فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 999

میوه هایی برای فشار خون بالا

بر اساس مطالعات نوشیدن آب پرتقال و گریپ فروت ممکن است به کاهش فشار خون کمک می کند، مرکبات دارای ویتامین ها ، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی با کاهش عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا ممکن است به سلامت قلب شما کمک کنند...

مرکبات

مرکبات ، از جمله گریپ فروت ، پرتقال و لیمو ، ممکن است اثرات قدرتمندی در کاهش فشار خون داشته باشند. آنها دارای ویتامین ها ، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند که با کاهش عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا ممکن است به سلامت قلب شما نیز کمک کنند .

میوه هایی برای فشار خون بالا

 

یک مطالعه ۵ ماهه با حضور ۱۰۱ زن ژاپنی نشان داد که مصرف روزانه آب لیمو همراه با پیاده روی با کاهش فشار خون ارتباط معنی داری دارد ، تاثیری که محققان به اسید سیتریک و محتوای فلاونوئید لیمو نسبت دادند .

مطالعات همچنین نشان داده است که نوشیدن آب پرتقال و گریپ فروت ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. با این حال ، آب گریپ فروت و خود میوه ی گریپ فروت می توانند با داروهای معمولی که برای کاهش فشار خون استفاده می شوند تداخل ایجاد کنند ، بنابراین قبل از افزودن این میوه به رژیم غذایی تان، با پزشک خود مشورت کنید .

 

توت ها

انواع توت ها دارای مزایای چشمگیری برای  سلامتی هستند، از این جمله میتوان به پتانسیل آنها برای کاهش عوامل خطر ابتلا بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا اشاره کرد. توت منبع غنی از آنتی اکسیدان ها از جمله آنتوسیانین ها است که رنگدانه هایی هستند که رنگ زنده ای به توت ها می دهند.

همچنین ببینید:

رژیم غذایی دش (DASH) چیست و چه فوایدی دارد؟

نشان داده شده است که آنتوسیانین سطح اکسید نیتریک را در خون افزایش می دهد و تولید مولکول های تنگ کننده رگ های خونی را کاهش می دهد ، که در نتیجه این کارممکن است به کاهش سطح فشار خون کمک کند. با این حال ، برای تأیید این مکانیسم های بالقوه ، انجام تحقیقات بیشتری بر روی انسان ها لازم است .

زغال اخته ، تمشک ، توت فرنگی ، توت و شاه توت از توت هایی هستند که با اثرات کاهش فشار خون همراه بوده اند .

 

هویج

هویج ترد ، شیرین و مغذی است و یک ماده ی غذای اصلی در رژیم های غذایی بسیاری از افراد است. هویج دارای ترکیبات فنلی زیادی است ، مانند اسیدهای کلروژنیک ، پی کوماریک و کافئین ، که به آرامش و انبساط عروق خونی کمک می کنند و التهاب را کاهش می دهند ، که تمام این ها ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند .

اگرچه می توان از هویج به صورت پخته یا خام بهره برد ، اما خام خوردن آن می تواند برای کاهش فشار خون مفید تر باشد. مطالعه ای که شامل ۲۱۹۵ نفر در سنین ۴۰ الی ۵۹ سال بود ، نشان داد که مصرف هویج خام به طور قابل توجهی با کاهش فشار خون ارتباط دارد .

یک مطالعه کوچک دیگر که بر روی ۱۷ نفر انجام شد نشان داد که مصرف روزانه ۱۶ اونس (۴۷۳ میلی لیتر) آب هویج تازه به مدت ۳ ماه منجر به کاهش فشار خون در این افراد شد .

 

کرفس

کرفس یکی از سبزیجات محبوبی است که ممکن است اثرات مثبتی بر فشار خون داشته باشد. این ماده غذایی حاوی ترکیباتی به نام فتالید است که ممکن است به شل شدن رگ های خونی و کاهش سطح فشار خون کمک کنند .

