فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1551

رنگ ها چگونه بر احساسات اثر دارند؟

رنگ ها برخلق و خوی ما انسان ها تاثیر دارند و احساسات متفاوتی را در ما ایجاد میکنند به طور مثال رنگ های گرم شادی وخوش بینی را در ما تقویت میکنند و رنگ های سرد معمولا آرام بخش هستند ...

رنگ ها و احساسات ارتباط نزدیکی با هم دارند. رنگ های گرم می توانند نسبت به رنگ های سرد احساسات متفاوتی را برانگیزند و رنگ های روشن نیز نسبت به رنگ های خاموش می توانند احساسات متفاوتی را ایجاد کنند. همه چیز به نحوه استفاده از اثرات روانی رنگ بستگی دارد.

رنگ ها چگونه بر احساسات اثر دارند؟

رنگ‌ها می‌توانند ما را خوشحال یا غمگین کنند و باعث می‌شوند احساس تنش یا آرامش کنیم. این واکنش ها ریشه در اثرات روانی، شرطی شدن بیولوژیکی و نقش فرهنگ دارند.

به همین دلیل است که درک تأثیرات روانشناختی رنگ ها بر روی یک فرد معمولی و همچنین اصول تئوری رنگ ها و معانی رنگ ها مساله ای مهم است.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که رنگ‌ها چه احساسی در شما ایجاد می‌کنند و رنگ‌ها چه تاثیری بر احساسات ما می‌گذارند.

همچنین ببینید:

حالت تهوع اضطرابی چیست؟

رنگ ها و احساسات

تاثیری که رنگ‌های مختلف می‌توانند بر احساسات گذارند تا حد زیادی به روشنایی، سایه، رنگ یا تن رنگ و سرد یا گرم بودن آن بستگی دارد.

 

بیایید به برخی از تأثیراتی که رنگ ها می توانند بر احساس شما داشته باشند نگاهی بیندازیم:

رنگهای گرم

قرمز، نارنجی و زرد در طیف رنگه ها در کنار یکدیگر قرار دارند و همگی رنگ‌های گرم هستند. رنگ های گرم اغلب احساس شادی، خوش بینی و انرژی را برمی انگیزند. با این حال، رنگ‌های زرد، قرمز و نارنجی می‌توانند اثری بر جلب توجه نیز داشته باشند و علامت خطر به حساب بیایند و یا شما را وادار به واکنش و یاقدام کنند ( مثلا علائم توقف، هشدارهای خطر و نوارهای مانع به این رنگ ها هستند). قرمز همچنین می تواند اشتها را نیز افزایش بدهد.

 

رنگ های سرد

رنگ های سرد شامل سبز، آبی و بنفش می شود. رنگ‌های سرد معمولاً آرام‌بخش هستند، اما می‌توانند غم و اندوه را نیز بیان کنند. بنفش اغلب برای کمک به ایجاد خلاقیت استفاده می شود زیرا ترکیبی از آبی (آرام) و قرمز (تند) است. اگر می خواهید تا فضای شرکتتان سلامت، زیبایی یا امنیت را به نمایش بگذارد، از این رنگ ها استفاده کنید.

 

رنگ های شاد

رنگ های شاد رنگ های روشن و گرم مانند زرد، نارنجی، صورتی و قرمز هستند. رنگ‌های پاستلی مانند هلویی، صورتی روشن یا یاسی نیز می‌توانند تأثیری مشابه بر خلق و خوی شما داشته باشند. هر چه رنگ روشن تر و بازتر باشد، احساس شادی و خوش بینی بیشتری در شما ایجاد می کند. راه دیگری که رنگ ها می توانند احساسات شادی را در شما ایجاد کنند، ترکیب کردن چند رنگ اصلی و ثانویه با هم برای به وجود آرودن جلوه ای شاداب و رنگارنگ است.

همچنین ببینید:

داشتن یک رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است به کاهش خطر افسردگی کمک کند!

رنگ های غمگین

رنگ های غمگین رنگ هایی هستند که تیره و خاموش هستند. خاکستری رنگ غم انگیز اصلی است، اما رنگ های سرد تیره و خاموش مانند آبی، سبز یا رنگ های خنثی مانند قهوه ای یا بژ نیز بسته به نحوه استفاده شان می توانند تأثیر مشابهی بر احساسات و عواطف داشته باشند. در فرهنگ های غربی، رنگ سیاه اغلب رنگ عزا در نظر گرفته می شود، در حالی که در برخی از کشورهای آسیای شرقی رنگ سفید نماد این مساله است.

 

رنگ های آرامش بخش

رنگ های سرد مانند آبی و سبز می توانند به شما احساس آرامش نیز بدهند. رنگ‌های پاستلی و به‌ویژه نوع سرد مانند آبی کودک، یاسی و نعنایی نیز اثری آرام‌بخش دارند. رنگ های خنثی مانند سفید، بژ و خاکستری نیز می توانند به شما احساس آرامش بدهند. هرچه رنگ‌های کمتری را با هم ترکیب کنید و طرح ساده‌تر و متمایزتر باشد، آرامش بیشتری به شما دست خواهد داد.

 

رنگ های انرژی زا

رنگ های قوی و روشن و رنگ های نئون می توانند تأثیر قدرتمندی بر احساسات داشته باشند. رنگ‌هایی مانند قرمز روشن، زرد روشن و سبز نئون می‌توانند احساس افزایش انرژی را در شما ایجاد کنند و وجود آنها احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید، اما همچنین می‌توانند چشم‌ها را نیز تحریک کنند. این رنگ ها توجه شما را به خود جلب کرده و از محیط اطراف خود متمایز می شوند. رنگ‌های پر رنگ و قوی مانند آبی سلطنتی، فیروزه‌ای، سرخابی و سبز زمردی نیز می‌توانند اثر محرکی داشته باشند و به شما احساس طراوت و انرژی بدهند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

99designs

دیدگاه تان را بنویسید

 

x