فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1467

عفونت پستان چیست؟

عفونت پستان که به عنوان ماستیت نیز شناخته می شود، عفونتی است که در بافت پستان رخ می دهد. عفونت سینه در میان زنان شیرده بیشتر شایع است، معمولا عفونت از دهان کودک وارد سینه می شود ...

عفونت پستان زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها به پستان حمله می‌کنند و در نتیجه التهاب ایجاد می‌شود. به این بیماری عفونت پستان می گویند.

اگرچه ورم پستان اغلب با شیردهی همراه است، افرادی که شیردهی ندارند نیز ممکن است به عفونت سینه مبتلا شوند.

عفونت پستان چیست؟

علائم عفونت پستان

در برخی موارد، فرد مبتلا به عفونت پستان ممکن است متوجه علائم عفونی در سطح پستان شود. علاوه بر این عفونت پستان می تواند باعث ایجاد درد در درون پستان گردد.

سایر علائم عفونت پستان می تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس گرمی در لمس سینه

تب

علائم شبیه آنفولانزا، از جمله بدن درد و احساس خستگی

حالت تهوع

زخم های نوک سینه که خوب نمی شوند

برخی از افراد ممکن است زخم هایی روی پوست خود ایجاد کنند که حاوی چرک یا خون می باشد.

همچنین ببینید:

زگیل ناحیه تناسلی

انواع عفونت پستان و علل آن

ماستیت یکی از رایج ترین نوع عفونت پستان است. این موضوع به ویژه در دوران شیردهی شایع است زیرا نوک سینه ها ممکن است ترک بخورند؛ که در اینجا باکتری ها به راحتی وارد پستان می شوند.

مجرای شیر نیز می تواند به دلیل تخلیه ناقص سینه یا فشار بیش از حد روی سینه مسدود شود. مسدود شدن مجاری شیر به باکتری ها اجازه تکثیر می دهد که می تواند منجر به عفونت شود.

 

انواع مختلفی از عفونت پستان وجود دارد، از جمله:

عفونت مرکزی و نوک پستان: این مشکل زمانی اتفاق می افتد که مجرای شیردهی، عفونی یا ملتهب شوند. این مشکل اغلب در افرادی که دخانیات مصرف می کنند بیشتر است. همچنین می تواند باعث تغییراتی مانند جمع شدن نوک پستان یا ترشح غیر معمول شود.

ماستیت گرانولوماتوز: این موضوع باعث ایجاد توده دردناک اما غیر سرطانی در پستان می شود.

عفونت سینه در افراد بدون شیردهی: این نوع عفونت اغلب منجر به التهاب یا آبسه قابل مشاهده در پستان می شود. معمولا در افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که سیگار می کشند رخ می دهد.

عفونت پوست پستان: نوعی عفونت پوستی است که در افراد با پستان بزرگ یا کسانی که سابقه جراحی سینه یا پرتودرمانی دارند، بیشتر رایج است. می تواند باعث ایجاد بثورات شود که در صورت عدم درمان به سرعت گسترش می یابد.

سرطان التهابی پستان: این سرطان نادر است و تنها 1 تا 5 درصد سرطان های پستان در ایالات متحده را تشکیل می دهد. می تواند باعث تورم و تغییر رنگ سینه شود و گاهی اوقات پوست فرورفته به نظر می رسد. از آنجایی که این سرطان بسیار تهاجمی است، فردی که دارای علائم است باید به پزشک مراجعه نماید.

 

تشخیص

پزشک در مورد علائم بیمار سوال می کند، همچنین در مورد شیردهی یا عدم شیردهی، سابقه آسیب به پستان و یا جراحی پستان و دیگر روش های درمانی بررسی می شوند.

پزشک علائمی مانند تب، لرز یا خستگی را مورد بررسی قرار می دهد. در برخی موارد نمونه ای از ترشحات پستان گرفته می شود؛ تا وجود باکتری مورد آزمایش قرار گیرد. نوع باکتری می تواند به پزشک در تشخیص و درمان بیماری کمک کند.

 

بسته به علائم فرد، پزشک ممکن است آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

ماموگرافی و آزمایش اشعه ایکس با دوز پایین برای بررسی سرطان سینه و سایر تغییرات در بافت استفاده می شود.

سونوگرافی پستان از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند و تصویر از بافت پستان می سازد. این کار می تواند تغییرات سینه مانند کیست های پر از مایع را نشان دهد که در ماموگرافی به سختی قابل مشاهده است.

