فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 858

10 غربالگری بهداشتی که همه زنان باید انجام دهند!!!

زنان باید برای روند زندگی بهتر توام با سلامت برای عادت های سالم وقت بگذارد، عادت هایی مثل ورزش منظم، تغذیه سالم و مدیریت استرس...!!! غربالگری بهداشتی هم یکی از این عادت هاست که می‌تواند از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری و یا جلوگیری کند...

هر زنی باید برای عادت های سالم وقت بگذارد! ورزش منظم، مدیریت استرس و انتخاب غذا های مناسب. زمانبندی غربالگری روتین سلامت، که می‌تواند مشکلات احتمالی را زود تشخیص دهد، یکی از این عادت هاست.

 10 غربالگری بهداشتی که همه زنان باید انجام دهند!!!

 غربالگری منظم حتی ممکن است جان شما را نجات دهد. کری پیترسون، پزشک متخصص طب داخلی در شهر نیویورک می‌گوید: "وقتی بیماری را زود تشخیص دهید می‌توانید از بروز عوارض جلوگیری کرده و کیفیت زندگی را بهبود ببخشید."  "من بیماران زیادی داشته‌ام که با زحمت برای غربالگری خود مراجعه می‌کردند، و این روند زندگی آنها را تغییر داد. بسیاری از بیماران من در مراحل اولیه سرطان پستان تشخیص داده شده اند و می‌توانند تحت عمل جراحی پستان قرار بگیرند و پیش بینی های بسیار خوبی داشته اند."

همچنین ببینید:

همه چیز درباره عفونت مخمری واژن!

 

بنابراین چه کار هایی را باید انجام دهید؟ 

 1. غربالگری فشار خون

 انجمن قلب آمریکا (AHA) می‌گوید اگر فشار خون شما زیر 120/80 میلی متر جیوه باشد، که ایده آل است، باید حداقل هر دو سال یکبار از 20 سالگی بررسی کنید. بزرگسالان 40 سال به بالا، آفریقایی-آمریکایی، یا برای کسانی که بیماری هایی مانند چاقی دارند و آنها را در معرض خطر افزایش فشار خون قرار می‌دهد، گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده (USPSTF) غربالگری سالانه را توصیه می‌کند.

 2. بررسی کلسترول

 این ابزاری است که برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی استفاده می‌شود. موسسه ملی بهداشت می‌گوید، اگر سن شما 20 سال یا بیشتر است، باید حداقل هر 5 سال یک بار کلسترول خود را اندازه بگیرید. سطح کلسترول کل شما در حالت ایده آل باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد. میزان بالای خواندن مرزی بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر است.  اگر در معرض ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی هستید، با دکتر خود برنامه ریزی کنید که چند بار باید این آزمایش خون را انجام دهید.

 3. پاپ اسمیر

از 21 سالگی تا 65 سالگی باید هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید. در پاپ اسمیر، پزشک شما از یک اسپکولوم برای بزرگتر شدن کانال واژن استفاده می‌کند، سلول ها را با یک برس کوچک از دهانه رحم می‌گیرد و آن سلول ها را برای تغییراتی که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود بررسی می‌کند. اگر 30 سال یا بیشتر دارید، آن را با یک صفحه نمایش برای HPV، که یک STD است و می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، می توانید هر پنج سال یکبار آزمایش کنید.

 4. ماموگرافی

 یک ماموگرافی، که سرطان پستان را نشان می‌دهد، شامل فشرده سازی پستان بین صفحات است تا تصاویر اشعه ایکس گرفته شوند. مدتهاست که در مورد زمان و تعداد دفعات بروز یک زن در این بحث شده است، با توجه به اینکه با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد و نتایج کاذب ناشی از غربالگری مکرر ممکن است بیش از فواید باشد. از 50 سالگی زنان باید هر دو سال یک ماموگرافی انجام دهند. با این وجود انجمن سرطان آمریکا می‌گوید که زنان باید از 45 سالگی غربالگری سالانه را شروع کنند و سپس می‌توانند در 55 سالگی به انجام ماموگرافی دو ساله بپردازند. اگر سابقه خانوادگی بیماری یا سایر نگرانی ها را دارید، در مورد شروع با پزشک خود صحبت کنید درباره غربالگری سالانه زودتر!!!

