فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1583

رنگ ها چه حسی را به ما می دهند؟

رنگ ها و احساسات، توجه به این نکته مهم است که رنگ‌ها می‌توانند تاثیراتی بر احساس ذهنی افرد داشته باشند، رنگ های گرم شور، شادی و آرامش را در فرد تقویت می‌کنند و رنگ های معتدل آرامش و حس دوستانه را ایجاد می‌کنند...

تاثیر رنگ ها در احساسات

رنگ ها چه حسی را به ما می دهند؟

قرمز

قرمز باعث می شود که شما احساس شور ، انرژی و هیجان کنید.

قرمز گرم ترین و پویاترین رنگ در بین رنگ ها است و احساسات مخالفی را تحریک می کند. اغلب با اشتیاق و عشق و همچنین خشم و خطر همراه است. می تواند ضربان قلب افراد را افزایش دهد و آنها را هیجان زده کند.

اگر می خواهید توجه را به یک عنصر در طراحی جلب کنید، از رنگ قرمز استفاده کنید. اما از آن به عنوان یک رنگ برجسته در حد اعتدال استفاده کنید زیرا می تواند بسیار غالب عمل کند.

 

نارنجی

نارنجی به شما احساس انرژی و اشتیاق می دهد.

نارنجی احساس سرزندگی و شادی را افزایش می دهد. مانند قرمز، توجه را به خود جلب می کند و حرکت و پویایی را نشان می دهد، اما آنقدرها هم قدرتمند نیست. انرژی را به تصویر می کشد و قدری تهاجمی است اما به قدری متعادل؛ یعنی می تواند دعوت کننده و دوستانه نیز باشد. نارنجی برای دعوت به اقدام برای خرید یا اشتراک یک محصول عالی است.

همچنین ببینید:

رنگ ها چگونه بر احساسات اثر دارند؟

رنگ زرد

رنگ زرد به شما احساس شادی و خودانگیختگی می دهد.

زرد شاید پرانرژی ترین رنگ در میان رنگ های گرم باشد. با خنده، امید و حس آفتاب همراه است. طیف زرد به طراحی شما انرژی می دهد و بیننده را خوش بین و شاد می کند. با این حال، رنگ زرد تمایل به بازتاب نور بیشتری دارد و می تواند چشمان فرد را تحریک کند. زیاد بودن رنگ زرد نیز می تواند چندان جالب نباشد و خسته کننده شود و در نتیجه باید به قدر اعتدال از آن استفاده کرد. در طراحی، اغلب برای جلب توجه به شیوه ای پرانرژی و آرامش بخش استفاده می شود.

 

سبز

سبز باعث می شود احساس خوش بینی و شادابی داشته باشید.

سبز نماد سلامتی، شروع جدید و ثروت است. رنگ سبز ساده ترین رنگ برای چشم است و باید برای آرامش و ایجاد تعادل در طراحی استفاده شود. اگر شرکتی بخواهد رشد، امنیت یا الهام بخشی را به تصویر بکشد، رنگ سبز برایش رنگ بسیار خوبی است. سبز همچنین می تواند احساس آرامش را نیز به شدت تحریک کند.

 

آبی

آبی به شما احساس امنیت و آرامش می دهد.

آبی احساس آرامش و معنویت و همچنین امنیت و اعتماد را بر می انگیزد. دیدن رنگ آبی باعث می شود بدن مواد شیمیایی را تولید کند که آرامش بخش هستند. جای تعجب نیست که این رنگ محبوب ترین رنگ است. آبی تیره برای طرح‌های شرکتی عالی است زیرا به ایجاد حس حرفه‌ای بودن کمک می‌کند، اما استفاده بیش از حد از آن نیز می‌تواند احساس سردی و بی‌تفاوتی ایجاد کند. آبی روشن احساس آرامش و حس دوستانه تری می دهد. نمونه‌های عالی از استفاه از رنگ آبی سایت‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر هستند که از رنگ‌های آبی روشن‌تر استفاده می‌کنند.

