فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1452

آیا می توان در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشت؟

اجازه ندید پریود زندگی جنسی شما را متوقف کند٬ جالبه بدونید که هیجانات جنسی و ارگاسم به کاهش دردهای رحمی حین قاعدگی کمک میکنه. رابطه جنسی حین قاعدگی به خودی خود باعث عفونت و التهاب لگنی نمیشه اما در صورتی که طرفین رابطه آلوده به عفونت باشه این عفونت منتقل میشه ...

در طول سال‌های باروری، تقریباً یک بار در ماه یک دوره قاعدگی خواهید داشت.  شاید شما موذب باشید اما نیازی به اجتناب از فعالیت جنسی در طول دوره قاعدگی وجود ندارد.  اگرچه رابطه جنسی پریود می تواند کمی نامرتب باشد، اما بی خطر است.  و، داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد، از جمله تسکین دردهای قاعدگی.

 آیا می توان در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشت؟

 

 مزایای آن چیست؟

 داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی چند مزیت دارد:

 1. تسکین گرفتگی عضلات

 ارگاسم ممکن است دردهای قاعدگی را تسکین دهد.  دردهای قاعدگی نتیجه انقباض رحم شما برای آزاد کردن پوشش آن است.  زمانی که به ارگاسم می رسید، ماهیچه های رحم نیز منقبض می شوند.  سپس آزاد می کنند.  این رهاسازی باید مقداری از گرفتگی های پریود را تسکین دهد. رابطه جنسی همچنین باعث ترشح مواد شیمیایی به نام اندورفین می شود که به شما احساس خوبی می دهد.  به علاوه، انجام فعالیت جنسی ذهن شما را به خود مشغول می کند که ممکن است به رفع ناراحتی قاعدگی شما کمک کند.

همچنین ببینید:

عفونت نفاس چیست؟

 2. دوره های کوتاهتر

 داشتن رابطه جنسی ممکن است دوره های شما را کوتاه تر کند.  انقباضات عضلانی در حین ارگاسم، محتویات رحم را سریعتر خارج می کند.  که می تواند منجر به دوره های کوتاه تر شود.

 

 3. افزایش میل جنسی

 میل جنسی شما در طول چرخه قاعدگی به لطف نوسانات هورمونی تغییر می کند.  در حالی که بسیاری از زنان می‌گویند میل جنسی آنها در طول تخمک‌گذاری، که حدود دو هفته قبل از پریود است، افزایش می‌یابد، برخی دیگر گزارش می‌دهند که در طول دوره قاعدگی‌شان فعال‌تر شده است.

 

 4. روانکاری طبیعی

 شما می توانید KY (روان کننده) را در طول دوره خود کنار بگذارید. خون به عنوان روان کننده طبیعی عمل می کند.

 

 5. ممکن است سردرد شما را تسکین دهد

 حدود نیمی از زنانی که سردردهای میگرنی دارند در طول دوره قاعدگی خود به آنها مبتلا می شوند.  اگرچه اکثر زنان مبتلا به میگرن قاعدگی در طول حملات خود از رابطه جنسی اجتناب می کنند، بسیاری از کسانی که رابطه جنسی دارند می گویند که این امر به طور جزئی یا کامل سردرد آنها را تسکین می دهد.

 

 عوارض جانبی احتمالی چیست؟

 بزرگترین نقطه ضعف رابطه جنسی در دوران قاعدگی بی نظمی است.  خون می تواند به شما، شریک زندگیتان و ملحفه ها برسد، به خصوص اگر جریان شدید داشته باشید.  جدای از کثیف شدن تخت، خونریزی ممکن است باعث شود احساس خودآگاهی کنید.  اضطراب ناشی از ایجاد آشفتگی می تواند تا حدودی یا تمام لذت جنسی را از بین ببرد.

 یکی دیگر از نگرانی‌های مربوط به رابطه جنسی در طول قاعدگی، خطر انتقال یک عفونت مقاربتی (STI) مانند HIV یا هپاتیت است.  این ویروس ها در خون زندگی می کنند و می توانند از طریق تماس با خون قاعدگی آلوده پخش شوند. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر گسترش یا ابتلا به STI را کاهش دهد.

