فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2019

درد مفاصل پس از زایمان چیست و چرا ایجاد می شود؟

اغلب زنان بعد از زایمان دچار درد مفاصل می شوند. درد بیشتر در نواحی لگن، کمر و یا زانو رخ می دهد. دردهای ایجاد شده به علت هورمون های بارداری بر روی رباط ها بوده که می توانند انجام دادن کارها را دشوار سازند...

درد مفاصل پس از زایمان

بارداری به روش های مختلف بر بدن تأثیر می گذارد که ممکن است منجر به درد مفاصل بعد از زایمان شود. به عنوان مثال احتباس مایعات ممکن است سبب سندرم تونل کارپال شود که باعث درد در مفاصل انگشتان بعد از زایمان شده و حمل کودک سبب فشار بر روی زانوها می گردد.

درد مفاصل پس از زایمان چیست و چرا ایجاد می شود؟

 

علت دقیق درد می تواند ناشی از تغییرات هورمونی و التهاب در مفاصل باشد. علائم درد مفاصل پس از زایمان ممکن است ابتدا در دوران بارداری یا زایمان رخ دهد و چند هفته تا چند ماه پس از تولد ادامه یابد.

این مقاله محل درد مفاصل پس از زایمان، علل احتمالی و نحوه درمان آن را مورد بررسی قرار می دهد.

 

نواحی بروز درد مفاصل

برخی افراد ممکن است دچار درد مفاصل در دوران بارداری شوند که تشدید یافته و تا پس از زایمان ادامه می یابد.

درد پس از زایمان می تواند ناشی از تغییرات هورمونی و نیازهای جسمی بارداری و زایمان باشد.

به عنوان مثال درد لگن در دوران بارداری رایج است و می تواند هفته ها یا ماه ها بعد از بارداری ادامه داشته باشد. در موارد نادر نیز ممکن است به یک وضعیت مادام العمر تبدیل شود. سایر نواحی مفصلی که ممکن است دردناک شوند شامل انگشتان دست و زانو است.

همچنین ببینید:

درمان درد لگن در بارداری و مشکلات آن

 

درد مفاصل انگشتان بعد از زایمان

درد مفاصل بعد از زایمان در انگشتان دست می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله نیازهای جسمی زایمان و احتباس مایعات.

 

نیازهای جسمی

نگه داشتن دست در موقعیت های خاص برای مدت طولانی در حین زایمان، مانند گرفتن کنار تخت، باعث آسیب به انگشت یا مفاصل دست می شود.

پزشکان ممکن است مراقبت های خانگی را برای موارد خفیف توصیه کنند. این موضوع می تواند شامل استراحت انگشتان و استفاده از کمپرس یخ باشد. بانداژهای فشاری نیز می توانند موثر باشند.

 

احتباس مایعات

بارداری ممکن است باعث احتباس مایعات شود که افزایش خطر سندرم تونل کارپال را به همراه دارد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که عصب مدیان در دست فشرده می شود.

وقتی بدن بیش از حد معمول آب نگه می دارد، مایعات در مچ تجمع یافته و به اعصاب دست فشار وارد می کنند.

سندرم تونل کارپال در دوران بارداری منجر به احساس گزگز و ضعف در دست ها می شود که می تواند تا پس از زایمان ادامه یابد. یکی دیگر از علائم؛ درد شدید در انگشتان است.

پزشکان معمولا سندرم تونل کارپال را با تجهیزات حمایتی برای دست و با یک دوره استراحت درمان می کنند. برخی داروها مانند داروهای ضد التهاب نیز ممکن است کمک کننده باشند. در موارد شدیدتر، تزریق استروئید یا جراحی ضروری است.

 

درد لگن پس از زایمان

اصطلاح پزشکی رایج ترین نوع درد لگن در دوران بارداری درد کمربند لگنی (PGP) است که مفاصل لگن را تحت تاثیر قرار می دهد. سایر مواردی که ممکن است باعث درد لگن پس از زایمان شود عبارتند از سندرم پیریفورمیس و پرکاری تیروئید.

 

PGP

محققان در مورد علت دقیق PGP مطمئن نیستند، اما معمولاً نتیجه ناپایداری لگن در دوران بارداری است. هورمون های بارداری همچنین بر نحوه تنظیم درد افراد تأثیر می گذارد، بنابراین این موضوع دلیل دردناک بودن PGP را توضیح می دهد. همچنین ممکن است PGP با ژنتیک مرتبط باشد.

علائم PGP عبارتند از:

 • درد عمیق در ناحیه شرمگاهی
 • دردی که با فعالیت تشدید می یابد
 • تابش درد در ناحیه پایین کمر
 • صدا دادن مفصل لگن در زمان حرکت

برای درمان PGP، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای تقویت عضلات لگن و کاهش درد توصیه کند. داروهای مسکن نیز می تواند موثر باشد.

