فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1043

نارسایی زودرس تخمدان چیست؟ علل، علائم و تشخیص

اغلب نارسایی تخمدان اولیه با یائسگی اشتباه گرفته می‌شود و این زمانی رخ می‌دهد که عملکرد تخمدان در پیش از سن ۴۰ سالگی متوقف می‌شود و نوعی اختلال در تخمدان ها ایجاد می‌شود و این با یائسگی متفاوت است...

قبلاً به نارسایی اولیه تخمدان ، نارسایی زودرس تخمدان گفته می‌شد.  این شرایطی است که زنان را قبل از رسیدن به یائسگی بسیار تحت تأثیر قرار می دهد. تخمدان های زن سالم استروژن تولید می کنند.  این هورمون دوره های قاعدگی را کنترل می کند و باعث باروری شما می شود (توانایی باردار شدن).  با افزایش سن ، تخمدان های شما در نهایت ساخت استروژن را متوقف می کنند.

نارسایی زودرس تخمدان!

گاهی اوقات ، تخمدان ها مدت طولانی قبل از انتظار یائسگی متوقف می شوند.  (میانگین سن یائسگی 51 سال است.) اگر کمتر از 40 سال دارید و تخمدان های شما دیگر تخمک گذاری نمی کنند و قاعدگی شما متوقف شده است ، ممکن است نارسایی اولیه تخمدان باشد.

همچنین ببینید:

آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

 علل

 درون تخمدان ها کیسه های کوچکی وجود دارند که فولیکول نامیده می شوند.  آنها با رشد و بالغ شدن، تخم ها را نگه می دارند.  دختران معمولاً با حدود 2 میلیون "دانه" متولد می شوند که به این فولیکول ها تبدیل می شوند ، که در دوران یائسگی دوام می آورند.

 اگر نارسایی اولیه تخمدان دارید ، فولیکول های شما یا تمام می شوند (پزشک ممکن است این امر را کاهش دهد) یا به درستی کار نمی کنند (اختلال عملکرد نیز نامیده می شود).  پزشکان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق میفتد. اگر مادر یا خواهرتان به آن مبتلا شده باشند ، این وضعیت احتمال بیشتری برای شما دارد.  موارد دیگری که احتمال آن را بیشتر می کند عبارتند از:

 اختلالات خود ایمنی

 شیمی درمانی و پرتودرمانی

 اختلالات ژنتیکی و کروموزومی ، از جمله سندرم فراژیل و سندرم ترنر

 عفونت های ویروسی

 

 علائم

 شاید ندانید که تخمدان شما به طور عادی کار نمی کند.  برخی از زنان با نارسایی زودرس تخمدان هنوز پریود هستند و حتی ممکن است باردار شوند.  اما بسیاری از کسانی که به این بیماری مبتلا هستند در بارداری مشکل دارند.  این معمولاً همان چیزی است که باعث مراجعه به پزشک می شود. شایع ترین علائم نارسایی زودرس تخمدان قاعدگی های نادر است.  دوره ها ممکن است سالها شروع و دوباره متوقف شوند.  علائم دیگر ممکن است شبیه علائم یائسگی باشند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 گرگرفتگی

 عرق شبانه

 اضطراب ، افسردگی یا تغییرات خلقی

 مشکلات تمرکز یا حافظه

 میل جنسی شما مانند گذشته نیست

 مشکل خواب

 خشکی واژن ، که می تواند رابطه جنسی را ناراحت کند

 

 تشخیص

 اگر پریود شما متوقف شده یا کم است ، پزشک آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون شما و در بارداری ، بیماری تیروئید و سایر شرایط سلامتی را انجام می دهد. اولین آزمایش خون که احتمالاً انجام می دهید، سطح خون شما را اندازه گیری می کند:

 FSH (هورمون محرک فولیکول).  غده هیپوفیز شما این هورمون را تولید می کند که به تخمدان ها می گوید هر ماه تخمک آزاد کنند.

 استرادیول  این یک نوع استروژن است که توسط تخمدان های شما ساخته می شود.

 نتایج حاصل از این آزمایشات به پزشک شما کمک می کند تا درک کند که چه اتفاقی میفتد در تخمدان شما. اگر شما زیر 40 سال سن دارید و هر یک از موارد زیر را دارید ، پزشک شما ممکن است نارسایی اولیه تخمدان را تشخیص دهد.

 سطح بالای FSH (در محدوده یائسگی) در دو آزمایش مختلف که حداقل با فاصله 1 ماه انجام شده باشد

 سطح استرادیول پایین ، به این معنی که تخمدان شما استروژن کافی تولید نمی کند

 3 ماه متوالی بدون پریود یا قاعدگی نامنظم (کمتر از هر 35 روز)

 همچنین ممکن است پزشک انجام سونوگرافی از طریق واژن را به شما پیشنهاد دهد.  این آزمایش تصویربرداری تخمدان شما را نشان می دهد.  خانم هایی که نارسایی اولیه تخمدان دارند معمولاً تخمدان های کوچکتر و فولیکول کمی دارند.

همچنین ببینید:

سیگار و قلیان باعث افزایش عفونت در زنان می‌شود!

 اگر این بیماری را دارید ، ممکن است آزمایشات بیشتری برای بررسی علت انجام دهید.

 مقادیر کم استروژن می تواند فراتر از توانایی بارداری شما باشد. استروژن برای سلامت قلب و استخوان ها از جمله موارد دیگر لازم است.  اگر تخمدان های شما به اندازه کافی این هورمون را تولید نکنند ، ممکن است به بیماری های دیگر مبتلا باشید ، مانند:

 اضطراب و افسردگی

 بیماری چشم ، از جمله خشکی چشم

 کلسترول بالا و بیماری قلبی

 کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار)

 پوکی استخوان

 با پزشک خود در مورد راه های کاهش خطرات صحبت کنید.  یک شیوه زندگی سالم و دارو ممکن است به جلوگیری از برخی از این شرایط کمک کند.

 اگرچه هیچ درمانی وجود ندارد ، اما درمان هایی وجود دارند که می توانند علائم و عوارض احتمالی مربوط به سطح پایین استروژن را کاهش دهند. درمان جایگزینی با هورمون (HRT) رایج ترین است.  این درمان معمولاً ترکیبی از استروژن و پروژسترون است ، اگرچه پزشک ممکن است اشکال دیگری را تجویز کند.  ممکن است آن را از طریق دهان بگیرید ، آن را روی پوست خود قرار دهید ، یا آن را در واژن خود قرار دهید.  اگر این نوع درمان را در نظر دارید ، مطمئن شوید که شما و پزشک در مورد عوارض جانبی و خطرات احتمالی صحبت می کنید. پزشکان معمولاً مکمل های کلسیم و ویتامین D را برای جلوگیری از ازدست دادن استخوان تجویز می کنند ، که ممکن است با کاهش سطح استروژن اتفاق بیفتد.  اگر تمرین نمی کنید ، باید تناسب اندام را به یک عادت تبدیل کنید ، زیرا ورزش های تحمل کننده وزن می توانند استخوان ها را قوی و قلب شما را سالم نگه دارند. اگر امیدوار بودید که باردار شوید اما متوجه می شوید که نارسایی اولیه تخمدان دارید ،  ممکن است بخواهید با یک مشاور صحبت کنید و همچنین با پزشک خود همکاری کنید تا بدانید که چه گزینه هایی می توانید برای شروع یا گسترش خانواده خود داشته باشید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x