فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1075

علت لکه بینی در دوران بارداری چیست؟

لکه بینی در دوران بارداری همیشه نگران کننده نیست افراد زیادی در اوایل بارداری دچار خونریزی میشوند! اگر لکه بینی به خودی خود متوقف نشد و ...

 لکه بینی زمانی مشاهده می شود که مقدار کمی از خون صورتی ، قرمز یا قهوه ای تیره (رنگ زنگ) دیده می شود.  هنگام استفاده از سرویس بهداشتی یا مشاهده چند قطره خون روی لباس زیر ممکن است متوجه لکه بینی شوید. در دوران بارداری ، عوامل متعددی می توانند منجر به لکه بینی شوند – و در بیشتر مواقع ، نوزاد کاملاً خوب است.

علت لکه بینی در دوران بارداری چیست؟

 توجه به این نکته ضروری است که لکه بینی متفاوت از خونریزی شدید ، جایی که برای جلوگیری از نفوذ خون از طریق لباس زیر به پد یا تامپون نیاز دارید.  اگر در دوران بارداری دچار خونریزی شدید شدید ، به دنبال اورژانس باشید.

همچنین ببینید:

نارسایی زودرس تخمدان چیست؟ علل، علائم و تشخیص

 چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

 در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی در هر زمان از بارداری ، پزشک خود را مطلع سازید.  آنها می توانند تعیین کنند که آیا شما باید برای نظارت وارد شوید یا مورد ارزیابی قرار بگیرید.  آنها ممکن است در مورد علائم دیگر همراه با لکه بینی ، مانند گرفتگی یا تب از شما بپرسند.

 همچنین مهم است که پزشک خود را از خونریزی واژینال مطلع کنید زیرا برخی از افراد با گروه های خونی خاص در صورت تجربه این در هر زمان از بارداری به دارو نیاز دارند.

 اگر در سه ماهه دوم یا سوم بارداری دچار خونریزی شدید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

 

 لکه بینی در سه ماهه اول بارداری:

 به گفته کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا ، حدود 15 تا 20 درصد از افراد باردار در سه ماهه اول بارداری دچار خونریزی می شوند.در مطالعه ای که در سال 2010 بر روی 4539 زن باردار انجام شد ، از هر 4 نفر 1 نفر در سه ماهه اول دچار خونریزی شد.  این مطالعه نشان داد که لکه بینی بیشتر در هفته های ششم و هفتم بارداری مشاهده می شود.  این همیشه نشانه سقط جنین نبود.

 لکه بینی در 12 هفته اول بارداری ممکن است به علت:

 خونریزی کاشت

 حاملگی خارج رحمی

 سقط جنین

 علل ناشناخته

 خونریزی لانه گزینی:

 خونریزی لانه گزینی 6 تا 12 روز پس از لقاح رخ می دهد.  اعتقاد بر این است که این نشان می دهد که جنین در دیواره رحم قرار دارد.

 همه نمی توانند خونریزی لانه گزینی را تجربه کنند ، اما برای کسانی که این کار را انجام می دهند ، معمولاً یکی از اولین علائم بارداری است.خونریزی لانه گزینی معمولا صورتی روشن تا قهوه ای تیره است.  این با قاعدگی معمول شما متفاوت است زیرا فقط لکه های خفیف است. شما آنقدر خونریزی نخواهید داشت که به تامپون نیاز داشته باشید یا نوار بهداشتی را بپوشانید.  هنگام استفاده از دستشویی ، خون به توالت نمی چکد. خونریزی لانه گزینی چند ساعت یا حداکثر 3 روز طول می کشد و به خودی خود متوقف می شود.

 

 حاملگی خارج رحمی:

 حاملگی خارج رحمی یک فوریت پزشکی است.  زمانی اتفاق می افتد که تخم بارور خود را به خارج از رحم متصل می کند.  لکه بینی یا خونریزی شدید تا شدید واژن می تواند از علائم حاملگی خارج رحمی باشد. خونریزی یا لکه بینی در حاملگی خارج رحمی معمولاً همراه با موارد زیر تجربه می شود:

 درد شدید یا کسل کننده شکم یا لگن

 ضعف ، سرگیجه یا غش کردن

 فشار راست روده

 در صورت مشاهده این علائم بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 از دست دادن یا سقط جنین در اوایل بارداری

 بیشتر سقط ها در 13 هفته اول بارداری اتفاق می افتد.  اگر می دانید که باردار هستید و خونریزی قهوه ای یا قرمز روشن با یا بدون گرفتگی عضلات تجربه می کنید ، با پزشک خود مشورت کنید.

