فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1591

سقط جنین، انواع و درد آن

درد سقط جنین برای افراد متفاوت است. برخی از افراد این روند را با دردهای قاعدگی مقایسه می کنند. درد سقط جنین به چندین عامل منحصر به فرد بستگی دارد، مانند: سلامت کلی فرد، مدت زمان بارداری، تحمل درد عمومی فرد و...

همه چیز درباره سقط جنین

 

سقط جنین یک روش پزشکی برای پایان دادن به بارداری است. در حالی که سقط جنین ممکن است باعث ایجاد درد شود، بسیاری از زنان می توانند این درد و ناراحتی را تحمل کنند.

سقط جنین، انواع و درد آن

آیا سقط جنین ضرر دارد؟

تجربه سقط جنین بین افراد متفاوت است. سقط جنین ممکن است باعث ایجاد درد های شکمی شود، اما بسیاری از زنان می توانند این ناراحتی را تحمل کنند.

میزان درد و سایر عوارض جانبی که زنان ممکن است تجربه کنند تا حد زیادی به نوع سقط جنین فرد بستگی دارد. سه نوع سقط جنین عبارتند از:

سقط های دارویی

آسپیراسیون خلا

اتساع و تخلیه

 

سقط جنین دارویی

سقط جنین دارویی زمانی است که فرد برای پایان دادن به بارداری خود دو قرص سقط جنین تجویز شده مصرف کند. با توجه به بارداری برنامه ریزی شده، پزشک معمولا این نوع سقط جنین را تا 10 هفته پس از آخرین قاعدگی توصیه می کند.

اولین قرص، میفپریستون، بارداری یا رشد جنین را متوقف می کند. قرص دوم، میزوپروستول، باعث انقباض رحم و دفع بافت حاملگی می شود. برخی از زنان ممکن است در نتیجه این انقباضات درد را نیز تجربه کنند.

هر فرد که سقط دارویی انجام می دهد، واکنش متفاوتی نشان می دهد.  برخی از زنان این تجربه را شبیه داشتن قاعدگی شدید و دردناک توصیف می کنند. برخی دیگر ممکن است درد شدید شکم را تجربه کنند.

هنگامی که فرد سقط دارویی انجام می دهد، معمولاً بافت حاملگی را در عرض 4 تا 5 ساعت دفع می کند. افراد ممکن است چند هفته پس از مصرف قرص ها خونریزی یا لکه بینی داشته باشند.

همچنین ببینید:

 افسردگی بعد از سقط جنین

سقط جنین آسپیراسیون خلا

آسپیراسیون خلا نوعی سقط جنین جراحی است که شامل برداشتن بافت حاملگی است.

پزشک قبل از انجام آسپیراسیون از تزریق یا دارو برای بی حس کردن دهانه رحم استفاده می کنند. گاهی اوقات بیهوشی عمومی تجویز می شود، اما این اتفاق نادر است.

از آنجایی که این روش شامل استفاده از داروهای تسکین دهنده درد است، آسپیراسیون خلا معمولاً آسیبی به فرد وارد نمی کند. با این حال فرد ممکن است در طول فرآیند احساس درد را تجربه کند.

برخی از زنان ممکن است به مدت 1 یا 2 روز پس از آسپیراسیون خلا درد کمی ​​را تجربه کنند، در حالی که افراد دیگر ممکن است تا 2 هفته بعد خونریزی یا لکه بینی را تجربه کنند.

 

اتساع و تخلیه

طبق گفته متخصصان زنان و زایمان (ACOG) اتساع و تخلیه یکی دیگر از انواع سقط جنین است که پزشکان معمولاً اگر فرد بیش از 13 هفته باردار بوده باشد توصیه می کنند.

این روش شامل بیهوشی عمومی است. این بدان معنی است که او در طول عمل نمی تواند درد را احساس کند.

پس از انجام اتساع و تخلیه، ACOG بیان می کند که فرد ممکن است به مدت 1 یا 2 روز دچار درد شکمی شود، همچنین ممکن است تا 2 هفته لکه بینی یا خونریزی داشته باشد.

