فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1142

کپسول جم فیبروزیل ( موارد مصرف و عوارض)

کپسول های جم فیبروزیل همراه با رژیم غذایی مناسب جهت کاهش اسیدهای چرب در خون تجویز میگردد. این دارو موجب کاهش خطر ابتلا به ...

جم فیبروزیل به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید (اسیدهای چرب) در خون کمک می کند. سطوح بالای این نوع چربی در خون با افزایش خطر ابتلا به گرفتگی عروق همراه خواهد بود.جم فیبروزیل همراه با رژیم غذایی برای درمان سطح کلسترول و تری گلیسیرید بسیار بالا در افراد مبتلا به پانکراتیت استفاده می شود.جم فیبروزیل همچنین برای کاهش خطر وقوع سکته مغزی ، حمله قلبی یا سایر عوارض قلبی در افرادی که دارای کلسترول و تری گلیسیرید بالایی هستند که توسط سایر روش های درمانی بهبود نیافته است ، استفاده می شود.

کپسول جم فیبروزیل ( موارد مصرف و عوارض)

 

هشدارها:

در صورت داشتن بیماری شدید کبدی یا کلیوی ، بیماری کیسه صفرا ، یا در صورت مصرف رپاگلینید ، داسابوویر یا سیمواستاتین ، نباید از جم فیبروزیل استفاده کنید.

 

قبل از مصرف این دارو:

در صورت حساسیت به جم فیبروزیل ، در صورت داشتن موارد زیر پزشکتان را آگاه کنید:

بیماری شدید کبدی 

بیماری شدید کلیه 

بیماری کیسه صفرا

استفاده از رپاگلینید ، داسابوویر یا سیمواستاتین

همچنین ببینید:

هولتر مانیتورینگ چیست؟

برای اطمینان از بی خطر بودن مصرف جم فیبروزیل ، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید: 

سنگ کیسه صفرا 

در صورت مصرف وارفارین (کومادین ، ​​ژانتوون)

مشخص نشده است که آیا جم فیبروزیل به جنین آسیب می رساند یا خیر. در صورت بارداری یا قصد بارداری ، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

شیردهی هنگام استفاده از این دارو ممکن است بی خطر نباشد. می توانید در مورد خطرات احتمالی از پزشک خود سوالاتی بپرسید.

 

چگونه باید جم فیبروزیل را مصرف کنم؟

جم فیبروزیل را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های ذکر شده در نسخه تان را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل همراه آن را به دقت بخوانید. جم فیبروزیل معمولاً ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه و شام مصرف می شود. دستورات پزشک را درباره ی دوز مناسب خودتان با دقت دنبال کنید. جم فیبروزیل تنها بخشی از یک برنامه درمانی کامل است که ممکن است شامل رژیم غذایی ، ورزش و کنترل وزن نیز باشد. بنابراین رژیم غذایی ، داروهای مصرفی  و برنامه ی ورزشی تان را نیز تنظیم و کنترل کنید. شما ممکن است به آزمایشات پزشکی مکرر نیاز داشته باشید. حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشید ، در واقع نتیجه ی این آزمایشات می تواند به پزشک شما در تعیین موثر بودن یا نبودن  این دارو کمک کند.از این دارو در دمای اتاق ، دور از رطوبت ، گرما و نور نگهداری کنید.

 

هنگام مصرف جم فیبروزیل از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

از خوردن غذاهای سرشار از چربی یا کلسترول اجتناب کنید ، زیرا در غیر اینصورت جم فیبروزیل به اندازه ای که باید و انتظار می رود موثر نخواهد بود.از نوشیدن الکل خودداری کنید. نوشیدن الکل ممکن است در پروسه درمان شما اختلال ایجاد کند.

همچنین ببینید:

دارو های فشار خون

 

عوارض جانبی جم فیبروزیل

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به جم فیبروزیل ، با فوریتهای پزشکی تماس بگیرید این علائم شامل این موارد می شود: مشکل در تنفس ؛ تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.

در موارد نادر ، جم فیبروزیل می تواند شرایطی ایجاد کند که منجر به تجزیه بافت ماهیچه های اسکلتی شود و منجر به نارسایی کلیه شود. اگر درد ، حساسیت یا ضعف عضلانی بی دلیلی دارید ، بخصوص اگر تب ، خستگی غیرمعمول و ادرار تیره ای نیز دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین در صورت داشتن موارد زیر نیز فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

درد شدید در بالای شکم (به ویژه پس از خوردن غذا) 

زردی (زرد شدن پوست یا چشم) 

درد یا سوزش هنگام دفع ادرار 

تاری دید ، درد چشم یا دیدن هاله در اطراف منابع نود مانند لامپ ها 

کم شدن تعداد سلول های خونی : رنگ پریدگی پوست ، کبودی آسان ، خونریزی غیر معمول ، خستگی غیر معمول ، احساس سبکی سر یا تنگی نفس ، سرد شدن دست ها و پاها.

 

عوارض جانبی شایع جم فیبروزیل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد معده ، سوء هاضمه ، اسهال 

بی حسی یا احساس گزگز 

سرگیجه ، خواب آلودگی 

تاری دید

درد عضلانی یا مفصلی 

از دست دادن علاقه به رابطه جنسی ، ناتوانی جنسی.

البته این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری نیز ممکن است رخ دهد. برای دریافت مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چه داروهای دیگری بر جم فیبروزیل تأثیر می گذارند؟

استفاده از داروهای خاص همراه با جم فیبروزیل می تواند خطر مشکلات ایجاد جدی عضلانی را افزایش دهد. بسیار مهم است که پزشک خود را از تمام داروهایی که استفاده می کنید مطلع کنید، به ویژه:

کلشی سین یا داروی کاهنده کلسترول "استاتین" :  آتورواستاتین ، فلوواستاتین ، لوواستاتین ، پیتاواستاتین ، پراواستاتین ، روزوواستاتین ، سیمواستاتین ، کرستور ، لیپیتور ، زوکور ، ویتورین و دیگران.

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر نیز ممکن است با جم فیبروزیل تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی می شود و همه تداخلات دارویی احتمالی در اینجا ذکر نشده است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

drugs

دیدگاه تان را بنویسید

 

x