همان مطالعه ای که مصرف هویج خام را با کاهش فشار خون مرتبط کرد ، نشان داد که در میان سبزیجات پخته شده ای که به طور معمول بیشتر مصرف می شوند ، مصرف کرفس پخته شده به طور قابل توجهی با کاهش فشار خون ارتباط دارد .

 

 گوجه فرنگی

گوجه فرنگی و محصولات تهیه شده از آن سرشار از بسیاری از مواد مغذی از جمله پتاسیم و رنگدانه کاروتنوئید لیکوپن هستند.

لیکوپن به طور قابل توجهی با تاثیرات مثبت  بر سلامت قلب مرتبط است و خوردن غذاهای حاوی این ماده مغذی مانند گوجه فرنگی ممکن است به کاهش بروز عوامل خطر بروز بیماری قلبی مانند فشار خون بالا کمک کند .

با بررسی ۲۱ مطالعه نتیجه گیری شده است که مصرف گوجه فرنگی و فرآورده های گوجه فرنگی فشار خون را بهبود می بخشند و ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مرگ ناشی از بیماری قلبی کمک کنند .

 

کلم بروکلی

کلم بروکلی به دلیل داشتن بسیاری از اثرات مفید بر سلامتی ، از جمله سلامت سیستم گردش خون شما شناخته شده است. به عنوان مثال ، افزودن این سبزیجات به رژیم غذایی شما ممکن است راهی هوشمندانه برای کاهش فشار خون تان نیز  باشد.

کلم بروکلی مملو از آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که با تقویت عملکرد رگ های خونی و افزایش سطح اکسید نیتریک در بدن ، ممکن است بتواند به کاهش فشار خون کمک کند .

مطالعه ای که به بررسی داده های ۱۸۷۴۵۳ پرداخته بود ، نشان داد که کسانی که در هفته  ۴ وعده یا بیشتر کلم بروکلی مصرف می کنند ، در مقایسه با افرادی که در هفته یک بار یا کمتر از کلم بروکلی استفاده  می کنند ، کمتر در معرض خطر ابتلا به  فشار خون قرار دارند .

 

چغندر

چغندر گیاهی فوق‌ العاده مغذی است و خوردن آن ممکن است به بهبود سطح فشار خون کمک کند. چغندر سرشار از نیترات است ، که به شل شدن رگ های خونی کمک می کند و ممکن است فشار خون را کاهش دهد .

برخی تحقیقات نشان داده است که افزودن چغندر و فرآورده های آن به رژیم غذایی ممکن است به ارتقا بهبود سطح فشار خون سالم کمک کنند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه ۲ هفته ای بر روی ۲۴  فرد مبتلا به فشار خون نشان داد که مصرف ۸.۴ اونس (۲۵۰ میلی لیتر) آب چغندر و ۸.۸ اونس (۲۵۰ گرم) چغندر پخته به طور قابل توجهی فشار خون را کاهش می دهد ، البته در این مطالعه مشخص شد که آب چغندر در این امر موثرتر بوده است .

اگرچه سایر مطالعات نیز مصرف چغندر و آب چغندر را با تأثیرات مثبت بر فشار خون مرتبط کرده اند ، اما همه مطالعات نتایج مثبتی را نشان نداده اند.

برخی مطالعات نشان داده اند که تأثیر چغندر بر فشار خون کوتاه مدت است و ممکن است تفاوت مهمی در کنترل فشار خون طولانی مدت ایجاد نکند .

با این وجود  چغندر و آب چغندر  بسیار مغذی هستند و با افزودن آنها به رژیم غذایی تان ممکن است به بهبود سلامت کلی خودتان کمک کنید .

 

اسفناج

اسفناج مانند چغندر سرشار از نیترات است. همچنین مملو از آنتی اکسیدان ها ، پتاسیم ، کلسیم و منیزیم است و این ها اسفناج  را برای افرادی که فشار خون بالا یی دارند تبدیل به یک انتخاب عالی می کند ..

