فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 688

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماری های شایع در بین بانوان در عصر حاضر است که دلایل مختلفی مثل ژنتیک یا استرس یا ...

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

دکتر طاهره محمودوند متخصص زنان زایمان و نازایی پاسخ می‌دهد:

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان پلی کیستیک، در واقع من شاید غلو نکنم از ده تا بیمار که از در مطب وارد اتاق ویزیت میشن ۹ نفر یا ۸ نفرشون تخمدان پلی کیستیک دارن.

یه وضعیت ژنتیکی هست معمولاً با استرس تشدید میشه، با بی تحرکی تشدید میشه، با ورزش نکردن تشدید میشه و رژیم های خیلی چرب و رژیم های خیلی پرچرب و قندی و فست فود متاسفانه این رو خیلی شایع کرده.

همچنین ببینید:

زنجبیل و نعناع درد قاعدگی رو کاهش میدن!

حالا بر عکس این قضیه، اگر یه خانومی سه روز در هفته ورزش بکنه و استرس نداشته باشه و وزنش رو ثابت نگه داره و غذا های پر چرب خیلی استفاده نکنه، این وضعیت تخمدان پلی کیستیک کمتر براش پیش میاد.

تخمدان پلی کیستیک همونجور که عرض کردم خدمتتون بیماری نیست، متاسفانه خیلی از خانم هایی که مراجعه می‌کنند دنبال درمان این مسئله هستند.

این یه وضعیت ژنتیکی هست که با اصلاح لایف استایل به خوبی قابل کنترل هست و خیلی راحت می‌تونن باروری سالمی داشته باشند، ولی بالعکسش اگر ورزش نکنه و چاق بشه قطعا در آینده مبتلا به دیابت، چربی خون بالا و حتی کانسر رحم ممکنه بشن، ناباروری و سقط راجع و اگر کنترل بشه هیچ کدوم از این قضایا برای خانوم اتفاق نمی‌افته.

در مورد مصرف متفورمین، بعضی وقت ها ما مخصوصا در خانوم هایی که وزنشون بالاست ما متفورمین رو تجویز می‌کنیم، نه به عنوان درمان در واقع این خانوم ها متابولیسم بدنشون کنده، سوخت و ساز کمتری دارند و متفورمین دو تا سود برای این خانوم ها داره، اولا متابولیسم رو فعال می‌کنه و باعث میشه یه مقدار کاهش وزن براشون آسونتر بشه، شانس ابتلا به دیابتشون کمتر بشه و از طرفی اگر قند بدن کنترل دارند، کمک می‌کنه قندشون یه مقدار اصلاح بشه.

منبع: برنامه طبیب

دیدگاه تان را بنویسید