اضافه کنید. هدف اصلی رسیدن به ده وعده میوه و سبزیجات در روز است.

 

نظر خود را در مورد بشقاب شام معمول ​​تغییر دهید

به جای داشتن گوشت در سه قسمت از بشقاب خود، ظرفی درست کنید که از گوشت به عنوان چاشنی استفاده کنید. به عبارت دیگر به جای خوردن استیک با یک سالاد، یک سالاد بزرگتر بخورید و قسمت کوچکی از استیک را روی آن بریزید.

 

حذف شکر

سعی کنید غذاهای شیرین شده کمتری از جمله ماست های طعم دار، غلات و نوشابه های گازدار را استفاده کنید. غذاهای بسته بندی شده حاوی قند غیر ضروری هستند، بنابراین حتما برچسب ها را بخوانید.

 

 اهداف کاهش وزن را تعیین کنید

به جای هدف خودسرانه "کاهش وزن" ، با پزشک فشارخون خود در مورد وزن مناسب برای خود صحبت کنید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) هدف کاهش وزن نیم تا یک کیلوگرم در هفته را توصیه می کند. این بدان معناست که روزانه 500 کالری کمتر از آنچه معمولاً می خورید شروع کنید. سپس تصمیم بگیرید که چه فعالیت بدنی را می توانید شروع کنید تا به آن هدف برسید.

 

فشار خون خود را به طور مرتب کنترل کنید

بهترین راه برای جلوگیری از عوارض و جلوگیری از مشکلات ابتلا به فشار خون زود هنگام است. می توانید برای اندازه گیری فشار خون به مطب پزشک مراجعه کنید، یا ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک فشارسنج بخرید و در منزل اندازه گیری کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x