فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1850

خواص چای زنجبیل در بارداری و نحوه مصرف آن

ریشه گیاه زنجبیل به عنوان ادویه و طعم دهنده معروف کاربرد دارد. هزاران سال است که از زنجبیل در درمان سنتی در بسیاری از فرهنگ ها استفاده شده است. زنجبیل یک درمان رایج برای ناراحتی معده و حالت تهوع به شمار می رود. به نظر می رسد زنجبیل به هضم غذا کمک می کند. مطالعات نشان داده است که مصرف زنجبیل می تواند حالت تهوع و استفراغ را در برخی زنان باردار نیز کاهش دهد...

فواید احتمالی چای زنجبیل در بارداری

چای زنجبیل از خیساندن زنجبیل تازه یا خشک در آب جوش تهیه می شود.

تصور می‌شود که به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک می‌کند و ممکن است یک درمان مؤثر برای تهوع صبحگاهی مرتبط با بارداری باشد.

خواص چای زنجبیل در بارداری و نحوه مصرف آن

 

بیش از 80 درصد از زنان در سه ماهه اول بارداری حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند که به آن حالت تهوع صبحگاهی نیز می گویند.

خوشبختانه ریشه زنجبیل حاوی انواع ترکیبات گیاهی است که ممکن است به برخی از ناراحتی های بارداری کمک کند.

تصور می‌شود که دو نوع ترکیب موجود در زنجبیل؛ جینجرول‌ها و شوگاول‌ها، بر گیرنده‌های دستگاه گوارش اثر گذاشته و تخلیه معده را تسریع می‌کنند، که به نوبه خود ممکن است به کاهش احساس تهوع کمک کند.

همچنین ببینید:

خواص و فواید فوق العاده زنجبیل

 

جینجرول ها به مقدار زیاد در زنجبیل خام وجود دارند، در حالی که شوگاول ها در زنجبیل خشک به وفور یافت می شوند.

این بدان معناست که چای زنجبیل تهیه شده از زنجبیل تازه یا خشک ممکن است حاوی ترکیباتی با اثرات ضد تهوع بوده و برای درمان تهوع و استفراغ بارداری مناسب باشد.

علاوه بر این نشان داده شده است که زنجبیل به تسکین درد ناشی از گرفتگی رحم، که بسیاری از زنان باردار در سه ماهه اول آن را تجربه می‌کنند، کمک می‌کند.

هیچ مطالعه ای به طور خاص اثرات زنجبیل بر گرفتگی عضلات در زنان باردار را بررسی نکرده است.

 

اثربخشی چای زنجبیل برای تهوع صبحگاهی

اکثر مطالعاتی که توانایی زنجبیل در تسکین تهوع صبحگاهی را بررسی می‌کنند، از مکمل زنجبیل استفاده کرده‌اند.

نتایج آنها همچنان مزایای احتمالی چای زنجبیل را بیان می کند، زیرا 1 قاشق چایخوری (5 گرم) ریشه زنجبیل رنده شده در آب می تواند همان مقدار زنجبیل را به اندازه یک مکمل 1000 میلی گرمی فراهم سازد.

یک مطالعه بر روی 67 زن باردار نشان داد کسانی که روزانه 1000 میلی گرم زنجبیل به صورت مکمل به مدت 4 روز مصرف کردند، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کردند، به طور قابل توجهی تهوع و استفراغ کمتری داشتند.

بررسی شش مطالعه نشان داد زنانی که در اوایل بارداری زنجبیل مصرف می‌کردند، پنج برابر بیشتر از افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، بهبودی در حالت تهوع و استفراغ داشتند.

این نتایج جمعی نشان می دهد که چای زنجبیل ممکن است به زنان مبتلا به تهوع صبحگاهی کمک کند، به خصوص در سه ماهه اول.

 

مقادیر توصیه شده و عوارض جانبی احتمالی

چای زنجبیل به طور کلی برای زنان باردار بدون عوارض در نظر گرفته می شود، حداقل در مقادیر معقول.

در حالی که هیچ دوز استانداردی برای تسکین حالت تهوع در بارداری وجود ندارد، تحقیقات نشان می دهد که تا 1 گرم (1000 میلی گرم) زنجبیل در روز بی خطر است.

این معادل 4 فنجان (950 میلی لیتر) چای زنجبیل است که از 1 قاشق چای خوری (5 گرم) ریشه زنجبیل رنده شده در آب درست شده است.

همچنین ببینید:

فواید و مضرات زنجبیل برای سلامتی!

 

مطالعات هیچ ارتباطی بین مصرف زنجبیل در دوران بارداری و افزایش خطر زایمان زودرس، مرده‌زایی، وزن کم هنگام تولد یا سایر عوارض پیدا نکرده‌اند.

با این حال برخی شواهد نشان می دهد که چای زنجبیل را نباید نزدیک به زمان زایمان مصرف کرد، زیرا زنجبیل ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. زنان باردار با سابقه سقط جنین، خونریزی واژینال یا مشکلات لخته شدن خون نیز باید از محصولات زنجبیل خودداری کنند.

در نهایت مصرف مکرر مقادیر زیاد چای زنجبیل ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخوشایندی در برخی افراد شود. این موارد عبارتند از سوزش سر دل، گاز معده و نفخ.

اگر این علائم را هنگام مصرف چای زنجبیل تجربه کردید، باید میزان زنجبیل خود را کاهش دهید.

 

طرز تهیه چای زنجبیل

  1. برای تهیه چای زنجبیل در خانه می توانید از زنجبیل خشک یا تازه استفاده کنید.
  2. پس از خیساندن 1 قاشق چایخوری (5 گرم) ریشه زنجبیل خام برش خورده یا رنده شده در آب داغ، یک جرعه از چای را بنوشید تا مشخص شود که آیا طعم زنجبیل با سلیقه شما مطابقت دارد یا خیر.
  3. اگر چای را خیلی غلیظ می دانید، به سادگی آب اضافه کنید تا رقیق شود.
  4. حتما چای زنجبیل را به آرامی میل کنید تا حالت تهوع کاهش یابد.

 

نتیجه کلی

ثابت شده است که زنجبیل حالت تهوع و استفراغ را کاهش می دهد. به این ترتیب مصرف چای زنجبیل ممکن است به تسکین تهوع صبحگاهی در دوران بارداری کمک کند. به طور کلی نوشیدن 4 فنجان (950 میلی لیتر) چای زنجبیل در روز در دوران بارداری بدون عوارض در نظر گرفته می شود.

چای زنجبیل را نباید نزدیک به زایمان مصرف کرد، زیرا ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. همچنین ممکن است برای زنان با سابقه خونریزی یا سقط  جنین مضر باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x