فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1566

اولین قاعدگی بعد از سقط جنین

روند سقط جنین اگر چه یک روش کم خطر است اما شرایط بعد سقط برای هر خانم متفاوت است وبه عوامل مختلفی بستگی دارد چگونگی تأثیر آن بر چرخه قاعدگی فرد به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله نوع سقط جنین و هفته بارداری...

سقط جنین و سیکل عادت ماهانه

 

سقط جنین یک روش پزشکی کم خطر است و خونریزی بلافاصله پس از سقط جنین طبیعی است، زمان شروع اولین قاعدگی معمولا چند هفته بعد رخ می دهد.

فرد ممکن است بلافاصله پس از سقط جنین دچار خونریزی شود، اما چند هفته زمان می برد تا دوره های قاعدگی به حالت اولیه برگردد.

اولین قاعدگی بعد از سقط جنین

معمولاً 4 تا 8 هفته پس از سقط جنین پریودی رخ می دهد. سقط جنین رحم را خالی می کند، بنابراین چرخه قاعدگی دوباره شروع می شود.

تاریخ شروع قاعدگی پس از سقط جنین به این بستگی دارد که آیا او از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کند و اگر چنین است، کدام نوع است.

اگر قاعدگی در عرض 8 هفته پس از سقط جنین شروع نشود، باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

خونریزی پس از سقط جنین چیست؟

بسیاری از افراد پس از سقط جنین دچار خونریزی می شوند. پزشکان به این وضعیت؛ خونریزی پس از سقط می گویند.

دو نوع اصلی سقط جنین پزشکی و جراحی وجود دارد.

 

خونریزی بعد از سقط پزشکی

سقط جنین پزشکی زمانی است که پزشک برای پایان بارداری قرص سقط جنین تجویز می کند. این نوع سقط جنین در 10 هفته اول بارداری امکان پذیر است.

در طول سقط جنین پزشکی، پزشک دو قرص تجویز می کند:

میفپریستون برای جلوگیری از رشد بارداری

میزوپروستول برای تحریک رحم برای بیرون راندن بافت حاملگی

میزوپروستول سبب انقباض رحم می شود که باعث می شود بافت بارداری از طریق واژن خارج گردد. این درمان منجر به خونریزی می شود که می تواند شبیه به قاعدگی شدید باشد. برخی از افراد خونریزی شدیدتری را نسبت به دیگران تجربه می کنند و ممکن است حاوی لخته های بزرگ خونی باشد.

برخی افراد ممکن است تا 2 هفته پس از از بین رفتن بافت حاملگی لکه بینی یا خونریزی خفیف را تجربه کنند.

همچنین ببینید:

افسردگی بعد از سقط جنین

خونریزی بعد از سقط جنین با جراحی

سقط های جراحی معمولاً بعد از هفته دهم بارداری انجام می شود. دو نوع سقط جنین جراحی وجود دارد:

آسپیراسیون خلا، که شامل از بین بردن بارداری با استفاده از ساکشن است.

اتساع و تخلیه، که شامل گشاد کردن دهانه رحم با فورسپس و از بین بردن بارداری با ساکشن است.

پزشکان معمولاً تا حدود 14 تا 16 هفته پس از آخرین قاعدگی فرد از آسپیراسیون خلا استفاده می کنند. پس از مدت زمان طولانی تر، آنها به طور کلی اتساع و تخلیه را توصیه می کنند.

سقط جنین جراحی نیز می تواند باعث خونریزی پس از سقط شود که ممکن است شبیه به یک دوره طبیعی پریود باشد. خونریزی پس از سقط جنین جراحی معمولاً حدود 1 تا 2 هفته طول می کشد. برخی از زنان ممکن است تا دوره بعدی خود لکه بینی را تجربه کنند.

 

آیا سقط جنین باعث پریودهای نامنظم می شود؟

برخی از روش های پیشگیری از بارداری ممکن است بر منظم بودن دوره های بعد از سقط تأثیر بگذارد. اگر فرد معمولاً پریودهای نامنظم داشته باشد، ممکن است پس از سقط جنین به این ترتیب ادامه دهد.