 

سندرم پیریفورمیس

یک مطالعه در سال 2013 نشان می دهد که برخی افراد ممکن است پس از بارداری دچار سندرم پیریفورمیس شوند. در این شرایط عضله نزدیک لگن دچار اسپاسم شده و باعث ایجاد درد در این ناحیه می گردد.

این بیماری می تواند عصب سیاتیک مجاور را تحت تاثیر قرار دهد. سندرم پیریفورمیس با علائم سیاتیک، مانند درد کمر، لگن و ساق پا ظاهر می شود.

پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را برای کنترل درد پیشنهاد کند. فیزیوتراپی و ورزش پا نیز کمک کننده خواهد بود.

 

پرکاری تیروئید

برخی افراد در دوران بارداری دچار پرکاری تیروئید می شوند. پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید سطوح بیش از حد هورمون تولید کند.

بیماری گریوز می‌تواند یکی از علل زمینه‌ای پرکاری تیروئید باشد و در 1 تا 4 بارداری از هر 1000 بارداری رخ دهد. اگر فرد برای اولین بار در دوران بارداری به بیماری گریوز مبتلا شود، علائم ممکن است در دوران پس از زایمان تشدید یابند.

پرکاری تیروئید در دوران بارداری و پس از زایمان می تواند باعث میوپاتی تیروتوکسیک شود. این وضعیت بر کمربند لگنی تأثیر گذاشته و باعث ایجاد درد در این ناحیه می شود.

پزشکان داروهای ضد تیروئید را برای درمان پرکاری تیروئید یا میوپاتی تیروتوکسیک پیشنهاد می کنند. این داروها سطح هورمون تیروئید را کنترل کرده و علائم را کاهش می دهند.

 

درد زانو پس از زایمان

درد زانو در دوران پس از زایمان می تواند به دلیل وزن بیشتری در زمان بارداری باشد. با این حال درد مفاصل ممکن است یکی از علائم پرکاری تیروئید به شمار رود، بنابراین در صورت عدم بهبودی درد زانو در فرد پس از زایمان، باید به پزشک مراجعه کرد.

برای درمان درد زانو پس از زایمان، ممکن است نیاز به داروهای ضد التهابی بدون نسخه (OTC) یا مسکن باشد. در دوران شیردهی، باید با پزشک در مورد روش های بدود خطر تسکین درد مشورت کرد.

 

آرتریت پس از زایمان

در موارد نادر برخی افراد پس از بارداری به آرتریت روماتوئید مبتلا می شوند. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به بافت مفصلی سالم حمله می کند.

آرتریت روماتوئید یک بیماری مادام العمر است. پزشکان از داروهایی برای کاهش التهاب و کنترل علائم استفاده خواهند کرد.

 

درمان خانگی و پیشگیری

افراد قادر به تسکین درد مفاصل در خانه هستند. به عنوان مثال فرد می‌تواند با استفاده از کمپرس گرم در ناحیه کمر؛ کمردرد را تسکین دهد.

یکی دیگر از مواردی که فرد می تواند روی آن تمرکز کند، وضعیت بدنی و راه رفتن است تا از نحوه فشار آوردن به ستون فقرات مطلع شوند. این نوع مدیریت می تواند شامل تمرینات کگل باشد.

از آنجایی که بارداری و زایمان از نظر جسمی طاقت فرسا هستند، پیشگیری از درد مفاصل پس از زایمان ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد.

با این حال، برخی نکات کلی برای جلوگیری از درد مفاصل عبارتند از:

 • حفظ وزن متناسب
 • تحرک بدنی
 • تقویت عضلات
 • مصرف سبزیجات
 • کاهش مصرف کافئین
 • دریافت ویتامین D و کلسیم کافی
 • استفاده از کفش مناسب
 • تمرینات کششی و متعادل کننده، مانند یوگا

همچنین ببینید:

پیاده روی در بارداری – فواید و عوارض آن

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بسیاری از بیماری ها باعث درد مفاصل پس از زایمان می شوند که برخی از آنها جدی تر از موارد دیگر هستند.

افراد برای درد مفاصل پس از زایمان که مداوم بوده یا بدتر می شود باید به پزشک مراجعه کنند. درد شدید می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان بیشتر دارد، مانند سندرم تونل کارپال یا پرکاری تیروئید.

 

خلاصه کلی

نیازهای جسمی بارداری و زایمان ممکن است منجر به درد مفاصل پس از زایمان شود. فرد ممکن است در مفاصل انگشت، لگن یا زانو احساس درد کند. درد ممکن است همراه با علائم دیگر رخ دهد و زندگی روزمره را مختل سازد.

در برخی موارد، درد ممکن است به دلیل آرتریت یا سندرم تونل کارپال باشد. ورزش ملایم و داشتن رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش خطر درد مفاصل پس از زایمان کمک کند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x