فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1969

ویتامین هایی که به خشکی واژن کمک می‌کنند

خشکی واژن نوعی مشکل رایج در زنان به شمار می رود که اغلب در دوران یائسگی با کاهش سطح استروژن رخ می دهد. برخی مکمل ها مانند ویتامین ای، ویتامین د، هیالورونیک اسید در درمان این عارضه نقش دارند...

تاثیر ویتامین ها روی خشکی واژن

خشکی واژن مشکل رایجی است که می تواند زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.

ویتامین هایی که به خشکی واژن کمک می‌کنند

 

با این حال این وضعیت اغلب در دوران یائسگی رایج است؛ که به دلیل کاهش سطح استروژن ایجاد می شود.استرس، اضطراب، کاهش جریان خون و کم آبی چند عامل هستند که در ایجاد این وضعیت دخیل می باشند.خوشبختانه چندین مکمل در پیشگیری از خشکی واژن و افزایش رطوبت رسانی وجود دارد.

در اینجا 6 ویتامین و مکمل وجود دارد که ممکن است در درمان خشکی واژن زنان موثر عمل کند.

 

1_ ویتامین E

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان برای مبارزه با بیماری ها عمل می کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که می تواند برای کاهش خشکی واژن نیز مفید واقع گردد.

طبق یک مطالعه بر روی 52 زن، استفاده از شیاف ویتامین E به مدت 12 هفته باعث بهبود علائم آتروفی واژن می شود، وضعیتی که با نازک شدن و خشکی دیواره های واژن مشخص می شود.

مطالعات دیگر نشان داده‌اند که شیاف‌های حاوی ویتامین E، همراه با سایر مواد مانند هیالورونیک اسید، ویتامین A و ویتامین D، می‌توانند علائم آتروفی واژن را در زنانی که تحت درمان سرطان قرار می‌گیرند، بهبود بخشد.

علیرغم این نتایج امیدوارکننده، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

همچنین ببینید:

علت خشکی ناحیه تناسلی زنان و درمان

 

2_ ویتامین D

ویتامین D در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید در سلول های پوست تولید می شود.

اگرچه ویتامین D بیشتر به دلیل حفظ سلامت استخوان ها شناخته شده است، اما مطالعات نشان می دهد که می تواند به افزایش رطوبت رسانی واژن در زنان نیز کمک کند.

یک بررسی از شش مطالعه به این نتیجه رسید که مکمل‌های خوراکی ویتامین D و شیاف‌ها خشکی واژن را کاهش داده و سلامت واژن را در طول یائسگی بهبود بخشیده اند.

مطالعه دیگری بر روی 44 زن یائسه نشان داد که استفاده روزانه از شیاف ویتامین D به مدت 8 هفته به طور قابل توجهی خشکی واژن را در مقایسه با گروه کنترل کاهش می دهد.

یک مطالعه بر روی 200 زن مسن نشان داد که افزایش سطح ویتامین  Dدر خون با بهبود رطوبت واژن مرتبط است.

 

3_  روغن خولان دریایی

روغن خولان دریایی یک مکمل طبیعی است که از برگ ها، دانه ها و انواع توت های گیاه خولان دریایی به دست می آید.

این ماده سرشار از اسیدهای چرب ضروری مانند اسید لینولیک است که می تواند سد پوست را تقویت کرده و در برابر از دست دادن آب محافظت کند.

در یک مطالعه بر روی 116 زن یائسه با مشکل خشکی واژن، مصرف 3 گرم روغن خولان دریایی به مدت 3 ماه روزانه با بهبود قابل توجهی در رفع خشکی واژن و افزایش رطوبت واژن مرتبط بود.

روغن خولان دریایی همچنین نقش مهمی در سلامت پوست دارد. ممکن است به بهبود زخم، تحریک بازسازی بافت و افزایش ساخت کلاژن کمک کند؛ پروتئین ساختاری که به پوست استحکام و خاصیت ارتجاعی می دهد.

 

4_ هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید مولکولی است که توسط بدن تولید و به دلیل نقش آن در سلامت پوست و پیری شناخته شده است.

اگرچه بیشتر در لوازم آرایشی استفاده می شود، هیالورونیک اسید به صورت مکمل نیز در دسترس است.

طبق یک مطالعه قدیمی، مصرف 5 میلی گرم نمک هیالورونیک اسید به مدت 8 هفته سبب بهبود علائم در 42 زن یائسه مبتلا به آتروفی واژن شد.

مطالعه 2 ماهه دیگر بر روی 28 زن جوان نشان داد که مکمل حاوی ترکیبی از هیالورونیک اسید و سایر مواد مانند سولفات گلوکزامین، آلفا لیپوئیک اسید و ویتامین های A ، C و E باعث بهبود خشکی واژن می شود.

ژل‌ها و شیاف‌های موضعی حاوی هیالورونیک اسید همچنین نشان داده‌اند که وقتی به تنهایی یا همراه با سایر مواد مانند ویتامین A و ویتامین E استفاده می‌شوند، رطوبت رسانی واژن را افزایش می‌دهند.

با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

 

5_  روغن ماهی

از مکمل روغن ماهی برای افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا 3، نوعی چربی مفید برای قلب که اغلب در ماهی‌های چرب یافت می‌شود، استفاده می‌شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 می تواند در درمان خشکی واژن زنان، به ویژه در دوران یائسگی مفید باشد.

یک مطالعه قدیمی در میان 52 زن بهبود یافته از سرطان پستان نشان داد که مصرف 3.5 گرم اسید چرب امگا 3 روزانه به مدت 6 ماه باعث بهبود خشکی واژن می شود.

مطالعات دیگر نشان داده اند که مکمل اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است سطح استروژن را افزایش دهد، خشکی واژن به دلیل افزایش میزان استروژن بهبود خواهد یافت.

همچنین اسیدهای چرب امگا 3 باعث افزایش هیدراتاسیون پوست و کاهش خشکی در مطالعات انسانی و حیوانی می شود.

همچنین ببینید:

انواع ترشحات واژن!

 

6_ دهیدرواپی آندروسترون

دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) نوعی هورمون استروئیدی است که در تولید استروژن دخیل است.

از آنجایی که تولید DHEA به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد، گاهی اوقات از آن به عنوان مکمل برای کمک به تعادل سطوح هورمونی و کاهش علائم مرتبط با یائسگی استفاده می شود.

مطالعات متعدد همچنین نشان داده اند که تجویز واژینال DHEA می تواند به طور قابل توجهی خشکی واژن زنان را بهبود و سطح استروژن را در زنان یائسه افزایش دهد.

در حالی که تحقیقات در مورد اثربخشی مکمل های خوراکی DHEA کم است، برخی از مطالعات قدیمی نشان داده اند که می تواند سطح استروژن و عملکرد جنسی را افزایش دهد.

 

نتیجه کلی

خشکی واژن می تواند زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اما اغلب در دوران یائسگی شایع است.

مطالعات نشان می دهد که مکمل هایی مانند ویتامین E، ویتامین D، روغن خولان دریایی، هیالورونیک اسید، روغن ماهی و DHEA می توانند در درمان خشکی واژن موثر عمل کنند.

حتماً قبل از افزودن هر گونه مکمل به برنامه روزانه خود، با متخصص صحبت کنید، به خصوص اگر ابتلا به بیماری خاص هستید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x