 اگر قصد دارید در طول قاعدگی خود رابطه جنسی داشته باشید و تامپون می پوشید، باید آن را از قبل بردارید.  یک تامپون فراموش شده می تواند در طول رابطه جنسی آنقدر به واژن شما فشار داده شود که برای برداشتن آن باید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین ببینید:

درد لگن در زنان(علت و روش های درمان آن)

 آیا می توانید باردار شوید؟

 اگر به طور فعال برای باردار شدن تلاش نمی کنید، صرف نظر از اینکه در چه بخشی از چرخه قاعدگی خود هستید، استفاده از محافظ ایده خوبی است. احتمال باردار شدن در دوره قاعدگی کمتر است، اما همچنان امکان بارداری در این زمان وجود دارد.

 به احتمال زیاد در طول تخمک گذاری که حدود 14 روز قبل از شروع قاعدگی شما اتفاق می افتد، باردار می شوید.  با این حال طول چرخه هر زن متفاوت است و طول چرخه شما می تواند ماهانه تغییر کند.  اگر سیکل قاعدگی شما کوتاه است، خطر باردار شدن در طول قاعدگی شما بیشتر است.

 همچنین در نظر بگیرید که اسپرم می تواند تا هفت روز در بدن شما زنده بماند.  بنابراین، اگر سیکل 22 روزه دارید و بلافاصله پس از شروع قاعدگی تخمک گذاری می کنید، این احتمال وجود دارد که در حالی که اسپرم هنوز در دستگاه تناسلی شما است، تخمک آزاد کنید.

 

 آیا نیاز به استفاده از محافظ دارید؟

 استفاده از محافظ نیز شما را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت می کند.  نه تنها می توانید در طول دوره قاعدگی خود به یک بیماری مقاربتی مبتلا شوید، بلکه می توانید به راحتی آن را به همسرتان منتقل کنید زیرا ویروس هایی مانند HIV در خون قاعدگی زندگی می کنند.

 از همسرتان بخواهید هر بار که رابطه جنسی دارید، از کاندوم لاتکس استفاده کند تا احتمال بارداری و ابتلا به بیماری مقاربتی کاهش یابد.  اگر شما یا شریک زندگیتان به لاتکس حساسیت دارید، اشکال دیگری از محافظت وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.  می توانید از داروساز یا پزشک خود برای توصیه ها بپرسید.

 

 نکاتی در مورد رابطه جنسی در دوران قاعدگی:

 در اینجا چند نکته وجود دارد تا رابطه جنسی در پریود را تجربه ای راحت تر  کنید:

 با شریک زندگی خود باز و صادق باشید.  به آنها بگویید در مورد داشتن رابطه جنسی در طول قاعدگی چه احساسی دارید و از آنها بپرسید که در مورد آن چه احساسی دارند.  اگر هر یک از شما مردد است، در مورد دلایل ناراحتی صحبت کنید.

 اگر یک تامپون داخل آن دارید، قبل از اینکه شروع به رابطه کنید آن را بردارید.

 یک حوله تیره رنگ را روی تخت پهن کنید تا جلوی نشت خون را بگیرید.  یا در حمام رابطه جنسی داشته باشید تا به طور کامل از آشفتگی جلوگیری کنید.

 یک دستمال مرطوب در کنار تخت نگه دارید تا بعد از آن تمیز شود.

 از همسرتان بخواهید کاندوم لاتکس بپوشد.  از بارداری و بیماری های مقاربتی محافظت می کند.

 اگر موقعیت جنسی معمولی شما ناراحت کننده است، پوزیشن دیگری را امتحان کنید.  برای مثال، ممکن است بخواهید سعی کنید به پهلو دراز بکشید و همسرتان پشت سرتان باشد.

 اجازه ندهید پریود زندگی جنسی شما را متوقف کند.  اگر کمی آماده سازی انجام دهید، رابطه جنسی می تواند به همان اندازه در طول آن پنج روز لذت بخش باشد که در بقیه ماه است.  ممکن است تعجب کنید اگر متوجه شوید که رابطه جنسی در طول قاعدگی هیجان انگیزتر است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x