فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2024

چگونه با ترس از دندانپزشکی کنار بیاییم

سلامت دهان و دندان مهم تلقی می شود. اما ترس از دندانپزشک نیز وجود دارد. این ترس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ترس و فوبیا باهم متفاوت بوده؛ به صورتی که ترس اجتناب و نفرت را به همراه داشته و فوبیا که خیلی شدیدتر از ترس است نوعی اختلال اضطراب و پریشانی به دنبال دارد...

ترس از دندانپزشکی

بهداشت دهان و دندان به طور گسترده به عنوان یکی از مهمترین موارد سلامتی در نظر گرفته می شود. با این حال، شاید به همان اندازه ترس از دندانپزشک نیز رایج باشد. این ترس رایج می تواند ناشی از برخی احساسات مربوط به نگرانی در مورد سلامت دهان و همچنین تجربیات بد دوران جوانی باشد.

چگونه با ترس از دندانپزشکی کنار بیاییم

 

اما برای برخی افراد، چنین ترس هایی می تواند به شکل دنتوفوبیا ظاهر شود. مانند سایر ترس ها، این ترس شدید یا غیرمنطقی از اشیا، موقعیت یا افراد تعریف می شود. در این حالت دنتوفوبیا ترس شدید مراجعه به دندانپزشک است.

با توجه به اهمیت مراقبت از دهان و دندان جهت سلامت کلی، ترس از دندانپزشک نباید شما را از مراجعه و معاینه منظم باز دارد. با این حال، رفتن به دندانپزشک برای تمامی افراد آسان نیست.

همچنین ببینید:

آنچه در مورد کمبود کلسیم و دندان باید بدانید

 

ترس و فوبیا

ترس و فوبیا؛ این دو حالت ذهنی دارای تفاوت هایی می باشند. ترس می تواند یک نفرت شدید باشد که ممکن است باعث اجتناب از برخی موارد شود، اما لزوماً چیزی نیست که به صورت مداوم به آن فکر کنید و تنها زمانی که آن را ببینید دچار ترس می شوید.

از سوی دیگر، فوبیا شکل بسیار قوی تری از ترس است. فوبیا نوعی اختلال اضطرابی در نظر گرفته شده که به‌ عنوان پریشانی و اجتناب شدید شناخته می‌شود. این موضوع سبب اختلال در زندگی می گردد.

یکی دیگر از ویژگی های فوبیا این است عاملی که نسبت به آن حساس هستید چیزی نیست که در واقعیت به شما آسیب وارد نماید. اما نمی توانید این احساس را از خود دور نمایید.

هنگامی که در زمان مراجعه به دندانپزشک دچار ترس می شوید، این حالت می تواند به این معنی باشد که از مراجعه به دندانپزشک متنفر هستید و درمان را به زمان دیگر موکول می کنید. ممکن است از صداهای دستگاه دندانپزشکی و تمامی ابزار آن متنفر باشید؛ اما در هر صورت آن را تحمل می کنید.

در مقایسه، دنتوفوبیا می‌تواند ترس شدیدی ایجاد کند که به طور کلی از دندانپزشک اجتناب کنید. حتی فکر کردن به دندانپزشک ممکن است باعث اضطراب شود. کابوس و حملات پانیک نیز ممکن است رخ دهد.

 

علت دندوفوبیا

ترس از دندانپزشک معمولاً ناشی از تجربیات منفی گذشته است. ممکن است شما در کودکی از دندانپزشک ترسیده باشید و این احساسات با بزرگ شدن در شما باقی مانده است.

برخی افراد از صداهای ابزاری که دندانپزشک جهت تمیز کردن و معاینه دندان استفاده می‌کند می‌ترسند، بنابراین تصور کردن آن سبب ایجاد ترس می شود.

فوبیا یک ترس شدید است. این موضوع ممکن است به یک تجربه منفی در گذشته نیز مرتبط باشد. شاید در مطب دندانپزشکی درد، ناراحتی را تجربه کرده باشید و این باعث تنفر قابل توجهی از مراجعه به دندانپزشک در آینده شده است. تخمین زده می شود که 2.7 درصد از مردان و 4.6 درصد از زنان به دنتوفوبیا مبتلا هستند.