 

موز

موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم است ، ماده معدنی که نقشی حیاتی در کنترل فشار خون دارد. یک موز متوسط حاوی حدود ۴۲۲ میلی گرم  پتاسیم است.

طبق گزارش انجمن قلب آمریکا ، پتاسیم اثرات سدیم را کاهش می دهد و در نتیجه  تنش دیواره رگ های خونی را نیز کاهش می دهد.

 

بزرگسالان باید روزانه ۴۷۰۰ میلی گرم پتاسیم مصرف کنند.

سایر گیاهان غنی از پتاسیم عبارتند از:

آووکادو

طالبی و خربزه عسلی

قارچ

سیب زمینی شیرین

گوجه فرنگی

لوبیا

افراد مبتلا به بیماری کلیوی باید با پزشکان خود در مورد سطح پتاسیم در بدنشان صحبت کنند ، زیرا مقدار زیاد آن می تواند مضر باشد.

 

کیوی

طبق نتایج حاصل از یک مطالعه ، یک وعده روزانه کیوی می تواند فشار خون را در افرادی که به طوری خفیف سطح فشار خون بالایی دارند کاهش دهد.

محققان اثرات سیب و کیوی را در افرادی که فشار خون کمی بالا دارند مقایسه کردند.

آنها دریافتند که خوردن سه کیوی در روز به مدت ۸ هفته منجر به کاهش قابل توجه‌تری در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می شود (در مقایسه با خوردن یک سیب در روز برای مدت مشابه) ؛ محققان گمان می کنند که مواد زیستی فعال موجود در کیوی باعث این کاهش در فشار خون شده اند.

کیوی همچنین سرشار از ویتامین C است که ممکن است به طور قابل توجهی میزان فشار خون را کاهش دهد. مطالعه ای نشان داده است که  افرادی که حدود ۵۰۰ میلی گرم ویتامین روزانه به مدت حدود ۸ هفته مصرف کردند در شاهد کاهش خوبی در سطح فشار خونشان بودند.

 

هندوانه

هندوانه حاوی اسید آمینه ای به نام سیترولین است که ممکن است به کنترل فشار خون بالا کمک کند.

سیترولین به بدن در تولید اکسید نیتریک کمک می کند ، اکسید نیتریک گازی است که رگ های خونی را شل می کند و انعطاف پذیری عروق را تشدید می کند. این اثرات به بهبود جریان خون کمک می کند ، که این امر نیز می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد.

در یک مطالعه ، بزرگسالان مبتلا به چاقی و فشار خون بالا یا فشار خون خفیف که از عصاره هندوانه استفاده کردند ، شاهد کاهش فشار خون شان در مچ پا و عروق بازویی بودند. سرخرگ بازو شریان اصلی در قسمت فوقانی بازو است.

همچنین ببینید:

آیا مصرف گوجه فرنگی می‌تواند به سلامت قلب کمک کند؟

محققان همچنین دریافته اند حیواناتی که رژیم غذایی غنی از هندوانه دارند از سلامت قلبی بهتری برخوردار هستند. در یک مطالعه ، موش هایی که محلول حاوی آب هندوانه می نوشیدند نسبت به گروه کنترل  ۵۰ درصد پلاک کمتری در عروق خود داشتند.

 

سبزیجات دارای برگ های سبز تیره

سبزیجات دارای برگ های سبز تیره غنی از نیترات هستند که به کنترل فشار خون کمک می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که خوردن روزانه  ۱ الی ۲ وعده سبزیجات غنی از نیترات می تواند فشار خون را تا ۲۴ ساعت کاهش دهد.

 

انار

طبق یافته های یک مطالعه در سال 2012 ، نوشیدن روزانه 1 فنجان آب انار به مدت 28 روز می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد. محققان این اثر را ناشی از محتوای آنتی اکسیدانی این میوه دانستند.

در حالی که می توانید به طور کامل از خوردن انار بهره مند شود ، برخی از افراد آب این میوه را ترجیح می دهند. هنگام خرید آب برای این میوه ، توجه داشته باشید که حاوی قندهای اضافه شده نیست.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x