 5. غربالگری تراکم استخوان

 زنان باید از 65 سالگی با آزمایش تراکم استخوان غربالگری برای پوکی استخوان را شروع کنند. کسانی که دارای عوامل خطر پوکی استخوان هستند، از جمله شکستگی یا وزن کم بدن، باید زودتر غربال شوند. برای این آزمایش اسکن DEXA، روی میز دراز می‌کشید در حالی که دستگاه اشعه ایکس با دوز کم تصاویر استخوان های شما را می‌گیرد. فراوانی این غربالگری بسته به تراکم استخوان و سایر عوامل خطر متفاوت است.

 6. آزمایشات قند خون

 از حدود 45 سالگی، زنان باید هر سه سال یک آزمایش قند خون برای بررسی دیابت یا پیش دیابت انجام دهند. دامنه آزمایش های طبیعی ممکن است متفاوت باشند، اما یک تست قند خون ناشتا از 100 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر، می‌گوید موسسه ملی بیماری های دیابت و گوارش و کلیه، نشان می‌دهد که شما ممکن است پیش دیابتی باشید، در حالی که میزان مطالعه بیش از 126 میلی گرم در dl نشانگر دیابت است. اگر چاق هستید، یا سابقه خانوادگی دیابت دارید، یا از نژاد یا قومی هستید که در معرض خطر خاصی قرار دارد، ممکن است بخواهید زودتر شروع کنید و بیشتر اوقات معاینه شوید. پزشک می‌تواند به شما در راهبرد کمک کند.

 7. غربالگری سرطان روده بزرگ

غربالگری سرطان روده بزرگ که می‌تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود، باید از 50 سالگی شروع شود. شما باید یک سیگموئیدوسکوپی انجام دهید، که در آن یک لوله و دوربین روشن در مقعد قرار می‌گیرد تا روده بزرگ را بررسی کند یا یک کولونوسکوپی، که در آن یک لوله بلندتر، کل روده بزرگ را بررسی می‌کند. تا زمانی که مشکلی پیدا نشود یا خطر سرطان روده بزرگ بیشتر باشد، سیگموئیدوسکوپی هر 5 سال و کولونوسکوپی هر 10 سال تکرار میشود.

 8. شاخص توده بدن

 از 18 شروع می‌شود، بزرگسالان باید از نظر چاقی غربال شوند، که معمولاً نیاز به محاسبه شاخص توده بدن (BMI) شماست.  گرچه هیچ دستورالعمل سخت و سریعی برای اینکه دکتر شما چند بار باید این اندازه گیری را انجام دهد وجود ندارد، این یک عدد مهم است. BMI شما چاق بودن یا نبودن را نشان می‌دهد، بیماری که خطر مشکلات جدی سلامتی مانند دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می‌دهد.

همچنین ببینید:

دیابت بارداری چیست؟ تشخیص، پیش گیری و درمان

 9. معاینه پوست

 طبق انجمن سرطان آمریکا، زنان باید هر ماه در خانه پوست خود را معاینه کنند. پوست را به دقت در سراسر بدن خود بررسی کنید، به دنبال خال های جدید یا تغییر در خال های موجود باشید، که می‌تواند نشانه های اولیه سرطان پوست باشد. اگر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست هستید، یا سابقه خانوادگی آن را دارید، آکادمی پوست آمریکا می‌گوید با پزشک یا متخصص پوست در مورد اینکه چند بار باید معاینه مطب انجام دهید صحبت کنید.

 10. معاینه دندانپزشکی

 سلامتی دندان از لحظه جوانه زدن اولین دندان شیری مهم است و همه زنان بالغ به معاینه دندانپزشکی سالانه نیاز دارند.  از طریق معاینات منظم دندانپزشکی، که شامل تمیز کردن و معاینه دندان ها، همراه با اشعه ایکس است، می‌توانید علائم اولیه پوسیدگی و سایر مشکلات را تشخیص دهید.

 از آنجا که این آزمایشات پیشگیرانه محسوب می‌شوند، بسیاری از برنامه های بیمه‌ای آنها را تحت پوشش قرار می‌دهند. اما اگرچه برای سلامتی شما حیاتی هستند، اما ممکن است گران هم باشد. بنابراین قبل از قرار ملاقات با شرکت بیمه خود مشورت کنید و بررسی کنید که آیا جامعه شما هیچ یک از این آزمایشات را به صورت رایگان ارائه می‌دهد یا خیر.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

everydayhealth

دیدگاه تان را بنویسید