فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1323

رابطه جنسی بعد از زایمان!

بعد زایمان بدن نیاز به استراحت و آرامش داره تا بتونه خود را ریکاوری کنه وگاهی ممکنه به علت تغییرات هورمونی میل جنسی نسبت به قبل کاهش پیدا کنه. پزشکان توصیه میکنند چهار تا شش هفته بعد از زایمان طبیعی برای ایجاد رابطه دست نگه دارند ...

بارداری و زایمان تغییرات زیادی در بدن شما و همچنین زندگی شما ایجاد می کند.تغییرات هورمونی پس از زایمان ممکن است بافت واژن را نازک ‌تر و حساس‌تر کند. واژن، رحم و دهانه رحم شما نیز باید به اندازه طبیعی بازگردند و اگر شیر می دهید، می تواند میل جنسی را کاهش دهد.به طور خلاصه، بدن شما پس از زایمان به مدتی استراحت نیاز دارد.

رابطه جنسی بعد از زایمان!

 

هیچ جدول زمان مشخصی وجود ندارد که بگوید پس از زایمان چه مدت باید برای داشتن رابطه جنسی صبر کنید. با این حال، اکثر پزشکان به زنان توصیه می کنند که چهار تا شش هفته پس از زایمان طبیعی صبر کنند.

پس از اینکه پزشک به شما اجازه داد تا فعالیت های جنسی را از سر بگیرید، ممکن است لازم باشد رابطه را به آرامی انجام دهید. به یاد داشته باشید علاوه بر ریکاوری فیزیکی، شما همچنین با یک عضو جدید خانواده، خواب کمتر و تغییر در برنامه معمول خود سازگار خواهید بود.

همچنین ببینید:

بهترین لباس زیر برای واژن کدام است؟

همچنین اگر پارگی پرینه یا اپیزیوتومی دارید، ممکن است نیاز به صبر بیشتری داشته باشید. اپیزیوتومی یک برش جراحی برای گشاد کردن کانال واژن است. بازگشت خیلی زود به رابطه جنسی ممکن است خطر عوارضی مانند خونریزی پس از زایمان و عفونت رحم را افزایش دهد.

 

زایمان چگونه بر رابطه جنسی تأثیر می گذارد؟

رابطه جنسی بعد از زایمان احساس متفاوتی خواهد داشت. طبق یک مطالعه انجام شده 83 درصد از زنان در سه ماه اول پس از اولین زایمان خود مشکلات جنسی را تجربه کردند.

با این حال، با افزایش ماه های پس از بارداری، این تعداد همچنان کاهش می یابد.

شایع ترین مشکلات رابطه جنسی پس از زایمان عبارتند از:

خشکی واژن

بافت نازک واژن

از دست دادن خاصیت ارتجاعی در بافت واژن

پارگی پرینه یا اپیزیوتومی

خون ریزی

درد

شل بودن عضلات

خستگی

میل جنسی کم

هورمون ها نقش مهمی در بهبودی پس از زایمان و بازگشت به فعالیت جنسی طبیعی دارند.

در روزهای بلافاصله پس از زایمان، استروژن به سطح قبل از بارداری کاهش می یابد. در صورت شیردهی، سطح استروژن ممکن است کمتر از سطح قبل از بارداری باشد. استروژن به تامین روانکاری طبیعی واژن کمک می کند، بنابراین سطوح پایین این هورمون احتمال خشکی واژن را افزایش می دهد.

بافت خشک می تواند منجر به تحریک، حتی خونریزی، در طول رابطه جنسی شود. این خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

اگر در حین زایمان واژینال دچار پارگی پرینه یا اپیزیوتومی شده اید، ممکن است بهبودی طولانی تری داشته باشید. رابطه جنسی خیلی زود می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

زایمان سزارین نیز می تواند بر حس واژن تأثیر بگذارد. همین مسائل هورمونی می تواند بافت های واژن را خشک و نازک کند و احتمالاً منجر به رابطه جنسی دردناک شود.

بعلاوه، پس از جراحی شکم در حال نقاهت هستید، بنابراین باید مطمئن شوید که محل برش قبل از شروع مجدد رابطه جنسی به درستی بهبود یافته است.

 

چه زمان می توان باردار شد؟

بعد از زایمان می توانید سریع باردار شوید. یک مطالعه معتبر نشان داد که اولین تخمک گذاری برای زنانی که شیر نمی دهند حدود شش هفته است. برخی از زنان حتی زودتر تخمک گذاری کردند.

اگر شیر می‌دهید، فواید هورمونی شیردهی می‌تواند به‌عنوان یک شکل طبیعی پیشگیری از بارداری در چهار تا شش ماه اول پس از زایمان عمل کند. تغذیه با شیر مادر ممکن است 98 درصد به عنوان نوعی از کنترل بارداری در زنانی که:

کمتر از شش ماه پس از زایمان هستند.

هنوز به کودک خود شیر می دهند.

قاعدگی شروع نشده است.

اگر می خواهید بعد از بارداری رابطه جنسی داشته باشید اما نمی خواهید به این زودی باردار شوید، برنامه ریزی کنید که از یک روش قابل اعتماد کنترل بارداری استفاده کنید.

در ابتدا ممکن است از یک روش مانند کاندوم استفاده شود. همچنین می توان از ایمپلنت یا IUD استفاده کرد. با این حال، گزینه های هورمونی ممکن است شیردهی را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین می تواند با خطرات خاصی مانند افزایش خطر لخته شدن خون همراه باشد.

با پزشک خود در مورد گزینه مناسب صحبت کنید.

همچنین ببینید:

علل ناباروری زنان!

