فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1675

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی نواحی پرینه جهت خارج شدن نوزاد توسط پزشک باز و در نهایت با بخیه بسته می شوند. اما چند نکته پس از زایمان وجود دارد؛ از جمله: تمیز نگه داشتن نوک پستان، عدم نزدیکی حداقل به مدت بیست روز، استفاده از آب ولرم به دلیل کاهش درد در نواحی پرینه...

زایمان طبیعی و مراقبت‌های لازم پس از آن

 

بهبودی پس از زایمان زمان می برد. برخی از زنان تا چندین ماه بعد از زایمان به بهبودی کامل نمی رسند، اگرچه بسیاری از آنها بعد از 6-8 هفته بهبودی کامل را به دست می آورند.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

در طول زایمان، ناحیه بین واژن و رکتوم، ممکن است کشیده و پاره شود، که در نتیجه ایجاد درد می کند. درد پس از زایمان ممکن است در صورت انجام اپیزیوتومی تشدید یابد، زمانی که پزشک یک برش کوچک جهت باز کردن دهانه رحم هنگام زایمان طبیعی و خروج نوزاد انجام می دهد.

ممکن است به دلیل بریدگی در پرینه بخیه انجام گیرد. بهبودی ممکن است تا 6 هفته زمان ببرد. بدن در نهایت بخیه ها را جذب می کند. نکته قابل توجه این است که بخیه ها دستکاری نشوند و در صورت درد یا قرمز شدن، به پزشک خود مراجعه نمایید.

همچنین ببینید:

ترک های پوستی بعد از زایمان؛ پیشگیری و درمان

تسکین درد زایمان در خانه:

 • برای تسکین درد و تورم، کیسه یخ روی آن ناحیه قرار دهید
 • به جای یک سطح سخت روی یک بالش بنشینید
 • از یک بطری آب گرم برای تمیز نگه داشتن ناحیه هنگام ادرار کردن استفاده کنید
 • در صورت دفع مدفوع، خود را از جلو به عقب تمیز نمایید

این موضوع باعث کاهش درد و جلوگیری از عفونت می شود.

 

ترشحات واژن پس از زایمان

 1. خونریزی و ترشح واژینال تا چند هفته پس از زایمان معمول است. این موضوع جهت خروج بافت و خون اضافی داخل رحم است.
 2. در چند روز اول، خون قرمز روشن را خواهید دید که به تدریج کاهش می یابد، صورتی به قهوه ای، سپس به زرد یا کرمی تبدیل می شود.
 3. ترشحات ممکن است در 10 روز اول شدیدترین باشند. ممکن است مقداری لخته نیز وجود داشته باشد. این موضوع بیشتر در هفته اول پس از تولد مشاهده می شود. در صورت بزرگ بودن لخته ها به پزشک خود مراجعه نمایید.
 4. خونریزی خفیف و لکه بینی معمولاً حدود 6 هفته پس از زایمان متوقف می شود.
 5. در صورت ترشحات واژن از نوار بهداشتی استفاده کنید و استفاده از  تامپون مجاز نیست؛ زیرا سبب ورود باکتری به واژن شده که در نهایت می توانند باعث عفونت شوند.

انقباضات چند روز پس از زایمان طبیعی است. انقباضات شبیه درد در طول قاعدگی است؛ به این دلیل اتفاق می‌افتند که رحم در حال کوچک شدن است.

ممکن است زمانی که به نوزاد خود شیر می دهید بیشتر متوجه این دردها شوید، زیرا شیردهی مواد شیمیایی را در بدن ترشح می کند که باعث سفت شدن رحم می شود. می توانید یک پد گرم کننده روی شکم خود قرار دهید یا با پزشک خود در مورد مصرف مسکن مشورت بگیرید.

