فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 985

مواد غذایی خون ساز برای خانم ها!

در مورد مواد غذایی نباید بگوییم که فقط و فقط جگر و گوشت قرمز باعث بهبود این وضعیت می شوند و تجویز مکمل با توجه به شرایط فردی باید انجام شود و ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد مواد غذایی خون ساز برای خانم ها، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

خون سازی برای همه ما خیلی مهم است چون هر ۱۲۰ روز تعداد گلبول های قرمز ما می‌میرند و گلبول های قرمز جدید مرتب ساخته می‌ شوند ، اگر دفع خون زیاد هم وجود دارد ، اگر در رژیم غذایی شما مقدار کافی آهن ، مقدار کافی اسید فولیک ، مقدار کافی ویتامین b۱۲ ، مقدار کافی مس و ویتامین A نباشد فرآیند خون‌سازی می‌تواند با اختلال مواجه شود .

مواد غذایی خون ساز برای خانم ها!

پس علاوه بر آهن یادتون باشه ، فولیک اسید، ویتامین b۱۲ خیلی مهمه و یادتون باشد مس و ویتامین A هم برای ما خیلی مهم است .

حال ما در ترکیبات غذاییمون اگر از سبوس ها ، عدس ، لوبیا و نخود استفاده کنیم در بین حبوبات بسیار به ما کمک می‌کند اگر از شکلات تلخ استفاده کنیم به عنوان یک میان وعده خوب به ما کمک می‌کند .

همچنین ببینید:

دلیل و راه درمان احساس خستگی در خانم ها

در بین دانه ها ، دانه کنجد به ما می تواند کمک کند .

در میوه ها زردآلو ، آلو ، خرما و کشمش کمک کننده هستند .

زرده تخم مرغ جزو مواد غذایی هست که به خاطر ترکیباتی که دارد به خون‌سازی شما کمک می‌کند، پس از رژیم غذایی تان حذف نکنید . سبزیجات برگ سبز به جهت اینکه آنها منابع فولات هستند، هم در خونسازی شما کمک می کنند اگر شما مشکل کم خونی دارید فقط دریافت جگر و گوشت قرمز باعث بهبود این وضعیت نمی‌شود بلکه عدس ، لوبیا ، زردآلو ، آلو هم بسیار کمک کننده هستند و میان وعده های شما هم می‌تواند کمک کننده باشند اما همیشه یادتون باشه همه این منابع غذایی در شرایطی که ما مبتلا به کم خونی فقر آهن نیستیم موثر هستند .

زمانی که مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن می‌شوید دیگر مواد غذایی نمی توانند به شما کمک کنند چون بدن شما قابلیت جذب زیاد آهن را ندارد و در واقع سدهای زیادی برای جذب آهن در بدن وجود دارند .

همچنین ببینید:

علل زخم دهانه رحم و راه های درمان آن

در مواردی که کم خونی وجود دارد حتماً متناسب با نوع کم خونی و علت کم خونی باید مکمل لازم دریافت شود .

در مورد افرادی که تالاسمی مینور دارند، مکمل آهنی که برای خون‌سازی آن ها تجویز می‌شود خیلی فرق می‌کند با فردی که تالاسمی مینور ندارد .

درنتیجه حتما باید تجویز مکمل با توجه به شرایط فردی براشون انجام گیرد ولی در راس آنها توجه به همان طور که گفتم آهن ، ویتامین b۱۲ و اسیدفولیک حتماً باید لحاظ شود .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x