فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1770

علت لکه بینی در اوایل بارداری و تشخیص آن

مشاهده لکه بینی یا خونریزی خفیف در دوران بارداری می تواند وحشتناک باشد. بسیاری از افراد که در دوران بارداری دچار لکه بینی هستند، نوزاد سالمی به دنیا می آورند. لکه بینی زمانی است که مقدار کمی خون صورتی، قرمز یا قهوه‌ای تیره را مشاهده می‌کنید. خونریزی سبک تر از دوره قاعدگی خواهد بود.در طول بارداری، عوامل متعددی می تواند منجر به لکه بینی شودو در بیشتر مواقع جنین کاملا سالم است...

لکه بینی

لکه بینی در اوایل بارداری اغلب رایج است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال ممکن است در برخی موارد به عنوان عارضه بارداری رخ دهد.

افراد ممکن است در اوایل بارداری دچار خونریزی خفیف شوند که به لکه بینی معروف است. این یک اتفاق رایج است اما می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی نیز باشد.

علت لکه بینی در اوایل بارداری و تشخیص آن

 

آیا لکه بینی در اوایل بارداری رایج است؟

حدود یک چهارم افراد باردار در سه ماهه اول خونریزی دارند. اگرچه خونریزی نشانه احتمالی از دست دادن بارداری زودرس است، اما به این معنی نیست که این اتفاق خواهد افتاد.

چندین شرایط و عوامل دیگر، از جمله تغییرات طبیعی هورمونی، ممکن است باعث لکه بینی در اوایل بارداری شوند.

همچنین ببینید:

علت لکه بینی در دوران بارداری چیست؟

 

علل لکه بینی در اوایل بارداری

 

رایج ترین علل لکه بینی در اوایل بارداری عبارتند از:

 

1- هماتوم ساب کوریونیک

هماتوم ساب کوریونیک زمانی اتفاق می افتد که خون در نزدیکی کوریون، غشای جنین در کنار جفت جمع می شود. همچنین ممکن است خونریزی بین رحم و جفت ظاهر شود.

هماتوم ساب کوریونیک شایع ترین علت خونریزی در سه ماهه اول بارداری است که حدود 11٪ موارد را تشکیل می دهد.

هماتوم ساب کوریونیک از دست دادن بارداری نیست. بسیاری از افراد باردار با این نوع خونریزی در دوران بارداری هیچ عارضه دیگری ندارند.

افرادی که هماتوم ساب مزمن را تجربه می کنند در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن بارداری زودرس هستند.

 

2- حاملگی خارج رحمی

در حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده در خارج از رحم، اغلب در لوله های فالوپ، کاشته می شود. ممکن است فرد همچنان علائم بارداری داشته باشد یا تست بارداری مثبت دریافت کند.

اما حاملگی نمی تواند ادامه پیدا کند. اگر به رشد خود ادامه دهد باعث خونریزی خطرناک یا عفونت می شود.

حاملگی خارج از رحم می تواند با رشد بارداری باعث لکه بینی شود. در صورت پارگی، خونریزی داخلی ممکن است طی چند ساعت به تدریج شدیدتر شود.

 

3- تحریک دهانه رحم

دهانه رحم، ورودی دوناتی شکل به رحم، خون رسانی آن را در دوران بارداری افزایش می دهد. این بدان معنی است که احتمال خونریزی ناشی از تحریک، مانند بعد از رابطه جنسی یا معاینه لگن، بیشتر است. لکه بینی خفیف پس از هر شکلی از نفوذ واژن نشانه احتمالی خونریزی دهانه رحم است.

خونریزی دهانه رحم در دوران بارداری معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال آسیب جدی به دهانه رحم، مانند حمله یا ضربه، ممکن است باعث خونریزی شدیدتر دهانه رحم شود.

این آسیب ها می توانند باعث عفونت و سایر عوارض جدی شوند. پس از هر گونه آسیب تروماتیک به دهانه رحم یا واژن، باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

 

از دست دادن بارداری

خونریزی واژینال شایع ترین علامت سقط جنین است. اصطلاح پزشکی برای از دست دادن بارداری در 23 هفته اول سقط جنین است.

با این حال تقریباً اغلب افرادی که در اوایل بارداری خونریزی خفیف دارند، دچار از دست دادن بارداری نمی شوند.

افراد باردار که در مورد بارداری خود نگرانی هایی دارند باید در مورد عوامل خطر و چگونگی به حداقل رساندن آنها با پزشک صحبت کنند.

 

1- تغییرات هورمونی

در نزدیکی هفته ۶ تا ۸ بارداری، یک تغییر لوتئال جفت اتفاق می افتد. این زمانی است که جفت به اندازه کافی رشد می کند تا هورمون هایی تولید کند که بارداری را حفظ می کند. قبل از این تغییر، جسم زرد؛ گروهی از سلول‌ها که در طول تخمک‌گذاری تشکیل می‌شوند، هورمون‌های بارداری را تولید می‌کنند.

این تغییر هورمونی گاهی اوقات باعث افت موقت هورمون پروژسترون می شود. این تغییر ممکن است باعث لکه بینی یا خونریزی به شدت پریود شود. تا زمانی که جفت شروع به تولید پروژسترون کافی کند، بارداری می تواند ادامه پیدا کند و از دست دادن بارداری رخ نخواهد داد.