 

رنگ بنفش

بنفش به شما احساس خلاقیت می دهد.

بنفش با رمز و راز، خلاقیت، حس سلطنت و ثروت همراه است. سایه‌های روشن‌تر بنفش اغلب برای تسکین یا آرام کردن بیننده استفاده می‌شود، به همین دلیل از آن در محصولات زیبایی استفاده می‌شود. از رنگ بنفش استفاده کنید تا طرحی تان مجلل تر به نظر برسد یا از بنفش روشن تر برای نشان دادن عشق و رمز و رازآلودگی استفاده کنید.

 

رنگ صورتی

صورتی به شما احساس بازیگوشی و حسی رمانتیک می دهد.

صورتی نشان دهنده زنانگی و حس عاشقانه، حساسیت و لطافت است. ذاتاً شیرین، بامزه و جذاب است.

 

رنگ قهوه ای

رنگ قهوه ای باعث می شود احساس کنید که دارای ثبات هستید.

رنگ قهوه ای حس ثبات و حمایت را در ما ایجاد می کند. گرم و دوستانه، کاربردی و قابل اعتماد است، و همچنین می تواند نمایانگر چیزهای کلاسیک و جا افتاده باشد.

 

مشکی

رنگ مشکی پیچیده، کلاسیک و جدی است.

مشکی قدرت، تجمل و ظرافت را تداعی می کند، اما می تواند به معنای حرفه ای بودن، بی طرفی و سادگی نیز باشد. این رنگ جسور و قدرتمند است و اغلب برای برانگیختن رمز و راز استفاده می شود. در زمینه‌ها و فرهنگ‌های خاص، رنگ سیاه می‌تواند به عزاداری یا غم نیز اشاره داشته باشد.

 

سفید

رنگ سفید به معنای مینیمالیسم و ​​سادگی است. استفاده زیاد از رنگ سفید در طراحی، زیبایی مینیمالیستی ایجاد می کند و می تواند ظاهری ساده، تازه و تمیز داشته باشد.

در بسیاری از فرهنگ ها، رنگ سفید برای اشاره به باکرگی، پاکی و بی گناهی (لباس عروس و لباس نوزاد) استفاده می شود. همچنین خنثی ترین رنگ نیز رنگ سفید است.

همچنین ببینید:

کمبود بینایی رنگ (کوری رنگ) چیست؟

خاکستری

خاکستری احساس جدی و حرفه ای بودن را ایجاد می کند.

خاکستری رنگی برای نشان دادن بلوغ و مسئولیت پذیری است. مفاهیم مثبت آن شامل رسمی بودن و قابل اعتماد بودن است، در حالی که جنبه منفی آن نیز می تواند به معنای محافظه کار بودن و نداشتن احساسات باشد. ایمن و کاملاً آرام، جدی و محفوظ است.

 

رنگ ها و احساسات به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط هستند.

توجه به این نکته مهم است که رنگ‌ها می‌توانند تاثیراتی بر اساس ذهن فرد داشته باشند، یعنی بسته به تجربیات گذشته یا تفاوت‌های فرهنگی بیننده ، آنچه ممکن است باعث ایجاد احساس شادی در یک فرد شود، می‌تواند باعث تحریک فرد دیگری شود.

 

مفهوم رنگ ها کاملاً مورد توافق جهانی قرار نگرفته اند و می توانند برای کشورهای مختلف جذابیت متفاوتی داشته باشند. اما رنگ‌ها و احساسات به‌راحتی با هم مرتبط هستند، بنابراین هر زمان که از رنگ‌ها استفاده می‌کنید باید تأثیرات آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. اکنون که می‌دانید رنگ‌ها و احساسات چگونه به هم مرتبط هستند، می‌توانید رنگ‌ها را بر اساس این آگاهی انتخاب کنید و نتایج مطلوب خود را دریافت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

99designs

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x