فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1599

باردار شدن بعد از سقط جنین

بسیاری از زنانی که تصمیم به سقط جنین می‌گیرند همچنان می‌خواهند در آینده بچه دار شوند، اما سقط جنین چه تاثیری بر بارداری در آینده دارد؟ سقط جنین در بیشتر موارد بر باروری فرد تأثیر نمی گذارد. فرد در واقع می تواند تنها چند هفته پس از سقط جنین باردار شود...

اقدام به بارداری بعد از سقط جنین

 

در بیشتر موارد سقط جنین بر باروری تأثیر نمی گذارد و تأثیری بر سایر بارداری ها نیز ندارد.

باردار شدن بعد از سقط جنین

دو روش سقط جنین وجود دارد: سقط دارویی و سقط جراحی.

نوع انتخاب سقط جنین ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله زمان بارداری و شرایط فردی.

تحقیقات نشان می دهد که سقط جنین بر باروری تأثیر نمی گذارد و خطرات مربوط به هر دو نوع نسبتاً کم است.

در برخی مواقع که فرد سقط جنین انجام داده است، می‌تواند حاملگی سالمی داشته باشد.

توجه به این نکته ضروری است که فرد می تواند به زودی پس از سقط جنین باردار شود. هر فرد که قصد باردار شدن در عرض چند هفته پس از سقط جنین ندارد، باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کند.

 

آیا سقط جنین بر بارداری های بعدی تأثیر می گذارد؟

به نظر می رسد که خطرات ناشی از سقط جنین دارویی کمتر می باشد، زیرا سقط جنین پزشکی در اوایل بارداری بیشتر رایج است. به طور کلی، سقط جنین در اوایل بارداری خطر عوارض را کاهش می دهد.

سقط جنین دارویی شامل مصرف دارو می باشد و افراد در سه ماه اول می توانند از این روش استفاده کنند. به عنوان مثال ترکیبی از داروهای میفپریستون و پروستاگلاندین، تا 99٪ میزان موفقیت دارد.

سقط جنین دارویی نسبتاً ایمن است و تحقیقات نشان می‌دهد که خطر عوارض بارداری آینده، مانند زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، از دست دادن حاملگی یا حاملگی خارج از رحم را افزایش نمی‌دهد.

سقط جنین که با نام کورتاژ نیز شناخته می شود؛ شامل خارج کردن جنین با ساکشن و کورت است.

در موارد نادر، سقط جنین جراحی می تواند باعث ایجاد زخم در دیواره رحم شود. پزشکان به این سندرم آشرمن می گویند. اگر جای زخم رخ دهد، ممکن است باردار شدن مجدد دشوارتر و ممکن است در آینده منجر به از دست دادن بارداری گردد.

همچنین ببینید:

 اولین قاعدگی بعد از سقط جنین

چند روز بعد از سقط جنین می توان باردار شد؟

تخمک گذاری می تواند به محض 2 هفته پس از سقط جنین رخ دهد. این بدان معناست که یک فرد ممکن است قبل از قاعدگی بعدی باردار شود.  با این حال، دوره های قاعدگی از نظر طول متفاوت است و افرادی که سیکل های کوتاه تری دارند ممکن است تخمک گذاری آنها زودتر انجام گیرد.

عامل دیگری که بر زمان تخمک گذاری تاثیر می گذارد، مدت زمان بارداری قبل از سقط جنین است. اگر بارداری طولانی‌تر باشد، ممکن است فرد تا چند هفته بعد از سقط تخمک‌گذاری نداشته باشد. این موضوع می تواند زمانی رخ دهد که هورمون های بارداری در بدن باقی بمانند.

برای جلوگیری از بارداری بلافاصله پس از سقط جنین، از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. طبق گفته متخصصان زنان و زایمان، افراد می توانند بلافاصله پس از پایان بارداری از روش پیشگیری از بارداری مانند دستگاه داخل رحمی استفاده کنند.

در صورت بارداری بعد از سقط باید به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهد که آیا بارداری جدیدی وجود دارد یا هورمون های بارداری باقی مانده است.

