فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1560

چند راه برای افزایش انعطاف پذیری عاطفی

انعطاف پذیری عاطفی از مولفه های اصلی جامعه بشری است و اگر در خود تقویت نکنیم دچار شکست و چالش اساسی می‌شویم و دیگر نمی‌توانیم با افراد معاشرت مناسبی داشته باشیم...

این که بتوانید «با جریان پیش بروید» و در تفکراتتان انعطاف پذیر باشید، یک مهارت ضروری برای مقابله با تغییرات اجتناب ناپذیر زندگی است.

این یک ویژگی است که به ما کمک می‌کند تا با شرایط، چالش‌ها و موقعیت‌های جدید، راحت‌تر کنار بیاییم و سازگار شویم.

چه این شرایط شروع یک شغل جدید باشد، چه شرکت در کلاسی جدید یا حتی مساله ای مانند ازدواج، انعطاف پذیری شناختی به ما کمک می کند تا بتوانیم رشد کنیم و با دیگران بهتر کنار بیاییم.

چند راه برای افزایش انعطاف پذیری عاطفی

با این حال، برای بسیاری از مردم، گفتن این سخنان بسیار ساده‌تر از انجام آن است!

به‌ویژه برای کسانی که تمایل دارند در برخی از افکار و الگوهای رفتاری شان «گیر کنند».

آنها همچنین ممکن است تمایل به لجبازی، بحث و جدل یا مخالف بودن با دیگران نیز داشته باشند، دائما نگران باشند، وقتی همه چیز مطابق میل شان نیست ناراحت شوند، همکاری نداشته باشند (یا به طور خودکار به چیزها "نه" بگویند) یا شرایطی مانند اعتیاد و تمایلات وسواسی و اختلالات خوردن و حتی خشم جاده ای نیز داشته باشند.

یکی از ویژگی های مشترک همه این افراد مشکل در رها کردن افکار یا رفتارها است.

 

همچنین ببینید:

اختلال عاطفی فصلی (SAD)

 

مبنای بیولوژیکی انعطاف ناپذیری

ناحیه ای از مغز به نام شکنج سینگولیت قدامی (ACG) در افرادی که در انعطاف پذیری شناختی مشکل دارند بیش فعال است. ACG که در قسمت جلویی مغز قرار دارد، با تغییر توجه درگیر است.

وقتی ACG به خوبی کار می‌کند، به ما اجازه می‌دهد تا بتوانیم روی چیزی تمرکز کنیم، سپس رهایش کنیم و سپس روی چیز دیگری تمرکز کنیم. با این حال، زمانی که بیش از حد فعال باشد، تمایل افراد به گیر افتادن در یک شرایط خاص افزایش می‌یابد.

 

استراتژی های بهبود انعطاف پذیری شناختی

خبر خوب این است که چند استراتژی ساده وجود دارد که می توانید آنها را در زندگی خود بگنجانید تا به شما کمک کنند که بتوانید انعطاف پذیرتر شوید و راحت تر با تغییرات سازگار شوید. بهبود تغذیه، ورزش و کار بر روی توقف یک فکر یا فرماندهی برای فکری دیگر می تواند به بهبود انعطاف پذیری شناختی کمک کند.

 

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

اشاره شده است که ACG دارای فیبرهای "سروتونرژیک" زیادی است و افرادی که در تفکر یا رفتار خود سفت و سختی زیادی دارند ممکن است دچار کمبود سروتونین باشند.

برای بسیاری، داشتن رژیم غذایی دارای میزان کربوهیدرات های پیچیده بیشتر نسبت به پروتئین می تواند مفید باشد. مخصوصا خوب است که سعی کنید تا نخود و سیب زمینی شیرین را به رژیم غذایی خود اضافه کنید زیرا این غذاها به افزایش سروتونین کمک می کنند، فیبر بالایی دارند و شاخص گلیسمی پایین تری دارند.

سطح سروتونین را می توان با خوردن غذاهای غنی از ال-تریپتوفان که بلوک ساختمانی سروتونین است نیز افزایش داد. چنین غذاهایی شامل مرغ، بوقلمون، ماهی قزل آلا، گوشت گاو، کره آجیل، تخم مرغ و نخود سبز می شود.

 

ورزش

راه دیگر برای افزایش ال-تریپتوفان ورزش کردن است. ورزش همچنین سطح انرژی شما را نیز افزایش می‌دهد، نگرانی‌های شما را کاهش می‌دهد و می‌تواند شما را از الگوهای تفکر تکراری که در سرتان اتفاق می افتد نیز منحرف کند.

 

توقف فکر را تمرین کنید

بخش مهمی از به دست آوردن کنترل بر افکار تکراری خود این است که هنگام وقوع آنها به آنها توجه داشته باشید و سپس تکنیک ساده توقف فکر را تمرین کنید.

سعی کنید یک علامت توقف قرمز را تصور کنید و به خود بگویید: ایست !  هر چه بیشتر این کار را تمرین کنید، ممکن است بهتر بتوانید بر افکارتان کنترل بیشتری داشته باشید .

 

همچنین ببینید:

چند گام برای خاتمه دادن به افکار منفی!

 

 تکنیک توقف

گزینه ها و راه حل ها:

نوشتن افکارتان کمک می کند تا آنها را از ذهن خود خارج کنید و به شما اجازه می دهد تا آنها را منطقی تر ببینید.

سعی کنید موارد زیر را یادداشت کنید:

فکری که در سرتان گیر کرده

اینکه برای جبران این فکر چه کاری می توانید انجام دهید

چیزهایی که کنترلی روی آنها ندارید

قبل از گفتن خودکار «نه» فکر کنید

برخی افراد تمایل دارند به طور خودکار «نه» بگویند ، حتی قبل از اینکه به آنچه از آنها خواسته شده فکر کنند. این موضوع به خصوص در روابط می تواند مشکل ساز باشد. نادیده گرفتن ایده ها یا رد درخواست های شریک زندگی ، محدود کننده و غیر ضروری است.

برای کمک به رفع این مشکل ، قبل از پاسخ دادن، نفس عمیقی بکشید، نفستان را به مدت سه ثانیه نگه دارید و سپس پنج ثانیه برای بازدم وقت بگذارید، و در این زمان در واقع بهترین راه برای پاسخ دادن را در نظر بگیرید.

استفاده از این تکنیک‌ها می‌تواند به شما در بهبود انعطاف‌پذیری ذهنی تان کمک کند که به نوبه خود می‌تواند به کاهش نگرانی‌ها، بهبود روابط و کاهش ناراحتی‌هایی که در هنگام گرفتار شدن در افکار و رفتارهای ناسالم یا منفی تجربه می‌کنید، کمک کند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

verywellmind

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x