آیا بارداری مجدد در سال اول بی خطر است؟

باردار شدن خیلی سریع بعد از یک بارداری می تواند شما را در معرض خطر زایمان زودرس یا نقص های مادرزادی قرار دهد. متخصصان، زنان را تشویق می کنند که دوران بارداری خود را حفظ کنند. دفتر سلامت زنان توصیه می کند بین هر بارداری حداقل 12 ماه و حداکثر 18 ماه صبر کنید.

اگر به نوزاد دیگری فکر می کنید، با متخصص خود صحبت کنید. آنها بیشتر با سابقه سلامتی شما آشنا هستند و توصیه های بهتری ارائه می دهند.

 

آیا خونریزی حین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی است؟

در هفته های بلافاصله پس از زایمان، احتمالاً با بهبودی رحم، خونریزی منظمی را تجربه خواهید کرد. رابطه جنسی ممکن است باعث از دست دادن خون اضافی شود.

به همین ترتیب، واژن شما ممکن است در هفته های اولیه پس از زایمان خشک تر و حساس تر باشد. این باعث نازک شدن ماهیچه ها می شود که می تواند منجر به پارگی یا آسیب گردد. واژن حتی ممکن است ملتهب و متورم شود.  در این موارد، خونریزی غیر معمول نیست.

اگر خونریزی حین رابطه جنسی در عرض چهار تا شش هفته متوقف نشد یا بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است قبل از شروع مجدد رابطه جنسی، پارگی یا تحریکی داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

 

اثرات بارداری و زایمان بر میل جنسی

هورمون های استروژن و پروژسترون برای رشد سالم کودک شما در دوران بارداری بسیار مهم هستند. آنها همچنین برای میل جنسی شما حیاتی هستند.

سطح این هورمون ها در دوران بارداری فوق العاده بالاست. هنگامی که نوزاد متولد می شود، به طور چشمگیری کاهش می یابد و به سطح قبل از بارداری باز می گردد.

این بدان معناست که ممکن است تا چند هفته هیچ تمایل جنسی نداشته باشید. اما به هر حال باید چهار تا شش هفته منتظر بمانید، زیرا بدن شما بهبود می یابد.

پس از اینکه پزشک به شما اجازه داد تا فعالیت های جنسی خود را از سر بگیرید، ممکن است تصمیم بگیرید قبل از شروع مجدد رابطه جنسی خود صبر کنید. یک مطالعه نشان داد که 89 درصد از زنان در عرض شش ماه پس از زایمان فعالیت جنسی خود را از سر گرفتند.

اگر در حال شیردهی هستید، ممکن است زمان بیشتری برای بازگشت میل جنسی شما نسبت به زنانی که شیر نمی‌دهند طول بکشد. به این دلیل که شیردهی سطح استروژن را پایین نگه می دارد.

در صورت شیردهی از مصرف مکمل های استروژن خودداری کنید زیرا ممکن است بر شیر تأثیر بگذارد.

همانطور که بدن شما به حالت طبیعی جدید خود عادت می کند یا هنگامی که شیردهی را متوقف می کنید، هورمون ها دوباره شروع به کار می کنند و میل جنسی شما باید بازگردد.

 

نکاتی برای داشتن یک زندگی جنسی سالم با شریک زندگی خود پس از بارداری:

شما می توانید رابطه جنسی سالم و رضایت بخشی بعد از بارداری داشته باشید.

این نکات ممکن است کمک کند:

در هفته های اول پس از معافیت از رابطه جنسی، بدن شما ممکن است آماده بازگشت به فعالیت های قبل از بارداری نباشد.

فعالیت‌های صمیمی را برای برای رابطه جنسی امتحان کنید، مانند ماساژ.

به واژن خود زمان دهید تا روان کننده طبیعی خود را تولید کند.

از روان کننده های واژن استفاده کنید؛ به دنبال یک گزینه مبتنی بر آب باشید. روان کننده های مبتنی بر روغن می توانند به کاندوم آسیب رسانده و بافت های حساس را تحریک کنند.

تمرینات کگل انجام دهید؛ تمرینات کگل به بازسازی عضلات کف لگن کمک می کند. این می تواند به مشکلات رایج پس از زایمان مانند بی اختیاری کمک کند. ورزش عضلات همچنین می تواند به شما کمک کند قدرت و احساس در واژن خود را دوباره به دست آورید. استقامت خود را با نگه‌داشتن طولانی‌تر افزایش دهید.

برای رابطه جنسی وقت بگذارید. با یک نوزاد جدید در خانه، ممکن است شما و همسرتان زمان زیادی برای رابطه جنسی نداشته باشید. برای با هم بودن خود زمان بگذارید.

با شریک زندگی خود صحبت کنید؛ رابطه جنسی بعد از زایمان متفاوت است. متفاوت می تواند سرگرم کننده و هیجان انگیز باشد، اما باید با شریک زندگی خود در مورد اینکه چه چیزی احساس خوبی دارد و چه چیزی خیر، گفتگو داشته باشید. این به شما کمک می کند دوباره از رابطه جنسی لذت ببرید.

بارداری منجر به تغییرات فیزیکی زیادی در بدن شما می شود. به همین دلیل مهم است که چهار تا شش هفته پس از زایمان به خودتان فرصت دهید تا دوباره رابطه جنسی داشته باشید.

در طول دوره نقاهت، رحم کوچک می‌شود، هورمون‌ها به سطح قبل از بارداری باز می‌گردند و عضلات قدرت و ثبات را به دست می‌آورند.

پس از اینکه پزشک به شما اجازه داد، حتماً برای بازگشت به مقاربت وقت بگذارید.

اگر هر گونه درد یا علائمی را تجربه کردید که ادامه یافت، با پزشک خود صحبت کنید. رابطه جنسی دردناک ممکن است نشانه سایر شرایط غیر مرتبط با بهبود بارداری باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x