 با سقط جنین ، ممکن است علائم زیر را نیز مشاهده کنید:

 کمردرد خفیف تا شدید

 کاهش وزن

 مخاط سفید-صورتی

 گرفتگی یا انقباض

 بافتی با مواد لخته مانند از واژن عبور می کند

 کاهش ناگهانی علائم بارداری

 هنگامی که سقط جنین شروع شد ، کارهای بسیار کمی برای نجات از بارداری وجود دارد.  اما همچنان باید با پزشک خود تماس بگیرید ، بنابراین ممکن است حاملگی خارج رحمی یا عارضه دیگری را رد کند. پزشک شما به احتمال زیاد دو یا چند آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون بارداری انجام می دهد.  این هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) نامیده می شود. فاصله آزمونها بین 24 تا 48 ساعت خواهد بود.  دلیل اینکه شما به بیش از یک آزمایش خون نیاز دارید این است که پزشک شما می تواند میزان hCG شما را کاهش دهد یا خیر.  کاهش سطح hCG نشان دهنده از دست دادن حاملگی است. سقط جنین به این معنا نیست که در آینده برای باردار شدن با مشکل مواجه خواهید شد.  همچنین لزوماً خطر سقط جنین در آینده را افزایش نمی دهد ، هرچند اگر قبلاً چندین سقط داشته اید.  مهم است که توجه داشته باشید که سقط جنین نیز عموماً ناشی از کاری نیست که انجام داده اید یا انجام نداده اید.

 

 علل ناشناخته و موارد دیگر:

 همچنین ممکن است لکه بینی به دلایل نامشخص انجام شود.  در اوایل بارداری تغییرات جسمی زیادی را تجربه می کنید.

 در برخی افراد ، تغییرات دهانه رحم می تواند باعث لکه بینی خفیف شود.  در موارد دیگر ، تغییرات هورمونی ممکن است مسئول باشد.  همچنین ممکن است پس از مقاربت جنسی یا اگر بسیار فعال هستید ، لکه بینی خفیفی را تجربه کنید. عفونت یکی دیگر از علل احتمالی لکه بینی است ، به همین دلیل مهم است که در مورد هر گونه لکه بینی در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.  آنها می توانند علل جدی تری را رد کنند و خیال شما را راحت کنند.

 

 لکه بینی در سه ماهه دوم:

 خونریزی خفیف یا لکه بینی در سه ماهه دوم ممکن است در اثر تحریک دهانه رحم ، معمولاً بعد از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم ایجاد شود.  این امر رایج است و معمولاً جای نگرانی ندارد.

همچنین ببینید:

آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

 پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از علل احتمالی خونریزی در سه ماهه دوم است.  این یک رشد بی خطر بر روی دهانه رحم است.  ممکن است به دلیل افزایش تعداد رگ های خونی در بافت ، لکه بینی از ناحیه گردن رحم داشته باشید. در صورت مشاهده هرگونه خونریزی واژینال مانند قاعدگی شدید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.  خونریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه یک فوریت پزشکی باشد ، مانند:

 جفت سرراهی

 زایمان زودرس

 سقط جنین دیرهنگام

 خبرنامه بهداشتی

 

 نکات کاربردی برای مدیریت سلامت در دوران بارداری

 خونریزی خفیف یا لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم رخ دهد.  این امر رایج است و معمولاً جای نگرانی ندارد.  همچنین می تواند به دلیل "نمایش خونین" یا نشانه شروع زایمان باشد. اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی شدید واژن شدید ، به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید.  ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 جفت سرراهی

 جدا شدن جفت

 مراقبت های اضطراری به موقع برای ایمنی شما و نوزاد شما ضروری است. اگر جریان خون کمتری یا لکه بینی دارید ، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.  بسته به علائم دیگر ، ممکن است نیاز به ارزیابی داشته باشید.

