فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2822

علت خستگی دوران قاعدگی چیست و چگونه آن را درمان کنیم

قبل از شروع سیکل قاعدگی برخی ناراحتی ها از جمله نفخ، مشکلات رفتاری، سردرد رایج هستند؛ که این موارد از علائم شایع سندرم پیش از قاعدگی (PMS) به شمار می روند. احساس خستگی و بی حالی گاهی اوقات سبب اختلال در کارهای روزمره می شوند. در برخی موارد خستگی می تواند آنقدر شدید باشد که شما را از رفتن به محل کار، مدرسه یا حتی انجام کارهایی که دوست دارید باز دارد...

علت خستگی پریود چیست

برخی افراد قبل از شروع چرخه قاعدگی دچار کمبود انرژی و یا خستگی بیش از حد می شوند. پزشکان این وضعیت را با خستگی دوران قاعدگی بیان می کنند.

علت خستگی دوران قاعدگی چیست و چگونه آن را درمان کنیم


در این مقاله به علائم و علت خستگی دوران قاعدگی و همچنین درمان‌های خانگی که ممکن است در کاهش این وضعیت موثر باشند اشاره شده است.


علائم خستگی دوران قاعدگی

خستگی دوران قاعدگی یکی از علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است. سندرم پیش از قاعدگی به گروهی از علائم گفته می شود که برخی افراد اندکی قبل و در طول دوره قاعدگی خود تجربه می کنند. این علائم به دلیل تغییرات هورمونی است که در حوالی زمان قاعدگی رخ می دهد.

بیش از 90٪ افراد در دوران قاعدگی دارای علائم PMS می باشند. برخی علائم PMS که ممکن است با خستگی دوران قاعدگی همراه باشد عبارتند از:

 • سردرد
 • اختلال در خواب
 • تغییر اشتها
 • تحریک پذیری
 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات رفتاری
 • غم و اندوه
 • درد قاعدگی
 • نفخ شکم

همچنین ببینید:

دلیل و راه درمان احساس خستگی در خانم ها


علت خستگی دوران قاعدگی

اگرچه همچنان در مورد علت PMS اختلاف نظر وجود دارد، اما محققان بر این باورند که این وضعیت بر اساس تغییرات هورمونی رخ می دهد. تخمدان های زنانه هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند. تولید استروژن در نیمه اول چرخه قاعدگی افزایش و در نیمه دوم کاهش می یابد.

سطح سروتونین اغلب در راستای کاهش استروژن کاهش می یابد. کاهش سطح این انتقال دهنده عصبی می تواند منجر به کاهش میزان انرژی شود. سایر علل احتمالی خستگی دوران قاعدگی عبارتند از:

 1. کمبود آهن: خونریزی شدید در طول دوره قاعدگی منجر به کم خونی فقر آهن می شود. درصورت عدم آهن کافی؛ بدن قادر به تولید هموگلوبین مورد نیاز گلبول های قرمز خون برای انتقال اکسیژن به سلول های بدن نیست. علائم شامل ضعف و خستگی می باشد.
 2. میل شدید به غذا خوردن: در طول چرخه قاعدگی، میل شدید به غذا خوردن افزایش می یابد. خوردن بیش از حد غذا منجر به اسپایک و در نتیجه کاهش سطح گلوکز خون می شود. کاهش گلوکز سبب احساس ضعف و خستگی می شود.
 3. اختلال در خواب: دردهای قاعدگی سبب اختلال در خواب شبانه و تغییرات رفتاری می شود؛ بر این اساس فرد در طول روز بعد احساس ضعف و خستگی دارد.

درمان خستگی دوران قاعدگی


داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی(NSAIDs) مانند ایبوپروفن، می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. در شرایطی که گرفتگی عضلات سبب بی خوابی شود، مصرف NSAID قبل از خواب ممکن است به او کمک کند تا خواب آرام تری داشته باشد. در نتیجه ممکن است روز بعد کمتر احساس خستگی کنند.


قرص های پیشگیری از بارداری

پزشک قرص های پیشگیری از بارداری را برای کمک به تنظیم سطح هورمون تجویز می کند. پزشک ممکن است مصرف قرص ها به صورت پشت سر هم و مصرف قرص های دارونما یا عدم مصرف قرص ها را برای یک هفته تجویز کند؛ که انجام این کار باید به پیشگیری از نوسانات سطح هورمون جلوگیری کرده و در نتیجه علائم PMSرا کاهش دهد.


مکمل ها

طبق گفته کالج آمریکایی زنان و زایمان مصرف 1200 میلی گرم کلسیم در روز به کاهش علائم PMS جسمی و ذهنی کمک می کند.

باید همیشه قبل از مصرف مکمل با پزشک مشورت کرد. امکان تداخل برخی مکمل ها با دیگر مکمل ها وجود دارد.


داروهای ضد افسردگی

در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) را برای درمان علائم روحی و جسمی PMS تجویز کند. با کاهش این علائم، فرد احساس آرامش و خستگی کمتری خواهد داشت.