علاوه بر ترس و فوبیا مرتبط با تجربیات گذشته، ممکن است ترس از دندانپزشک به این دلیل وجود داشته باشد که در مورد سلامت دهان و دندان نگرانی داشته باشید. شاید دندان درد یا خونریزی لثه داشته باشید، یا شاید چند ماه یا سال است که به دندانپزشک مراجعه نکرده اید و از خبرهای ناگوار می ترسید.

هر یک از این نگرانی ها می تواند باعث عدم مراجعه به دندانپزشک گردد.

 

درمان دندوفوبیا

ترس خفیف از مراجعه به دندانپزشک بهتر است با مراجعه به دندانپزشک به جای اجتناب از آن برطرف شود. در موارد مهم دندانپزشکی، ممکن است لازم به دریافت بی حسی و یا بیهوشی باشید تا در طول عمل هوشیار نباشید. اگرچه در تمامی مطب ها این روش رایج نیست.

 

درمان از طریق مواجهه

این روش، نوعی روان درمانی، یکی از موثرترین راه حل ها برای دنتوفوبیا به شمار می رود، زیرا شامل مراجعه تدریجی به دندانپزشک است.

بهتر است در ابتدا فقط جهت یک معاینه ساده به دندانپزشک مراجعه نمایید. سپس می‌توانید به تدریج با معاینات جزئی، عکس‌برداری با اشعه ایکس و جرم گیری، تعداد مراجعه خود به دندانپزشک را افزایش دهید.

 

دارو درمانی دندوفوبیا

داروها به تنهایی دنتوفوبیا را درمان نمی کنند. با این حال انواع خاصی از داروهای ضد اضطراب ممکن است علائم را کاهش دهند. این موارد همچنین می توانند برخی علائم فیزیکی مانند فشار خون بالا را کاهش دهند.

 

نکاتی جهت حفظ آرامش

نکات زیر می تواند به شما در حفظ آرامش در طول مراجعه به دندانپزشک کمک کند:

در ساعات اولیه از روز مانند صبح به دندانپزشک مراجعه کنید. افراد کمتری وجود خواهند داشت، همچنین استفاده از ابزارهایی که سبب اضطراب شما می شوند نیز کمتر است. هر چه دیرتر به دندانپزشک مراجعه کنید، اضطراب نیز با انتظار بیشتر خواهد شد.

جهت حفظ آرامش از هدفون با موسیقی آرام بخش استفاده نمایید.

از یک دوست یا یکی از نزدیکان بخواهید که در طول مراجعه به دندانپزشک شما را همراهی کند.

تنفس عمیق و سایر روش های مدیتیشن را برای آرام کردن اعصاب خود تمرین کنید.

بدانید در هر زمان که نیاز به استراحت دارید، مشکلی وجود ندارد. سپس زمانی که شرایط ادامه دادن را داشتید به درمان خود ادامه دهید.

همچنین ببینید:

بهداشت دهان و دندان چقدر مهم است؟

 

چگونه می توان دندانپزشک مناسب انتخاب کرد؟

یکی از مهمترین ویژگی های دندانپزشک، توانایی درک ترس ها و انزجار افراد از دندانپزشک است.

قبل از مراجعه به دندانپزشک با مطب تماس گرفته و شرایط خود را توضیح دهید. می توان قبل از رفتن جهت درمان؛ یک جلسه را به عنوان مشاوره با دندانپزشک اختصاص دهید. در این صورن دندانپزشک قبل از مراجعه جهت درمان، اقدامات لازم را انجام می دهد.

 

نتیجه کلی

بهداشت دهان و دندان یکی از موارد مهم سلامتی است. با این حال این موضوع جهت مراجعه به دندانپزشک برای افراد مبتلا به دنتوفوبیا کافی نمی باشد. در عین حال اجتناب مداوم، ترس از دندانپزشک را تشدید می کند.

روش های متعددی جهت مقابله با دنتوفوبیا وجود دارد. می توان قبل از شروع درمان و مراجعه به دندانپزشک، شرایط خود را اطلاع داده تا اقدامات لازم انجام شود.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x