فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1813

راه های افزایش شیر مادر و دلایل کاهش آن

بسیاری از عوامل در کمبود شیر مادر موثر هستند از جمله: از دست دادن خون بیش از حد، سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک، دیابت، تیروئید یا سایر اختلالات هورمونی، وضعیت پزشکی نادر هیپوپلازی پستان، جراحی های قبلی سینه یا ضربه به سینه...

کمبود شیر مادر و افزایش آن

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نشان می‌دهد که تقریباً 75 درصد از مادران، شیردهی را به نوزادان خود شروع می‌کنند، اما بسیاری از آنها در چند ماه اول به طور جزئی یا کامل آن را متوقف می‌ سازند. یکی از رایج ترین دلایل این امر نگرانی از عدم تولید شیر کافی است.

راه های افزایش شیر مادر و دلایل کاهش آن

 

در صورت نیاز به افزایش تولید شیر مادر راه هایی برای انجام آن وجود دارد:

 

افزایش تولید شیر مادر

گزینه های زیر مواردی است که می توانید برای افزایش تولید شیر مادر انجام دهید. اینکه چقدر طول می کشد تا میزان شیر افزایش یابد، بستگی به این دارد که میزان شیر مادر در ابتدا چقدر کم است و چه چیزی در تولید کم شیر نقش دارد. بسیاری از این روش ها، اگر قرار است برای شما مفید باشند، باید ظرف چند روز نتیجه دهند.

همچنین ببینید:

سن مناسب کودک برای قطع شیردهی

 

1_ شیردهی بیشتر

افزایش دفعات شیر و اینکه به کودک خود اجازه دهید تصمیم بگیرد چه زمانی شیر خوردن را متوقف کند.

وقتی کودک سینه مادر را می‌مکد، هورمون‌هایی ترشح می‌شوند که سینه‌ها را برای تولید شیر تحریک می‌کنند. این همان رفلکس است. رفلکس پایین زمانی است که ماهیچه های سینه منقبض می شوند و شیر را از طریق مجاری حرکت می دهند، که مدت کوتاهی پس از شروع شیردهی نوزاد اتفاق می افتد. با شیردهی بیشتر سینه ها نیز شیر بیشتری تولید می کنند.

شیر دادن به نوزاد 8 تا 12 بار در روز می تواند به ایجاد و حفظ تولید شیر کمک کند. اما این بدان معنا نیست که تغذیه بیشتر یا کمتر نشان دهنده وجود مشکل است.

 

2_ پمپ کردن بین تغذیه نوزاد

پمپاژ بین شیردهی نیز می تواند به افزایش تولید شیر کمک کند. گرم کردن سینه‌ها قبل از پمپاژ می‌تواند موثر واقع گردد.

سعی کنید این کار را در موارد زیر انجام دهید:

 • در صورت باقی ماندن شیر پس از شیر خوردن نوزاد
 • عدم خوردن شیر توسط نوزاد.

 

3_ شیردهی به نوزاد از هر دو سینه

در هر بار شیردهی به کودک خود از هر دو سینه شیر بدهید. اجازه دهید نوزاد از سینه اول شیر بخورد تا زمانی که شیردهی او کاهش یابد یا قبل از دادن سینه دوم شیردهی را متوقف کند. تحریک تغذیه هر دو سینه از شیر مادر می تواند به افزایش تولید شیر کمک کند. پمپاژ شیر از هر دو سینه به طور همزمان برای افزایش تولید شیر.

 

4_ کوکی های شیردهی

می‌توانید کوکی‌های شیردهی را در فروشگاه‌ها پیدا کنید یا خودتان آن را درست کنید. در حالی که هیچ تحقیقی در مورد کوکی های شیردهی به طور خاص در دسترس نیست، برخی از مواد تشکیل دهنده با افزایش شیر مادر مرتبط هستند. این غذاها و گیاهان ممکن است شیردهی را تقویت کنند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برخی از این موارد عبارتند از:

 • جو کامل
 • جوانه گندم
 • بذر کتان

 

5_ سایر غذاها، گیاهان دارویی و مکمل ها

غذاها و گیاهان دیگری نیز وجود دارند که ممکن است تولید شیر مادر را افزایش دهند. این غذاها و گیاهان عبارتند از:

 • سیر
 • زنجبیل
 • بلوبری
 • رازیانه
 • اسپیرولینا

همیشه قبل از مصرف مکمل جدید با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص در هنگام شیردهی. حتی داروهای طبیعی نیز می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند.

