فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1754

همه چیز درباره تشخیص جنسیت جنین

برخی افراد تمایل دارند که جنسیت کودک خود را تا زمان زایمان تشخیص ندهند. اما برخی افراد دیگر این چنین نیستند. فقط پزشک می تواند به طور کامل جنسیت نوزاد را تعیین کند. وقتی نوبت به تعیین جنسیت کودک می رسد، یک آزمایش واحد وجود ندارد که برای تمامی افراد مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین اگر می خواهید جنسیت را زودتر بدانید، پزشک می تواند از آزمایش های مختلفی در مراحل مختلف بارداری استفاده کند اما همه آنها برای تمامی افراد مناسب نیستند. برخی از آنها خطرات قابل توجهی به دنبال دارند...

تشخیص جنسیت جنین

تشخیص جنسیت نوزاد در حال رشد می تواند یک لحظه هیجان انگیز در بارداری باشد. آزمایش خون اولیه اکنون این امکان را در پایان سه ماهه اول بارداری فراهم می سازد. با این حال نتایج همیشه 100٪ دقیق نیستند.

همه چیز درباره تشخیص جنسیت جنین

 

زمان تشخیص جنسیت نوزاد

زمان تشخیص جنسیت نوزاد به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولاً افراد باید تا اواسط بارداری یعنی حدود اواسط سه ماهه دوم، زمانی که اندام تناسلی در سونوگرافی نمایان می شوند، صبر کنند. بسیاری از افراد باردار همچنان این گزینه را انتخاب می کنند.

اما امروزه فرد باردار می تواند با انجام آزمایش خون زودهنگام جنسیت جنین را بداند. متخصص می تواند این آزمایش را در پایان سه ماهه اول، معمولا در حدود 10 هفته انجام دهد.

هیچ روش مطمئنی برای تعیین جنسیت نوزاد در حال رشد با اطمینان 100٪ وجود ندارد. تنها راه برای اطمینان از این موضوع این است که تا زمان تولد نوزاد صبر کنید.

با این حال، آمنیوسنتز و نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی (CVS) می‌تواند نتیجه نسبتاً دقیقی ایجاد کند زیرا شامل بررسی کروموزوم‌های جنسی می‌شود و افرادی که از لقاح آزمایشگاهی (IVF) استفاده می کنند، می توانند جنسیت کودک خود را انتخاب کنند.

همچنین ببینید:

تفاوت های جالب جنسیتی در شخصیت کودکان!

 

راه هایی برای تشخیص جنسیت نوزاد

 

1- تست غیر تهاجمی قبل از تولد

آزمایش غیرتهاجمی قبل از تولد (NIPT) از آزمایش خون برای ارزیابی خطر ابتلا به چندین اختلال ژنتیکی استفاده می کند NIPT .همچنین می‌تواند جنسیت را شناسایی کند، زیرا این آزمایش وجود یک کروموزوم Y را اسکن می‌کند، کروموزومی که معمولاً منجر به یک نوزاد پسر می‌شود.

به طور معمول، پزشکان معمولاً آزمایش را در اواسط یا پایان سه ماهه اول، در حدود 10 هفته یا بعد انجام می دهند.

 

2- آناتومی اسکن سه ماهه دوم بارداری

آناتومی اسکن سه ماهه دوم یک سونوگرافی دقیق است که به پزشک یا تکنسین سونوگرافی کمک می کند تا اندام های جنین، محل جفت را ببیند و سلامت جنین در حال رشد و بارداری را تعیین کند.

پزشکان معمولاً آن را در هفته های 18 تا 22 بارداری برنامه ریزی می کنند.

در این زمان، نوزاد در حال رشد معمولا به اندازه کافی بزرگ است که متخصص بتواند اندام تناسلی را ببیند.

مطالعه‌ای در سال 2012 از سونوگرافی‌های دوبعدی نشان داد که تکنسین‌ها در پیش‌بینی جنین‌های پسر کمی بهتر از دختر بودند، با نرخ موفقیت 100 درصدی برای مردان در مقایسه با 97.9 درصد برای زنان.

متخصص همیشه نمی تواند جنسیت را با سونوگرافی تشخیص دهد زیرا ممکن است کودک در حال رشد خیلی کوچک باشد. موقعیت آنها ممکن است برای مشاهده اندام تناسلی ایده آل نباشد، یا ممکن است چیزی مانع دید تکنسین از اندام تناسلی شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، متخصص ممکن است توصیه کند چند هفته دیگر برای اسکن مجدد مراجعه کنید.