 

2- خونریزی لانه گزینی

لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم قرار می گیرد. این نشانه شروع بارداری است. برخی افراد مدت کوتاهی پس از کاشت متوجه لکه بینی می شوند. با این حال، بدن شروع به تولید هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) تا پس از لانه گزینی نمی کند.

فرد تا پس از لانه گزینی باردار نمی شود و آزمایش بارداری معمولا تا چند روز پس از لانه گزینی نمی تواند حاملگی را تشخیص دهد. بنابراین، خونریزی پس از اینکه فرد متوجه شده است باردار است ظاهر شود؛ خونریزی لانه گزینی نیست.

خونریزی لانه گزینی معمولاً قهوه ای است. برخی افراد ممکن است خونریزی را با دوره ماهانه خود اشتباه بگیرند، زیرا معمولاً در زمانی رخ می دهد که فرد انتظار قاعدگی دارد.

جریان خونریزی لانه گزینی اغلب سبک تر و کوتاه تر است، بنابراین افرادی که پس از رابطه جنسی دچار خونریزی غیرعادی می شوند باید احتمال بارداری را در نظر بگیرند.

 

تشخیص لکه بینی بارداری

پزشک ممکن است آزمایش های متعددی را برای تشخیص خونریزی تجویز کند.

 

سونوگرافی

سونوگرافی می تواند هماتوم ساب کوریونیک را تشخیص دهد. همچنین می تواند محل بارداری را به متخصص نشان دهد و به تشخیص حاملگی خارج از رحم کمک کند.

پزشکان همچنین می توانند از اسکن اولتراسوند برای ارزیابی زنده بودن بارداری استفاده کنند. اگر جنین به درستی رشد کند و ضربان قلب به اندازه کافی قوی باشد، این نشان می دهد که بارداری ادامه خواهد داشت و خطر از دست دادن بارداری کم است.

سونوگرافی همچنین می تواند سایر اندام های لگنی را برای بررسی علل خونریزی بررسی کند. به عنوان مثال کیست تخمدان ممکن است باعث خونریزی شود.

 

آزمایش خون

آزمایش خون می تواند سطح هورمون بارداری hCG را اندازه گیری کند.

hCG پایین ممکن است نشان دهد که بارداری به درستی در حال رشد نیست یا در مراحل اولیه است.

برخی از پزشکان نیز سطح پروژسترون را بررسی می کنند. پروژسترون پایین ممکن است باعث خونریزی موقت شود، در حالی که پروژسترون بسیار پایین ممکن است نشانه بارداری غیرطبیعی باشد.

 

آیا لکه بینی طبیعی است؟

در حالی که بسیاری از افراد دچار خونریزی هستند، حاملگی سالمی دارند، توجه داشته باشید که هرگز به طور معمول خونریزی را درمان نکنید.

خونریزی می تواند یکی از علائم مهم چندین علامت مرتبط با بارداری باشد و درمان سریع شرایطی مانند حاملگی خارج رحمی می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

افراد باید در مورد هرگونه خونریزی در اوایل بارداری با پزشک مشورت کنند. در حالی که خونریزی ممکن است عوارض نداشته باشد، تشخیص علت آن بدون آزمایش خون، سونوگرافی یا سایر آزمایش ها تشخیص غیرممکن است.

خونریزی ناشی از پاره شدن حاملگی خارج از رحم می تواند فرد باردار را به خطر بیندازد. در حالی که بسیاری از خطرات بارداری خود به خود از بین می روند، برخی از آنها نیاز به درمان دارند تا از خونریزی و عفونت بیش از حد جلوگیری شود.

اگر فرد در هر زمانی دچار خونریزی خفیف شد، باید به پزشک مراجعه کند.

همچنین ببینید:

عوامل بارداری پر خطر!

 

فرد باردار همچنین باید در شرایط زیر به اورژانس مراجعه نماید:

  1. تب
  2. تشدید خونریزی در طی چند ساعت
  3. خونریزی شدید شبیه به دوران قاعدگی
  4. وجود لخته های بزرگ در خون
  5. گرفتگی عضلات
  6. درد شدید در ناحیه شکم
  7. احساس سرگیجه

مراقبت های پزشکی فوری می تواند نجات دهنده باشد. حتی زمانی که مشکل جدی وجود ندارد، مراقبت صحیح می تواند باعث آرامش خاطر شود.

اگر فرد باردار لکه بینی RH خون منفی داشته باشد، پزشک ممکن است  RhoGAMرا تجویز کند. این درمان می تواند به پیشگیری از بیماری موسوم به اریتروبلاستوزجنینی کمک کند.

 

خلاصه کلی

بسیاری از افراد هنگام خونریزی در دوران بارداری دچار وحشت می شوند، به خصوص اگر سابقه قبلی از دست دادن بارداری داشته باشند. جستجوی مراقبت فوری سریع ترین راه برای کاهش اضطراب و دریافت پاسخ های واضح است.

برای افراد توصیه نمی شود که خونریزی را خود تشخیص دهند یا تصور کنند که خونریزی به معنای از دست دادن بارداری است. آزمایش های سریع معمولاً می تواند علت را تشخیص داده و درمان سریع می تواند از عوارض احتمالی جلوگیری کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x