فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1581

چگونه از سلامت روان خود مراقبت کنیم؟

حوزه سلامت تنها شامل سلامتی جسم نمی باشد و در کنار سلامت جسمی، سلامت روان و ارتقای بهداشت آن بسیار حائز اهمیت است و باید برای دستیابی به این امر چند نکته ساده را در نظر بگیریم...

مراقبت از سلامت روان

 

مهم است که از خودتان مراقبت کنید و بیشترین بهره را از زندگی ببرید. در ادامه ۱۰ روش عملی برای مراقبت از سلامت روان را برایتان آورده ایم.

چگونه از سلامت روان خود مراقبت کنیم؟

ایجاد تغییرات ساده در نحوه زندگی تان نیازی به هزینه گزافی یا صرف زمان زیادی ندارد. هر کسی می تواند این توصیه ها را دنبال کند. پس چرا از همین امروز شروع نمی کنید؟

 

۱. در مورد احساسات خود صحبت کنید

صحبت کردن در مورد احساساتتان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید در وضعیت سلامت روانی خوبی بمانید و با مواقعی که احساس ناراحتی می کنید کنار بیایید.

 

۲. فعال باشید

ورزش منظم می تواند عزت نفس شما را افزایش دهد و به شما کمک کند تا بتوانید تمرکز، خواب و احساس بهتری داشته باشید. ورزش مغز و سایر اندام‌های حیاتی شما را سالم نگه می‌دارد و همچنین برای بهبود سلامت روان تان نیز مفید است.

 

۳. خوب غذا بخورید

مغز شما به ترکیبی از مواد مغذی نیاز دارد تا بتواند سالم بماند و به خوبی عمل کند، درست مانند سایر اندام های بدن تان. رژیم غذایی که برای سلامت جسمی شما مفید است برای سلامت روان تان نیز مفید خواهد بود.

همچنین ببینید:

تغذیه و تاثیر آن بر سلامت مغز و روان!

۴. معقولانه بنوشید

ما اغلب برای تغییر خلق و خوی خود الکل می نوشیم. برخی افراد برای مقابله با ترس یا تنهایی مشروب می نوشند، اما تاثیر آن موقتی است.

وقتی تاثیر نوشیدنی از بین می‌رود، به دلیل تأثیری که الکل روی مغز و بقیه بدن شما گذاشته است، احساس بدتری پیدا می‌کنید. نوشیدن الکل راه خوبی برای مدیریت احساسات نیست.

 

۵. در ارتباط و در تماس با دیگران باشید

هیچ چیز بهتر از این نیست که رو در رو با کسی ارتباط بگیرید، اما این همیشه ممکن نیست. پس می‌توانید با افراد مورد علاقه تان تماس بگیرید، یادداشتی برای شان بگذارید یا به‌جای آن به صورت آنلاین با آنها چت کنید. خطوط ارتباطی را باز نگه دارید: داشتن ارتباط برای سلامت روان شما خوب است!

 

۶. کمک بخواهید

هیچ کدام از ما فوق بشر نیستیم. همه ما گاهی از احساسی که داریم یا وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود خسته یا نا امید می شویم.

اگر همه چیز برای شما طاقت فرسا شده است و احساس می کنید نمی توانید با مسائل کنار بیایید، کمک بخواهید. خانواده یا دوستان شما ممکن است بتوانند کمک عملی یا گوش شنوایی را به شما  ارائه دهند که واقعا بتواند حالتان را بهتر کند.

 

۷. استراحت کنید

تغییر سرعت در روند پیگیری و پشیبرد کارها و مسئولیت ها و در واقع داشتن استراحت برای سلامت روان شما کاری لازم و خوب است.

این کار می تواند یک مکث پنج دقیقه ای در هنگام تمیز کردن آشپزخانه، یک استراحت نیم ساعته ناهار در محل کار، یا یک آخر هفته برای کاوش در یک مکان جدید باشد. فقط چند دقیقه استراحت می تواند برای کاهش استرس شما کافی باشد. به خودتان «زمانی برای خود» بدهید.

 

۸. کاری را انجام دهید که در آن مهارت دارید

دوست داریی چه کاری کنید؟ در چه فعالیت هایی می توانید خود را غرق کنید؟ در گذشته عاشق چه کاری بودید؟

لذت بردن از خود می تواند به غلبه بر استرس کمک کند. انجام فعالیتی که از آن لذت می برید احتمالاً به این معنی است که در آن فعالیت مهارت دارید و دستیابی به چیزی در نتیجه ی آن فعالیت باعث افزایش عزت نفس شما می شود.

همچنین ببینید:

تاثیر موسیقی بر سلامت روان!

۹. بپذیرید که چه کسی هستید

ما همه متفاوت هستیم بسیار سالم‌تر است که بپذیرید منحصربه‌فرد هستید تا اینکه آرزو کنید ای کاش بیشتر شبیه دیگران بودید. داشتن احساس خوب نسبت به خود، اعتماد به نفس شما را برای یادگیری مهارت های جدید، بازدید از مکان های جدید و یافتن دوستان جدید افزایش می دهد. عزت نفس به شما کمک می کند تا زمانی که زندگی در مسیر دشواری قرار می گیرد بتوانید با سختی ها کنار بیایید.

 

۱۰. مراقب دیگران باشید

"دوستان واقعا مهم هستند… ما هر زمان که بتوانیم به یکدیگر کمک می کنیم، بنابراین این یک خیابان دو طرفه است، و حمایت از آنها باعث نشاطی دو طرفه می شود."

مراقبت از دیگران اغلب بخش مهمی از حفظ روابط با افراد نزدیک شماست. و می تواند افراد را به هم نزدیکتر کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

mentalhealth.org.uk

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x