 

دلایل کلی کمبود شیر مادر

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث کاهش شیر مادر شود، از جمله:

 

عوامل عاطفی

اضطراب، استرس و حتی خجالت می‌تواند باعث شود شیر کمتری تولید گردد. ایجاد یک محیط خصوصی و آرامش بخش برای شیردهی و ایجاد تجربه لذت بخش و بدون استرس می تواند به افزایش تولید شیر مادر کمک کند.

 

بیماری ها

برخی از شرایط پزشکی ممکن است با تولید شیر تداخل داشته باشند. این شرایط عبارتند از:

 • فشار خون بالا ناشی از بارداری
 • دیابت
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

همچنین ببینید:

عوامل کمبود شیر مادر و درمان آن

 

داروهای خاص

داروهایی که حاوی پسودوافدرین هستند، مانند داروهای سینوس و آلرژی و انواع خاصی از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی ممکن است تولید شیر مادر را کاهش دهند.

 

سیگار و الکل

سیگار کشیدن و مصرف الکل می تواند تولید شیر مادر را کاهش دهد.

 

جراحی قبلی پستان

کوچک کردن سینه، برداشتن کیست یا ماستکتومی، می تواند در شیردهی اختلال ایجاد کند. جراحی پستان می تواند به اعصابی که با تولید شیر مادر مرتبط هستند آسیب برساند.

اکثر زنان بیش از یک سوم از نیاز نوزاد شیر تولید می کنند.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کودک شما در هنگام شیردهی گریه کند، سر و صدا کند یا حواسش پرت به نظر برسد، اما بعید است که دلیل آن کمبود شیر باشد. دندان درآوردن یا حتی خستگی می تواند منجر به این اتفاق شود.

نیازهای هر نوزاد متفاوت است. اغلب نوزادان تازه متولد شده به 8 تا 12 بار شیر خوردن در 24 ساعت نیاز دارند، برخی حتی بیشتر از این میزان. همانطور که کودک شما بزرگتر می شود، آنها به طور موثرتری تغذیه می کنند. این به این معنی است که حتی اگر مدت زمان شیردهی بسیار کوتاه است، ممکن است شیر ​​بیشتری در مدت زمان کمتری دریافت کنند. تا زمانی که شیر خوردن کودک متوقف شود به او شیر بدهید.

 

نوشیدن مقدار زیادی آب

در صورت کم آبی بدن، شیر کمتری تولید خواهید کرد. بنابراین یک بطری آب همراه خود داشته باشید. همچنین سعی کنید از غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از آب هستند مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.

 

غذاها و شیر مادر

برای تولید شیر بیشتر نیازی به خوردن غذاهای خاصی ندارید. فقط یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل انواع سبزیجات، میوه ها، غلات، پروتئین و کمی چربی باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که سیر، پیاز و نعناع طعم شیر مادر را متفاوت می‌کنند، بنابراین ممکن است کودک شما بیشتر شیر بخورد و به نوبه خود، شیر بیشتری تولید کنید. اگر کودک شما بعد از مصرف کلم یا لوبیا دچار نفخ شد، از مصرف آن غذاها خودداری کنید.

 

ماساژ دادن

ماساژ سینه می تواند به افزایش حجم و محتوای چربی شیر کمک کند.

 

هنگامی که کودک شما شیر کافی دریافت می کند، این موارد را انجام می دهد:

 • همانطور که انتظار می رود وزن افزایش می یابد
 • تا 4 روز هر روز سه یا چهار دفع مدفوع داشتن
 • دو تا پوشک خیس در طول 24 ساعت در روز دوم پس از تولد و شش یا بیشتر پوشک خیس بعد از روز پنجم

معاینات منظم با پزشک اطفال به تعیین اینکه آیا شیر مادرممکن است کم باشد یا اینکه کودک سوتغذیه دارد کمک می کند. بررسی تغذیه و تعویض پوشک نیز می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا میزان شیر کمتر از آنچه باید باشد یا خیر.

در صورت عدم شیر کافی، مکمل با شیر خشک ممکن است یک گزینه باشد. قبل از تکمیل شیر خشک، با پزشک مشورت کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نگران این هستید که کودک شما شیر کافی دریافت نمی کند یا احساس می کنید که کودک شما رشد نمی کند، با پزشک خود صحبت کنید. در صورت عدم تولید شیر کافی، اصلاح آن ممکن است به سادگی ایجاد چند تغییر در روش معمول یا روش تغذیه، یا تنظیم دارویی باشد که مصرف می کنید.

تا زمانی که کودک شما به خوبی تغذیه می شود و غذای مورد نیاز خود را دریافت می کند، شیر مادر یا شیر خشک هر دو مفید هستند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

webmd

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x