 

سایر عوارض سقط جنین

برخی از زنان ممکن است پس از سقط جنین دچار عوارض جانبی شوند.  در زیر به عوارض جانبی احتمالی برای هر نوع سقط می پردازیم:

 

عوارض سقط جنین دارویی

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • تب
 • لرز
 • سرگیجه
 • سردرد

 

عوارض سقط جنین از طریق جراحی

سقط های جراحی شامل آسپیراسیون خلا و اتساع و تخلیه می شود. عوارض جانبی این روش ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب
 • تعریق
 • سرگیجه
 • درد شکم
 • خونریزی
 • لخته شدن خون

 

عوارض سقط جنین

سقط جنین معمولاً یک فرآیند پزشکی کم خطر است. با این حال در شرایط نادر، ممکن است عوارضی رخ دهد.

 

سقط های دارویی

اگرچه قرص‌های سقط جنین معمولاً بسیار ایمن و مؤثر هستند، اما گاهی اوقات ممکن است به درستی عمل نکنند که می‌تواند منجر به سقط ناقص شود.

از هر 100 سقط دارویی، 3 مورد ناقص است، به این معنی که فرد ممکن است نیاز به تکرار این روش داشته باشد. گاهی اوقات پزشک نیاز به سقط جنین جراحی برای برداشتن بافت باقیمانده بارداری دارد.

همچنین ببینید:

 اولین قاعدگی بعد از سقط جنین

سقط های جراحی

آسپیراسیون خلا و اتساع و تخلیه، روش های جراحی ایمن و موثری هستند که خطر عوارض کمی دارند.

با این حال، عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • باقی مانده بافت حاملگی
 • عفونت
 • خونریزی شدید
 • آسیب به دهانه رحم یا سایر اندام ها

 

با توجه به ACOG ، سقط جنین های جراحی نسبت به سقط های دارویی عوارض کمتری دارند. کمتر از 1 در 1000 فرد در طول سه ماهه دوم سقط جنین دچار عوارض می شود.

 

راه های کاهش درد و عوارض جانبی

برای به حداقل رساندن درد و عوارض جانبی سقط جنین، فرد می تواند موارد زیر را انجام دهد:

مصرف داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن

استفاده از کمپرس گرم برای کمک به کاهش درد شکم

حمام آب گرم برای کاهش گرفتگی عضلات

در صورتی که مسکن های OTC موثر واقع نشوند، پزشک می تواند داروهای قوی تری نیز تجویز کند.

 

تاثیر عاطفی سقط جنین

اگر فرد نمی‌خواهد به بارداری ادامه دهد یا اگر انجام این کار خطری برای سلامتی داشته باشد، ممکن است سقط جنین را انتخاب کند. سقط جنین های دارویی و جراحی روش های ایمن، ساده و کم خطر برای پایان دادن به بارداری هستند.

هر فرد بعد از سقط جنین احساس متفاوتی دارد. برخی ممکن است پس از سقط جنین احساس گناه کنند، حتی اگر بدانند این تصمیم درست برای آنهاست.

اگر فرد پس از سقط جنین احساس گناه و احساس افسردگی داشته باشد، باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک می تواند به او کمک کند.

 

خلاصه کلی

سقط جنین دارویی و جراحی معمولاً راه های کم خطری برای پایان دادن به بارداری هستند و تجربه هر فرد متفاوت است.

سقط جنین دارویی ممکن است باعث ایجاد درد و گرفتگی شود زیرا باعث انقباض رحم برای بیرون راندن بافت حاملگی می شود. فرد معمولاً می تواند درد را با استفاده از داروهای OTC مدیریت کند.

زنان که تحت عمل جراحی سقط جنین قرار می گیرند، درد کمی را در طول این عمل تجربه می کنند، زیرا پزشکان از روش بیهوشی استفاده می کنند. با این حال فرد ممکن است چند روز پس از آن دچار گرفتگی و درد شکم شود.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x