فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1709

کاپ قاعدگی و نحوه استفاده از آن

کاپ قاعدگی نوعی وسیله کوچک و انعطاف پذیر است که فرد می تواند جهت جمع آوری خون قاعدگی آن را در واژن قرار دهد. جنس کاپ های قاعدگی اغلب سیلیکون یا پلاستیک است که معمولا قابل استفاده مجدد هستند. افراد به سادگی کاپ را خالی کرده، آن را با آب و صابون می شویند و دوباره استفاده می کنند.برخی از مارک ها یکبار مصرف هستند، بنابراین فرد آنها را پس از هر بار استفاده یا چرخه قاعدگی باید دور بیندازد. فرد می تواند 6 تا 12 ساعت از کاپ استفاده نماید...

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی زنانه چندبار مصرف است. این کاپ کوچک و انعطاف پذیر به شکل قیف می باشد که از لاستیک یا سیلیکون ساخته شده است و برای گرفتن و جمع آوری خون قاعدگی در واژن قرار می گیرد.

کاپ قاعدگی و نحوه استفاده از آن

کاپ‌ها می‌توانند خون بیشتری نسبت به روش‌های دیگر در خود جای دهند و بسیاری از زنان از آن‌ها به عنوان جایگزین نوار بهداشتی و تامپون، سازگار با محیط زیست استفاده می کنند، و بسته به شدت خونریزی، می توان تا 12 ساعت از کاپ استفاده کرد.

 

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

در صورت استفاده از فنجان قاعدگی، می توان در ابتدا با متخصص زنان مشورت نمایید.

برای تعیین اندازه مناسب کاپ قاعدگی، شما و پزشک باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • سن
 • طول دهانه رحم
 • میزان شدت خونریزی
 • سفتی و انعطاف پذیری کاپ
 • ظرفیت کاپ
 • قدرت ماهیچه های دیافراگم لگنی

معمولاً برای زنان زیر 30 سال که زایمان طبیعی نداشته اند، کاپ های قاعدگی کوچکتر توصیه می شود. سایزهای بزرگتر اغلب برای زنانی که بالای 30 سال سن دارند، زایمان طبیعی یا خونریزی بیشتری دارند، توصیه می شود.

همچنین ببینید:

اولین قاعدگی بعد از سقط جنین

قبل از گذاشتن کاپ قاعدگی

وقتی برای اولین بار از کاپ قاعدگی استفاده می کنید، ممکن است احساس ناراحتی کنید. قبل از گذاشتن کاپ، لبه آن را با آب یا یک روان کننده بر پایه آب (روان کننده) چرب کنید. قرار دادن کاپ قاعدگی خیس بسیار راحت تر است.

 

نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی

برای استفاده از کاپ مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دست های خود را کاملا بشویید
 2. لبه کاپ را با آب یا روان کننده خیس کنید
 3. کاپ قاعدگی را به طور کامل از وسط تا کنید و آن را در یک دست بگیرید و لبه آن رو به بالا باشد
 4. کاپ را در حالی که لبه آن بالا است، در واژن قرار دهید، مانند زمانی که از تامپون استفاده می کنید. باید چند اینچ پایین تر از دهانه رحم قرار گیرد.
 5. هنگامی که کاپ در واژن قرار گرفت، آن را بچرخانید به این شکل باز خواهد شد، در این صورت محفظه ای ایجاد می شود که جلوی خونریزی را می گیرد.
 6. اگر کاپ قاعدگی را به درستی وارد کرده باشید، نباید وجود کاپ را احساس کنید. همچنین باید بتوانید بدون افتادن کاپ حرکت کنید، بپرید، بنشینید، بایستید و سایر فعالیت های روزمره را انجام دهید. اگر در گذاشتن کاپ مشکل دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

چه زمانی باید کاپ قاعدگی را خارج کرد؟

بسته به میزان شدت خونریزی، می توانید 6 تا 12 ساعت از کاپ قاعدگی استفاده کنید. این بدان معناست که می توانید از کاپ در طول شب استفاده کنید.