سقط جنین می تواند منجر به استرس عاطفی شود که ممکن است بر چرخه قاعدگی افراد نیز تأثیر بگذارد. استرس سبب بی نظمی دوره های پریود می شود.

اگر فرد بعد از سقط جنین؛ قاعدگی نامنظم داشته باشد و قبلاً دچار این بی نظمی نبوده باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

 

انتظار برای اولین قاعدگی

پس از جراحی سقط جنین، اولین قاعدگی ممکن است کوتاه تر از حد معمول باشد. عمل سقط جنین؛ رحم را به طور کامل تخلیه می کند، بنابراین بافت کمتری برای دفع وجود دارد که می تواند منجر به پریود سبک تر شود.

اولین قاعدگی زنان ممکن است پس از سقط جنین پزشکی طولانی تر از حد معمول باشد، زیرا در این درمان از هورمون هایی استفاده می شود که ممکن است بر طول چرخه تأثیر بگذارد. این دوره همچنین می‌تواند سنگین‌تر باشد، زیرا بدن ممکن است بافت اضافی برای خارج کردن بعد از عمل داشته باشد.

استفاده از پد در اولین قاعدگی پس از سقط جنین به زن این امکان را می دهد که میزان خونی را که از دست می دهد کنترل کند.

 

انتظار برای دومین قاعدگی

احتمالا دوره دوم قاعدگی پس از سقط جنین به حالت قبل باز می گردد. با این وجود در برخی از زنان ممکن است بازگشت به وضعیت قبلی به دو یا سه دوره قاعدگی نیاز داشته باشد. در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کرد.

 

چه زمانی می توان از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کرد؟

زنان می توانند بلافاصله پس از سقط جنین از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند. می توانند در صورت استفاده از IUD از متخصص کمک بگیرند.

آی یو دی یک روش موثر برای پیشگیری از بارداری است. آی یو دی های مسی بدون هورمون و آی یو دی های پلاستیکی-هورمونی موجود است.

مزیت آی یو دی های مسی این است که بر رفتار تاثیر نمی گذارند، اما ممکن است باعث دوره های قاعدگی سنگین شوند.

کاندوم نوعی روش پیشگیری از بارداری بدون هورمون هستند که نیازی به جراحی ندارد.

اینکه کدام روش پیشگیری از بارداری استفاده شود یک انتخاب شخصی است و گزینه های مختلف برای افراد مختلف جواب می دهد.

همچنین ببینید:

آیا ورزش باعث سقط جنین می شود؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر فرد پس از سقط جنین در صورت داشتن درد که با دارو قابل کنترل و تسکین نیستند و سبب خونریزی شدید می شوند؛ باید به پزشک مراجعه نماید.

لخته شدن خون در هنگام خونریزی پس از سقط جنین طبیعی است. اما در صورت لخته‌های بزرگ‌ خونی باید به پزشک مراجعه کرد.

علائمی مانند سرگیجه، تعریق و حالت تهوع در حین یا بعد از سقط جنین طبیعی می باشد. با این حال افرادی که احساس ضعف شدید یا دمای بالا دارند باید با پزشک خود صحبت کنند.

 

خلاصه کلی

سقط جنین منجر به شروع مجدد چرخه قاعدگی می شود. اکثر زنان 4 تا 8 هفته بعد از سقط جنین پریود می شوند.

اولین دوره های بعد از سقط جنین پزشکی ممکن است سنگین تر و طولانی تر از قبل باشد. اولین قاعدگی بعد از سقط جنین ممکن است کوتاه تر و سبک تر باشد.

اگر قاعدگی فرد 8 هفته بعد از سقط شروع نشد یا بعد از 3 ماه به حالت عادی بر نگردد، باید به پزشک مراجعه کرد.

خونریزی بعد از سقط جنین طبیعی است. در صورت سنگین بودن خونریزی، و اینکه بیش از 2 هفته ادامه پیدا کند، یا حاوی لخته های بزرگ خونی باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x