فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 760

پانیک (حمله هراس) چیست؟

پانیک یا اختلال هراس یک احساس ترس شدید ناگهانی است، که علائم جسمی و روانی دارد و گاهی ممکن است با سکته قلبی اشتباه گرفته شود. با شناخت علائم و علل حمله هراس، می‌توانید به افرادی که دچار چنین اختلالی هستند کمک کنید...

اختلال هراس چیست؟

 اختلال وحشت زمانی است که حداقل دو بار دچار حمله وحشت شده اید (احساس وحشت و سرسختی می‌کنید، حتی اگر در معرض خطر نباشید) و دائما نگران باشید و برنامه روزمره خود را تغییر دهید تا از حمله دیگری جلوگیری کنید. این نوعی اختلال اضطرابی است.

پانیک (حمله هراس) چیست؟

 هر سال از هر 10 بزرگسال یک نفر دچار حمله وحشت می‌شود. حدود یک سوم افراد در طول زندگی خود یکی دارند. اما بیشتر آنها اختلال وحشت ندارند. فقط حدود 3٪ از بزرگسالان به آن مبتلا هستند و این در زنان بیشتر از مردان است.

 علائم اختلال هراس:

 حمله وحشت یک احساس ترس شدید ناگهانی است که می‌تواند در هر کجا و در هر زمان رخ دهد. و در صورت حمله چهار یا بیشتر از این علائم را خواهید داشت:

 ضربان قلب یا تپش قلب سریع

 تعریق

 لرزیدن

 تنگی نفس یا احساس گرفتگی

 احساس خفگی

 درد قفسه سینه

 حالت تهوع یا درد معده

 احساس سرگیجه یا غش کردن

 لرز یا گُر گرفتگی

 بی حسی یا سوزن سوزن شدن

 ترس از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن

 ترس از مردن

همچنین ببینید:

چه جوری خشم خود را کنترل کنیم؟

 یک حمله معمولاً در عرض 5 تا 10 دقیقه انجام می‌شود، اما ممکن است ساعت ها ادامه یابد. ممکن است احساس کنید شما دچار حمله قلبی یا سکته شده اید.  بنابراین افرادی که دچار حملات هراس هستند، اغلب برای ارزیابی به اورژانس می‌روند.

 بدون درمان، اختلال وحشت گاهی می‌تواند منجر به آگورافوبیا، ترس شدید از قرار گرفتن در خارج یا در فضا های بسته شود.

 دلایل اختلال وحشت و عوامل خطر:

 پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه عواملی باعث اختلال وحشت می‌شود، اما یک احتمال این است که مغز افرادی که به این بیماری مبتلا هستند به ویژه در واکنش به ترس حساس است.

 چند مورد می‌تواند شما را دچار اختلال وحشت کند:

 شخصی در خانواده شما به آن مبتلا است (هرچند مشخص نیست که چقدر به دلیل ژن های شما یا محیطی که در آن بزرگ شده اید مربوط است)

 سطح بالای استرس

 احساسات منفی مکرر یا مشکل در برخورد با احساسات منفی

 استفاده از دارو یا الکل برای مقابله با اختلال وحشت می‌تواند علائم را بدتر کند.

 افراد مبتلا به این اختلال اغلب افسردگی اساسی نیز دارند. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که باعث یک بیماری دیگری شود.

 تشخیص اختلال هراس:

 یک آزمایش آزمایشگاهی به طور خاص برای اختلال وحشت وجود ندارد. از آنجا که علائم می‌توانند شباهت زیادی به علائم حمله قلبی داشته باشند، احتمالاً پزشک با معاینه شما و رد سایر موارد بهداشتی شروع به کار می‌کند. اگر هیچ بیماری دیگری علائم شما را ایجاد نکند و شما دو یا چند حمله وحشت تصادفی داشته باشید و از ترس تکرار یک قسمت زندگی کنید، احتمالاً دچار اختلال وحشت شده اید.

همچنین ببینید:

اختلال در خواب باعث افسردگی می‌شود؟

 درمان های اختلال هراس:

 ممکن است پزشک، شما را به متخصصی به نام روان درمانگر ارجاع دهد. آنها ممکن است توصیه کنند:

 نوعی گفتار درمانی به نام درمان شناختی رفتاری که به شما کمک می‌کند، یاد بگیرید چگونه افکار و رفتار های ناسالم را که باعث حملات وحشت می‌شوند تغییر دهید

 دارو های ضد افسردگی، مانند مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) و نوراپی نفرین (SNRI)

 بنزودیازپین ها، آرام بخش هایی هستند که بر سیستم عصبی مرکزی شما تأثیر می‌گذارند (این در طولانی مدت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا می‌توانید به آنها وابسته شوید.)

 دارو های ضد اضطراب (مانند بنزودیازپین ها، اینها در کوتاه مدت بهتر عمل می‌کنند.)

 کاهش کافئین

 ورزش منظم

 محدود کردن الکل

 تمرینات تنفس عمیق

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x