سقط جنین زمانی بی خطر است که در اوایل بارداری اتفاق بیفتد. بدون در نظر گرفتن روش سقط، زمانی که بارداری دیرتر رخ دهد، احتمال بروز عوارض بیشتر است.

بعید است که در هر دو نوع سقط، عوارض جدی ایجاد شود.

در صورت بروز عوارض، ممکن است درمان بیشتری برای کاهش خطر مشکلات در آینده ضروری باشد. پزشک در مورد خطرات احتمالی به افراد توضیح می دهد.

پس از سقط جنین، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند قبل از برقراری رابطه جنسی اجازه دهید تا خونریزی پایان یابد. خونریزی ناشی از سقط جنین می تواند 2 هفته یا بیشتر زمان ببرد.

دیگر پزشکان توصیه می کنند تا حداقل یک دوره قاعدگی بگذرد و سپس رابطه جنسی مجاز است. تاخیر در رابطه جنسی به کاهش خطر عفونت کمک می کند.

در برخی موارد، به تعویق انداختن رابطه جنسی برای مدت طولانی تر ضروری است، به خصوص اگر سقط جنین در اواخر بارداری اتفاق افتاده باشد یا عوارضی به همراه داشته باشد.

 

 باردار شدن بعد از سقط جنین

افراد می توانند در عرض 2 هفته پس از عمل سقط باردار شوند. برای کسانی که آماده باردار شدن مجدد هستند، به طور کلی هیچ دلیل پزشکی برای تأخیر در تلاش برای باردار شدن وجود ندارد؛ مگر اینکه پزشک غیر از این توصیه کند.

زنان پس از سقط جنین نیازی به انجام اقدامات دیگر برای باردار شدن ندارند، اما با این حال، برخی از پزشکان توصیه می کنند تا پایان اولین قاعدگی صبر کنید. این کار تخمین تاریخ زایمان بارداری بعدی را آسان تر می کند.

افرادی که به دلایل پزشکی سقط جنین انجام داده اند ممکن است قبل از تلاش برای باردار شدن مجدد، یک معاینه کامل پزشکی نیاز داشته باشند.  معاینه می تواند به تعیین اینکه آیا آنها در حاملگی های آینده مشکلات مشابهی را تجربه خواهند کرد یا خیر، کمک می کند.

 

آزمایش های بارداری بعد از سقط چه زمانی دقیق هستند؟

مدت کوتاهی پس از سقط جنین، آزمایش بارداری ممکن است نتیجه مثبت کاذب دهد. این به این دلیل است که بدن هنوز دارای سطوح قابل توجهی از هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) است.

در حالی که سطح hCG پس از سقط جنین به سرعت کاهش می یابد، ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا به حالت اولیه بازگردند.

همچنین ببینید:

 افسردگی بعد از سقط جنین

معمولا تست بارداری خانگی 3 هفته پس از پایان بارداری نتیجه منفی دقیقی را نشان می دهد.

اگر تست بارداری بعد از 3 هفته نتیجه مثبت داد، ممکن است نشان دهنده بارداری جدید باشد. برای اطمینان، به پزشک مراجعه کنید که می تواند آزمایش خون یا سونوگرافی را انجام دهد.

 

خلاصه کلی

در بیشتر موارد، سقط جنین بر باروری یا حاملگی های آینده تأثیر نمی گذارد. امکان تخمک گذاری و بارداری در عرض 2 هفته پس از سقط وجود دارد.

در موارد نادر، سقط جنین با جراحی می تواند باعث زخم شدن دیواره رحم یا آسیب به دهانه رحم شود. این عوارض ممکن است باردار شدن مجدد را دشوارتر سازد. آنها همچنین می توانند خطر از دست دادن بارداری، زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد را افزایش دهند.

با این حال، سقط جنین پزشکی و جراحی هر دو کم خطر هستند. روش صحیح به مرحله بارداری و شرایط فرد بستگی دارد. متخصص پزشکی می تواند در این تصمیم کمک کند.

هر فرد که بعد از سقط جنین سوال یا نگرانی در مورد بارداری دارد باید با پزشک صحبت کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x