نباید کاپ قاعدگی را بیش از 12 ساعت در بدن قرار داد. در صورت پر شدن زودتر کاپ باید آن را زودتر خارج کرد.

 

نحوه خارج کردن کاپ قاعدگی

برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی، کافی است این مراحل را انجام دهید:

 1. دست های خود را کاملا بشویید.
 2. انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن قرار دهید. دنباله کاپ را به آرامی بکشید تا بتوانید به بدنه اصلی آن برسید.
 3. بدنه را به آرامی فشار دهید تا لبه آن از دهانه رحم آزاد شود؛ سپس آن را پایین بکشید تا کاپ خارج شود.
 4. پس از بیرون آمدن، کاپ را در دستشویی خالی کنید.

 

مراقبت های بعد از خارج کردن کاپ

کاپ های قاعدگی چندبار مصرف باید قبل از قرار دادن مجدد در واژن شسته و تمیز شوند. کاپ باید حداقل دو بار در روز خالی شود.

کاپ های قاعدگی چندبار مصرف مقاوم هستند و با مراقبت مناسب می توانند از 6 ماه تا 10 سال دوام بیاورند. کاپ های یکبار مصرف را پس از یک بار استفاده دور بیندازید.

 

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟

بسیاری از زنان استفاده از کاپ قاعدگی را انتخاب می کنند زیرا:

بر خلاف تامپون ها یا پدها که باید به طور مداوم خریداری شوند و ممکن است سالیانه هزینه زیادی را به همراه داشته باشند، برای کاپ قاعدگی یک بار هزینه پرداخت می شود.

کاپ های قاعدگی ایمن هستنداز آنجایی که کاپ های قاعدگی به جای جذب خون آن را جمع می کنند، در خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS)، یک عفونت باکتریایی نادر نیستند.

کاپ های قاعدگی خون بیشتری را در خود نگه می دارند کاپ قاعدگی می تواند حدود سی میلی لیتر خون را در خود نگه دارد. تقریبا دو برابر مقداری که تامپون یا پد جذب می کند.

آنها سازگار با محیط زیست هستند؛ کاپ های قاعدگی چندبار مصرف می توانند برای مدت طولانی استفاده شوند، به این معنی که ضایعات بیشتری را به محیط زیست وارد نمی کنید.

شما می توانید کاپ قاعدگی را با IUD استفاده کنید. برخی بر این باورند که کاپ قاعدگی می تواند آی یو دی را از بین ببرد، اما مطالعه ای این باور را رد کرد. با این حال، اگر نگران هستید، با پزشک خود در مورد استفاده از کاپ قاعدگی مشورت کنید.

همچنین ببینید:

PMS(سندروم قبل از قاعدگی)

مضرات استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ های قاعدگی ممکن است گزینه ای مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست باشند، اما باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

برداشتن کاپ می تواند سخت باشد. ممکن است در مکان یا موقعیتی قرار بگیرید که برداشتن کاپ را دشوار یا ناخوشایند سازد.

ممکن است لازم باشد در حالت نشسته قرار گیرید و جهت خارج کردن کاپ از ماهیچه های دیافراگم لگن کاپ را به پایین فشار دهید تا دست شما به دنباله آن برسد.

ممکن است به مواد آن آلرژی داشته باشید اکثر کاپ های قاعدگی از مواد بدون لاتکس ساخته شده اند، که آن را به گزینه ای عالی برای افراد مبتلا به آلرژی به لاتکس تبدیل می کند. اما برای برخی افراد، این احتمال وجود دارد که مواد سیلیکونی یا لاستیکی می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند.

ممکن است باعث خارش واژن شوداگر کاپ قاعدگی به درستی تمیز نشود و از آن مراقبت نشود، ممکن است دچار خارش واژن شود. 

ممکن است احتمال عفونت افزایش یابد. کاپ قاعدگی را خیلی خوب بشویید. بشویید و بگذارید خشک شود. از کاپ قاعدگی یکبار مصرف، دوبار استفاده نکنید. پس از آن دست های خود را بشویید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x