نمونه هایی از SSRI ها عبارتند از:

 • فلوکستین
 • سیتالوپرام
 • سرترالین

مراقبت در منزل

 

در ادامه به چندین روش جهت کاهش خستگی ناشی از قاعدگی اشاره شده است:


تنظیم دمای اتاق

دمای معمول و پایه بدن قبل از سیکل قاعدگی حدود 0.5 درجه سانتیگراد افزایش می یابد که ممکن است سبب اختلال در خواب شود. کاهش دمای اتاق ممکن است سبب آرامش و بهبود کیفیت خواب شود. در نتیجه روز بعد خستگی کمتری ایجاد می گردد.


تمرین تکنیک های تمدد اعصاب

برخی افراد در طول دوره قاعدگی دچار بی خوابی می شوند این موضوع نیز سبب خستگی در روز بعد خواهد شد.

اختلال در خواب اغلب بر اثر درد و ناراحتی های جسمی و یا افزایش سطح استرس و اضطراب ایجاد می گردد. استفاده از روش های زیر جهت کاهش تنش های جسمی و ذهنی می باشند:

 • مراقبه ذهن آگاهی
 • تمرینات تنفسی
 • ورزش ملایم
 • ماساژ دادن
 • دوش آب گرم قبل از خواب

ورزش های هوازی

مطالعه‌ای در سال 2014 اثرات ورزش هوازی را بر روی 30 زن جوان با علائم PMS بررسی کرد. تمامی شرکت‌کنندگان روزانه مکمل‌های ویتامین B6 و کلسیم دریافت کردند. برخی نیز سه بار در هفته به مدت 3 ماه ورزش هوازی انجام دادند.

در مقایسه با گروه کنترل، شرکت کنندگانی که به طور منظم ورزش می کردند کاهش قابل توجهی در خستگی قاعدگی و بهبود سلامتی در خون از جمله افزایش سطح هموگلوبین داشتند.


درمان های جایگزین

نتایج یک متاآنالیز در سال 2014 نشان می دهد که طب سوزنی و برخی داروهای گیاهی ممکن است در درمان علائم PMS مفید باشند. طبق این تحقیقات، طب سوزنی و گیاهانی مانند جینکو بیلوبا در مقایسه با عدم درمان، علائم PMS را تا 50 درصد یا بیشتر کاهش دادند.

همچنین ببینید:

بهترین و بدترین غذاها در دوران قاعدگی


پیشگیری

پیشگیری از خستگی دوران قاعدگی همیشه امکان پذیر نیست. با این حال می توان اقدامات خاصی را جهت کمک به تنظیم سطح انرژی خود در طول ماه انجام داد. این اقدامات عبارتند از:

 1. داشتن خواب سالم: خوابیدن و بیدار شدن تقریبا در یک ساعت مشخص سبب تنظیم هورمون های تحریک کننده خواب خواهند شد.
 2. مصرف وعده‌های غذایی منظم و متعادل: مصرف وعده‌های غذایی کم حجم و منظم در طول روز به تثبیت سطح گلوکز خون کمک کرده و در نهایت از کاهش انرژی و خستگی جلوگیری می‌کند.
 3. هیدراته نگه داشتن بدن: کم آبی بدن سبب تشدید خستگی می شود. مصرف مایعات در فواصل منظم در پیشگیری از کم آبی بدن کمک کننده است.
 4. ورزش منظم: ورزش منظم می تواند خلق و خو و کیفیت خواب را بهبود بخشد.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت تجربه هر یک از موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

 • عدم بهبود خستگی با درمان خانگی
 • خستگی که توانایی شما برای انجام فعالیت های روزمره را مختل می سازد
 • بروز سایر علائم شدید یا ناتوان کننده PMS

بر اساس گزارش دفتر سلامت زنان، 5 درصد از زنان در سنین باروری، نوع شدیدتری از PMS را تجربه می کنند که به نام اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) شناخته می شود. خستگی شدید سیکل قاعدگی ممکن است یکی از علائم PMDD باشد که به طور کلی نیاز به درمان پزشکی دارد.

افراد با احساس خستگی شدید بعد از پایان دوره سیکل قاعدگی باید به متخصص مراجعه کنند. پزشک سایر دلایل احتمالی زیر که سبب خستگی مداوم می شوند را رد می کند:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • سندرم خستگی مزمن
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
 • کم کاری تیروئید
 • پری منوپوز

خلاصه کلی

خستگی دوران قاعدگی به کمبود انرژی یا افزایش خستگی در مدت کوتاهی قبل یا در طول دوره قاعدگی اشاره دارد. یکی از علائم سندروم پیش از قاعدگی (PMS) خستگی دوران قاعدگی است.

برخی افراد می توانند خستگی ناشی از قاعدگی و سایر علائم PMS را با استفاده از درمان های خانگی مانند ورزش، استراحت و درمان های جایگزین کاهش دهند. برخی دیگر ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشند.

اگر نگران خستگی ناشی از قاعدگی هستید به پزشک مراجعه نمایید. افراد با داشتن احساس خستگی در خارج از چرخه قاعدگی نیز باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید