فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 767

خشم چگونه بر ما تاثیر می‌گذارد؟ آیا می‌توان احساس خشم را سرکوب کرد؟

اگر خشم به طور مناسب بیان شود، می‌تواند احساس مثبت و مفیدی باشد ولی اگر کنترل نشود می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند سردرد، مشکلات هضم، مانند درد شکم، بیخوابی، افزایش اضطراب، افسردگی و ...

دکتر چارلز اسپیلبرگر روان شناس متخصص در حیطه مطالعات خشم می‌گوید: خشم یک حالت احساسی است که شدت آن از ناراحتی خفیف تا غضب و تندخویی شدید متغیر است.

خشم می‌تواند هم به دلیل اتفاقات بیرونی و هم اتفاقات درونی ایجاد شود. اثرات جسمی کنترل نشده در طولانی مدت شامل افزایش اضطراب، فشار خون بالا و سردرد است.

خشم چگونه بر ما تاثییر می‌گذارد؟ آیا می‌توان احساس خشم را سرکوب کرد؟

اگر خشم به طور مناسب بیان شود، می‌تواند احساس مثبت و مفیدی باشد. استراتژی های طولانی مدت برای کنترل خشم شامل ورزش منظم، یادگیری تکنیک های آرام سازی و مشاوره است. خشم مدیریت شده می‌تواند احساس مفیدی باشد که شما را برای ایجاد تغییرات مثبت ترغیب کند. از طرف دیگر، عصبانیت یک احساس قدرتمند است و اگر به درستی کنترل نشود، ممکن است نتایج مخربی برای شما و نزدیکان شما داشته باشد. خشم کنترل نشده می‌تواند منجر به مشاجره، درگیری فیزیکی، آزار جسمی، حمله و خودزنی شود.

همچنین ببینید:

بهترین زمان برای مصرف مکمل ها و ویتامین ها، چه زمانی است؟

 اثرات جسمی خشم

 خشم باعث ایجاد پاسخ "جنگ یا گریز" از بدن می‌شود. احساسات دیگر که این پاسخ را تحریک می‌کنند شامل ترس، هیجان و اضطراب هستند. غدد فوق کلیوی با هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول بدن را غرق می‌کند. مغز خون را از روده و به سمت عضلات خارج می‌کند، تا برای انجام فعالیت های بدنی آماده شود. ضربان قلب، فشار خون و تنفس افزایش می‌یابد، درجه حرارت بدن افزایش می‌یابد و پوست عرق می‌کند. ذهن تیز و متمرکز است.

 مشکلات سلامتی همراه با عصبانیت

 سیل مداوم مواد شیمیایی استرس و تغییرات متابولیکی مرتبط با آن که با عصبانیت مداوم همراه است، در نهایت می‌تواند به بسیاری از سیستم های مختلف بدن آسیب برساند.

 برخی از مشکلات سلامتی کوتاه مدت و بلند مدت که با خشم کنترل نشده مرتبط هستند، عبارتند از:

 سردرد

 مشکلات هضم، مانند درد شکم

 بیخوابی

 افزایش اضطراب

 افسردگی

 فشار خون بالا

 مشکلات پوستی، مانند اگزما

 حمله قلبی

 سکته.

 ابراز خشم به روش های سالم:

 پیشنهاداتی در مورد چگونگی ابراز خشم به روش های سالم عبارتند از:

 اگر احساس کنترل نمی‌کنید، به طور موقت از شرایط دور شوید، تا زمانی که خنک شوید.

 احساسات را به عنوان عادی و جزئی از زندگی بشناسید و بپذیرید.

 سعی کنید دلایل دقیق عصبانیت را دقیقاً مشخص کنید.

 هنگامی که مشکل را شناسایی کردید، به دنبال راهکار های مختلف برای چگونگی اصلاح شرایط باشید.

 یک کار بدنی مثل رفتن برای دویدن یا ورزش انجام دهید.

 در مورد احساس خود با شخصی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.

 بسیاری از مردم خشم خود را به روش های نامناسب و مضر ابراز می‌کنند، از جمله:

 انفجار های عصبانیت، برخی از افراد کنترل بسیار کمی بر خشم خود دارند و تمایل دارند که خشمگین و منفجر شوند. عصبانیت خشمگین ممکن است منجر به آزار جسمی یا خشونت شود. شخصی که خوی خود را کنترل نمی‌کند می‌تواند خود را از خانواده و دوستان جدا کند. عزت نفس برخی از افرادی که به شدت عصبانی می‌شوند، بخاطر این است که از عصبانیت خود راهی برای دستکاری دیگران و احساس قدرت می‌کنند. 

 سرکوب خشم، برخی افراد فکر می‌کنند که خشم احساسی نامناسب یا "بد" است و سرکوب آن را انتخاب می‌کنند. با این حال، عصبانیت بدون کنترل، اغلب به افسردگی و اضطراب تبدیل می‌شود. برخی از مردم عصبانیت خود را بر کودکان یا حیوانات خانگی، تخلیه می‌کنند.

 هنگامی که مشاجره کرده اید، آسان است که از شخص مقابل عصبانی یا ناراحت شوید. اگر با شخصی که اغلب می‌بینید مشکلات را بدون مشاجره نمی‌توانید حل کنید، این یک تجربه بسیار ناخوشایند است.

 صحبت با شخص در مورد اختلاف نظر شما ممکن است کمکی کند یا نکند. اگر به آنها نزدیک شدید، مطمئن شوید که به روشی مفید است. آرام باشید و صریح و صادقانه ارتباط برقرار کنید.

 اگر فرد می‌تواند خشن یا بدرفتار باشد، بهتر است مستقیماً به او نزدیک نشوید. اگر برای این کار احساس امنیت می‌کنید می‌توانید با آنها تلفنی صحبت کنید تا ببینید آیا آنها برای یافتن راه حل برای این بحث باز هستند. ممکن است مفید باشد اگر از کسی بخواهید در آنجا با شما همراه باشد، هنگام برقراری تماس و سپس از شما پشتیبانی کند.

همچنین ببینید:

خواص فوق العاده زردچوبه برای خانم ها

 احساس خود را در نتیجه نظر خود امتحان کنید و بگویید، اما از تلاش برای گفتن احساس خود به او خودداری کنید. موافقت یا مخالفت ممکن است. ممکن است برای حل اختلاف نظر به شخص دیگری نیاز داشته باشید. می‌توانید از یک شخص ثالث مورد اعتماد بخواهید که نقش میانجی را بازی کند و به شما کمک کند تا هر دو، دیدگاه دیگری در مورد بحث داشته باشید.

 دلایل برخورد با استدلال ها:

 دلایل خوبی برای پرداختن به استدلال وجود دارد، از جمله:

 این به شما احساس موفقیت می‌دهد و احساس مثبت تری به شما می‌دهد.

 ممکن است احساس آرامش، سلامتی و توانایی بیشتری برای داشتن یک خواب راحت داشته باشید.

 ممکن است روابط قوی تری داشته باشید.

 ممکن است احساس خوشبختی کنید.

 پیشنهاداتی برای مدیریت خشم طولانی مدت:

 روشی که به طور معمول در بیان خشم ایجاد می‌کنید ممکن است مدتی طول بکشد تا اصلاح شود. پیشنهادات عبارتند از:

 از طغیان عصبانیت خود، یک دفترچه یادداشت تهیه کنید تا بفهمید چگونه و چرا عصبانی می‌شوید.

 آموزش ابراز وجود، یا یادگیری در مورد تکنیک های حل تعارض را در نظر بگیرید.

 تکنیک های آرام سازی، مانند مدیتیشن یا یوگا را بیاموزید.

 اگر هنوز از اتفاقاتی که در گذشته شما رخ داده عصبانی هستید، به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کنید.

 فواید ورزش منظم در مدیریت خلق و خوی:

 افرادی که استرس دارند بیشتر دچار خشم می‌شوند. مطالعات متعدد در سراسر جهان مستند کرده‌اند که ورزش منظم می‌تواند باعث بهبود خلق و خو و کاهش استرس شود. این ممکن است به این دلیل باشد که فعالیت بدنی باعث سوزاندن مواد شیمیایی استرس‌زا می‌شود، و همچنین باعث افزایش تولید انتقال دهنده های عصبی تنظیم کننده خلق و خو در مغز، از جمله اندورفین ها و کاتکول آمین ها می‌شود.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

betterhealth

دیدگاه تان را بنویسید

 

x