 

3- تست های تهاجمی تر

اگر آناتومی اسکن مشکلات کلی جنین را نشان دهد، پزشک ممکن است آزمایش بیشتر و تهاجمی تر را توصیه کند.

آمنیوسنتز و CVS هر دو شامل نمونه برداری از مواد ژنتیکی است. اگرچه این آزمایش‌ها می‌توانند جنسیت نوزاد در حال رشد را به‌طور دقیق پیش‌بینی کنند، پزشکان این آزمایش‌ها را برای شناسایی ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندرم داون انجام می‌دهند. آنها به طور معمول این آزمایش ها را برای تعیین جنسیت انجام نمی دهند.

هر دو آزمایش می توانند عوارض جدی ایجاد کنند، بنابراین فرد نباید هیچ یک از روش ها را انتخاب کند، مگر اینکه دلیل پزشکی برای انجام آن وجود داشته باشد.

 

نتایج به چه معناست

برخی از تست‌های جنسی قبل از تولد می‌توانند جنسیت کودک در حال رشد را با شناسایی ویژگی‌های خارجی تعیین کنند در حالی که برخی دیگر کروموزوم‌ها را تشخیص می‌دهند.

 

آزمایش خون NIPT

آزمایش خون NIPT می تواند کروموزوم ها را تشخیص دهد اما ممکن است رشد اندام تناسلی را پیش بینی نکند. به عنوان مثال نوزاد با کروموزوم‌های XY معمولی مردانه ممکن است آلت تناسلی کوچک و غیرمعمولی داشته باشد که شبیه کلیتوریس است.

NIPT همه ناهنجاری های کروموزومی را تشخیص نمی دهد، بنابراین ممکن است تشخیص ندهد که جنین دارای الگوی کروموزومی غیرعادی است.

 

سونوگرافی

سونوگرافی اندام تناسلی خارجی نوزاد در حال رشد را بررسی می کند. این بدان معنی است که آنها نمی توانند اطلاعاتی در مورد کروموزوم ها آشکار کنند.

سونوگرافی می تواند به تکنسین ایده خوبی در مورد جنسیت نوزاد در حال رشد بدهد. با این حال آنها همیشه 100٪ درست نیستند.

 

اینترسکس

نوزاد ممکن است کروموزوم های یک جنس و اندام تناسلی معمولی جنس دیگر داشته باشد، یا ممکن است الگوی غیرعادی کروموزوم مانند XXY داشته باشد. به طور معمول، زنان دارای کروموزوم XX و مردان دارای کروموزوم XY هستند.

 

جنسیت در مقابل جنسیت

  1. در حالی که جنسیت بیولوژیکی است، اما نقش اجتماعی است که فرد در نهایت با آن می ماند. برخی از افراد به گونه‌ای بزرگ می‌شوند که جنسیت را کاملاً رد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر جنسیت متفاوت از جنسیتی که پزشکان در بدو تولد به آنها اختصاص داده‌اند، تشخیص می‌دهند.
  2. والدین باید در نظر داشته باشند که جنسیت لزوماً جنسیت کودک را پیش بینی نمی کند. جنسیت و هویت جنسی لزوماً چیزی در مورد شخصیت یا ترجیحات نهایی کودک نشان نمی دهد.
  3. هیچ آزمایش جنسی قبل از تولد 100٪ دقیق نیست. خطای انسانی، کروموزوم‌های غیرمعمول، عدم دقت آزمایش‌ها و دانش علمی، همگی به این معناست که همیشه احتمال خطا وجود دارد.

 

روش های دیگر

آزمایش جنسی خانگی قبل از تولد با هدف شناسایی کروموزوم های جنسی معمولی مردانه در خون فرد باردار انجام می شود. این تست ها به دلیل نمونه های خون آلوده یا ناکافی، پتانسیل بالاتری برای خطای انسانی دارند.

توجه به این نکته ضروری است که سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از آنها را تایید نکرده است.

بسیاری از تصورات و باورها نشان می دهد که موقعیت جنین، ضربان قلب یا میل غذایی فرد باردار ممکن است جنسیت را پیش بینی کند. با این حال، هیچ مدرک علمی برای حمایت از این روش های پیش بینی وجود ندارد.

همچنین ببینید:

تغذیه مناسب برای وزن گیری جنین!

 

خلاصه کلی

پیش بینی جنسیت نوزاد در حال رشد بسیار دقیق تر می شود. با این حال، حتی با دقیق ترین روش ها، جایی برای خطا وجود دارد.

افرادی که می خواهند جنسیت کودک خود را بدانند باید در مورد خطرات و مزایای هر گزینه با پزشک صحبت کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x