روش بیوپسی نمونه کوچکی از بافت پستان را با استفاده از سوزن یا جراحی جزئی می گیرد، سپس آن را برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می کند.

توجه داشته باشید که متخصص باید هرگونه عفونت پستان را ارزیابی کند. معمولاً اگر فردی در حال شیردهی باشد، عفونت ناشی از شیردهی است و درمان آن نسبتاً ساده است. با این حال، در افرادی که شیرده نیستند، عفونت ممکن است جدی تر باشد. اگر علائمی را تجربه کردند که برطرف نشد، باید با پزشک تماس بگیرند.

همچنین ببینید:

آیا می توان در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشت؟

درمان عفونت پستان

درمان عفونت پستان اغلب به علت اصلی و شدت علائم بستگی دارد. با این حال، دریافت درمان زود هنگام برای جلوگیری از عوارض مهم است.

اگر باکتری عامل عفونت باشد، پزشک معمولا آنتی بیوتیک تجویز می کند. افراد همیشه باید دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف کنند، حتی اگر قبل از تکمیل درمان احساس بهتری داشته باشند.

برخی از افراد مبتلا به عفونت پستان دارای آبسه هستند، یک توده حساس حاوی چرک. پزشک می تواند آبسه را تخلیه کند، که در نهایت باعث کاهش درد می شود. آنها احتمالاً سپس برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

کمپرس گرم می تواند به تسکین درد ماستیت کمک کند. افراد همچنین می توانند داروهایی مصرف کنند که ممکن است شامل آنتی بیوتیک های برای درمان عفونت و ایبوپروفن برای تسکین درد و التهاب باشد.

آبسه پستان در افراد شیرده بیشتر از افراد دیگر شایع است.

اگر آبسه کوچک باشد، پزشک ممکن است آسپیراسیون سوزنی را انجام دهد. این روش شامل استفاده از یک سوزن برای بیرون کشیدن مواد آلوده است.

 

درمان های خانگی

افراد می توانند از انواع داروهای خانگی برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی ناشی از عفونت استفاده کند:

مصرف مایعات زیاد

پوشیدن لباس های گشاد و پرهیز از لباس زیر تنگ

استفاده از کمپرس گرم یا سرد بعد از شیردهی برای کاهش درد

 

پیشگیری از عفونت و ورم پستان

زمانی که شیر دیگر آزادانه جریان ندارد، علت اصلی ورم پستان است.  شیر می تواند مجرای شیر را مسدود سازد. ناحیه گرفتگی اغلب ملتهب یا متورم و در لمس حساس به نظر می رسد. همچنین می تواند یک لکه سفید و زخمی در دهانه نوک پستان ایجاد کند.

پاک کردن مجرای مسدود شده می تواند از ورم پستان جلوگیری کند. افراد می توانند به آرامی یک لکه را در خانه با کمپرس گرم از بین ببرند؛ در صورت نیاز می توانید از پزشک کمک بگیرید.

علاوه بر این، موارد زیر ممکن است ناراحتی را کاهش داده و احتمال بازگشت عفونت را به حداقل برساند:

ادامه دادن شیردهی، مگر در شرایطی که تشخیص پزشک چیز دیگر باشد

در هنگام شیردهی ابتدا از خالی شدن پستان آلوده اطمینان حاصل نمایید

استفاده از کمپرس گرم و مرطوب روی سینه دردناک، به خصوص درست قبل از شیردهی

سعی کنید در طول شیردهی موقعیت های مختلفی را امتحان کنید تا تمام نواحی پستان به طور کامل تخلیه شود

در زمان شیردهی، نواحی از پستان را که احساس سفت شدن دارند با فشار ملایم ماساژ دهید

 

خلاصه

اگر باکتری وارد پستان شود، می تواند عفونت به همراه داشته باشد و منجر به التهاب دردناک شود. همچنین باعث حساسیت، درد و علائمی شبیه آنفولانزا گردد.

پزشکان معمولا این عفونت ها را با آنتی بیوتیک درمان می کنند. افراد می توانند داروهای OTC مصرف کنند و از داروهای خانگی برای مدیریت علائم خود استفاده کنند.

یک فرد می‌تواند شانس ابتلا به ورم پستان را در حین شیردهی با شیر دادن کاهش دهد تا اطمینان حاصل شود که شیر آزادانه جریان دارد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x