همچنین ببینید:

زایمان زودرس چیست؟ (علائم و پیشگیری از آن)

یبوست بعد از زایمان

یبوست اغلب عارضه جانبی داروهای مسکن است که در حین زایمان دریافت کرده اید. برای رفع یبوست، آب فراوان و فیبر کافی مصرف نمایید.

 

اسهال بعد از زایمان

ماهیچه ها و بافت رکتوم ممکن است در حین زایمان کشیده یا پاره شوند. معمولاً ظرف چند ماه پس از زایمان بهبود می یابد.

بسته به اینکه چه چیزی باعث آن شده است، پزشک ممکن است برای کنترل اسهال دارو تجویز کند. مراقب آنچه می خورید باشید: لبنیات، گلوتن یا غذاهای چرب و شیرین کننده های مصنوعی می توانند برای برخی افراد باعث اسهال شوند. تمرینات کگل، که در آن ماهیچه های لگن خود را سفت می کنید، می تواند موثر باشد.

 

مشکل در دفع ادرار پس از زایمان

زایمان طبیعی باعث کشیده شدن مثانه شده و می تواند برای مدت کوتاهی باعث آسیب عصبی و عضلانی نیز گردد. این موضوع می تواند سخت باشد. ممکن است متوجه شوید که هر بار که سرفه می‌کنید یا می‌خندید، مقداری ادرار به خارج سرایت می کند؛ این مشکل باید به خودی خود برطرف شود. می توانید با تمرینات کگل سرعت ریکاوری را افزایش دهید. سعی کنید ماهیچه های خود را به مدت 5 ثانیه و پنج بار متوالی سفت کنید. تا 10 بار پشت سر هم تمرین کنید، تا زمانی که حداقل سه ست 10 تکراری در روز انجام دهید.

 

تورم و درد پستان پس از زایمان

در 3 تا 4 روز اول پس از زایمان، پستان آغوز می‌سازد، ماده‌ای غنی از مواد مغذی که به تقویت سیستم ایمنی کودک شما کمک می‌کند. پس از آن، سینه های شما با پر شدن از شیر متورم می شوند.

شیردهی تورم و حساسیت را کاهش می دهد. در فاصله بین شیردهی نیز پارچه های سرد را روی سینه های خود قرار دهید.

در صورت عدم شیر دادن، از مالش دادن پستان خودداری نمایید، زیرا سبب تولید شیر بیشتر می شود.

 

تغییرات پوست و مو بعد از زایمان

اگر 3 تا 4 ماه اول بعد از زایمان موهای شما نازک شد، نگران نباشید.  این موضوع ناشی از تغییر سطح هورمون است. زمان بارداری، سطوح بالای هورمون ها باعث رشد سریع موها می شود.

 

اضطراب و خستگی بعد از زایمان

ممکن است در روزهای اولیه بعد از زایمان با احساساتی؛ از جمله نگرانی، اضطراب و خستگی روبرو شوید؛ که در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود.

با این حال، اگر بیش از چند هفته این احساس را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است افسردگی پس از زایمان داشته باشید، یک بیماری جدی‌تر که نیاز به درمان دارد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

معمولاً حدود 6 هفته پس از زایمان به پزشک مراجعه خواهید کرد. آنها واژن، دهانه رحم و رحم و همچنین وزن و فشار خون را بررسی می کنند.

قبل از چکاپ، اگر موارد زیر را دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی بیش از حد
 • سردرد شدید که از بین نمی رود
 • درد در نواحی پا همراه با قرمزی یا تورم
 • درد در سینه، تورم و قرمزی
 • لرز یا تب بالاتر از 100.4 فارنهایت
 • بیهوش شدن یا سرگیجه
 • تغییرات بینایی یا سردرد که از بین نمی رود
 • درد یا مشکلات دیگر هنگام ادرار کردن
 • ترشحات واژن با بوی قوی
 • تپش قلب، درد قفسه سینه یا مشکلات تنفسی
 • استفراغ
 • درد در نواحی شکم که تشدید می یابد

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

webmd

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x