 علائم سقط جنین

 سه ماهه اول

 بیشتر سقط ها در 13 هفته اول بارداری اتفاق می افتد.  حدود 10 درصد از تمام حاملگی هایی که از نظر بالینی شناخته شده اند به سقط جنین ختم می شود.

 در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی که بعد از چند ساعت به خودی خود متوقف نمی شود ، به پزشک خود اطلاع دهید.  همچنین ممکن است درد یا گرفتگی در ناحیه کمر یا شکم ، یا عبور مایع یا بافت از واژن همراه با علائم زیر را تجربه کنید:

 کاهش وزن

 مخاط سفید-صورتی

 انقباضات

 کاهش ناگهانی علائم بارداری

 در هفته های اولیه بارداری ، بدن شما ممکن است به تنهایی بافت جنین را دفع کند و نیازی به انجام هیچ گونه عمل پزشکی نداشته باشد ، اما اگر فکر می کنید در حال تجربه سقط جنین هستید یا تجربه آن را داشته اید ، باید به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند مطمئن شوند که تمام بافت از بین رفته است ، و همچنین یک بررسی کلی انجام دهند تا مطمئن شوند همه چیز خوب است. علاوه بر این در سه ماهه اول ، یا در صورت وجود عوارض ، ممکن است برای متوقف کردن خونریزی و جلوگیری از عفونت ، به روشی به نام اتساع و کورتاژ – که معمولاً D و C نامیده می شود – نیاز داشته باشید.  همچنین مهم است که در این مدت مراقب احساسات خود باشید.

 سه ماهه دوم و سوم

 

 علائم سقط جنین در اواخر بارداری (بعد از هفته 13) شامل موارد زیر است:

 عدم احساس حرکت جنین

 خونریزی واژینال یا لکه بینی

 گرفتگی پشت یا شکم

 مایع یا بافت بدون دلیل از واژن عبور می کند

 در صورت مشاهده این علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

 اگر جنین دیگر زنده نباشد ، ممکن است به شما دارویی داده شود که به شما کمک می کند تا جنین و جفت را به صورت واژینال تحویل دهید یا پزشک شما تصمیم می گیرد جنین را با جراحی با استفاده از روشی به نام اتساع و تخلیه ، که به D و E نیز معروف است ، خارج کند. سقط جنین سه ماهه دوم یا سوم نیاز به مراقبت های جسمی و روحی دارد.  اگر خارج از خانه کار می کنید ، از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید به مطب یا محل کار خود بازگردید. اگر فکر می کنید برای بهبود عاطفی به زمان بیشتری نیاز دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.  آنها ممکن است بتوانند مستنداتی را در اختیار کارفرمای شما قرار دهند تا بتوانید به آنها استراحت بیشتری بدهید. اگر قصد بارداری مجدد دارید ، از پزشک خود بپرسید که چه مدت توصیه می کند قبل از باردار شدن منتظر بمانید.

 تجربه سقط جنین می تواند مخرب باشد.  بدانید که سقط جنین تقصیر شما نیست.  در این دوران دشوار برای حمایت از خانواده و دوستان خود استفاده کنید. همچنین می توانید یک مشاور غم و اندوه در منطقه خود پیدا کنید.  به خودتان زمان کافی برای غم و اندوه بدهید. بسیاری از افراد پس از سقط جنین بارداری سالمی را تجربه می کنند.  وقتی آماده شدید با پزشک خود صحبت کنید.

 

 پزشک شما چگونه لکه بینی را تشخیص می دهد؟

 اگر لکه بینی را مشاهده کردید که خونریزی لانه گزینی نیست یا پس از چند ساعت به خودی خود متوقف نمی شود ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای ارزیابی مراجعه کنید.  آنها به احتمال زیاد یک معاینه واژینال برای ارزیابی میزان خونریزی انجام می دهند. آنها همچنین می توانند سونوگرافی شکمی یا واژینال را برای تأیید رشد مناسب جنین و بررسی ضربان قلب انجام دهند. در اوایل بارداری ، ممکن است نیاز به آزمایش خون hCG نیز داشته باشید.  این آزمایش برای بارداری استاندارد انجام می شود و می تواند به تشخیص حاملگی خارج رحمی یا رد سقط احتمالی کمک کند.  گروه خونی شما نیز تأیید می شود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x