فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1553

افسردگی مالیخولیایی چیست؟ علائم و درمان آن

افسردگی مالیخولیایی نوعی اختلال افسردگی شدیداست که 15 تا 30 درصد افراد مبتلا به افسردگی را در بر می گیرد وبه شدت کار و روابط فرد بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد و در موارد حاد میل به خودکشی بیشتر است ....

افسردگی مالیخولیایی نوعی اختلال افسردگی اساسی (MDD) است که با ویژگی های مالیخولیایی خود را نشان می دهد. اگرچه افسردگی مالیخولیایی به عنوان یک اختلال متمایز دیده می شد، انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) دیگر آن را به عنوان یک بیماری روانی جداگانه نمی شناسد بلکه مالیخولیا در حال حاضر به عنوان یک مشخص کننده برای MDD  یعنی یک نوع فرعی از اختلال افسردگی اساسی دیده می شود.

افسردگی مالیخولیایی چیست؟ علائم و درمان آن

 MDD یک وضعیت سلامت روانی مهم است که با احساس مداوم و شدید غم و ناامیدی مشخص می شود. این اختلال می تواند بسیاری از زمینه های زندگی از جمله کار، مدرسه و روابط را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ممکن است بر رفتار و عملکردهای فیزیکی مختلف مانند اشتها و خواب تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به MDD اغلب علاقه خود را به فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردند از دست می دهند و در گذراندن روز مشکل دارند. در اغلب مواقع ممکن است احساس کنند که زندگی ارزش ندارد.

همچنین ببینید:

رنگ ها چگونه بر احساسات اثر دارند؟

شدت و نوع علائم MDD از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. برخی از افراد علائم مرسوم MDD را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر به سندرم های اضافی مانند مالیخولیا و کاتاتونی مبتلا می شوند. بیشتر علائم را می توان با درمان کنترل کرد، که ممکن است شامل دارودرمانی و روان درمانی باشد.

 

علائم افسردگی مالیخولیایی

افراد مبتلا به افسردگی مالیخولیایی ممکن است علائم MDD را تجربه کنند، مانند:

احساس مداوم غم و اندوه شدید برای مدت طولانی

از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بودند

کمبود انرژی یا احساس خستگی

احساس اضطراب یا تحریک پذیری

خوردن زیاد یا خیلی کم

خوابیدن زیاد یا کم

تجربه تغییرات در حرکت بدن (به عنوان مثال، تکان دادن پا در حالی که قبلاً این کار را انجام نمی شد)

مشکل در تمرکز، تصمیم گیری و به خاطر سپردن برخی موارد

فکر کردن یا صحبت کردن در مورد مرگ یا خودکشی

اقدام به خودکشی

 

آنها همچنین ممکن است ویژگی های مالیخولیایی MDD را تجربه کنند که عبارتند از:

از دست دادن لذت در تمام یا بیشتر فعالیت های روزانه

عدم واکنش به اخبار و رویدادهای مثبت

احساس عمیق ناامیدی و بی ارزشی

اختلالات خواب

کاهش وزن قابل توجه

احساس مداوم حس گناه بیش از حد

علائم MDD که در صبح بدتر می شوند

ویژگی‌های مالیخولیایی در افرادی که اغلب علائم شدید MDD را تجربه می‌کنند بیشتر است. آنها همچنین در افرادی که دارای MDD با ویژگی های روان پریشی هستند بیشتر دیده می شود.

همچنین ببینید:

حالت تهوع اضطرابی چیست؟

تشخیص افسردگی مالیخولیایی

 APA دیگر افسردگی مالیخولیایی را به عنوان شکل متمایز افسردگی نمی شناسد و به عنوان یک نوع MDD ذکر شده است. هنگامی که فرد علائم افسردگی و مالیخولیا را نشان می دهد، تشخیص "اختلال افسردگی اساسی با ویژگی های مالیخولیایی" است. برای انجام این تشخیص، پزشک معمولاً برخی از سؤالات زیر را می پرسد:

آیا برای بلند شدن از رختخواب و شروع کار در صبح مشکل دارید؟

آیا علائم شما به طور کلی در صبح یا عصر بدتر است؟

وضعیت خواب؟

 آیا تغییری در الگوی خواب شما ایجاد شده است؟

 یک روز معمولی برای شما چگونه به نظر می رسد؟

 آیا اخیراً برنامه روزانه شما تغییر کرده است؟

 آیا از انجام کارهای قبل لذت می برید؟

 چه چیزی باعث بهبود خلق و خوی شما می شود؟

 آیا در تمرکز بیشتر از حد معمول مشکل دارید؟

 

درمان افسردگی مالیخولیایی

 MDD اغلب با داروهای ضد افسردگی جدیدتر، مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) درمان می شود؛ که شامل داروهای شناخته شده مانند فلوکستین، سیتالوپرام یا پاروکستین می شود. با این حال، بسیاری از افرادی که دارای MDD با ویژگی‌های مالیخولیایی هستند ممکن است به داروهای ضد افسردگی قدیمی‌تر مانند ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای یا مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز و همچنین مهارکننده‌های بازجذب سروتونین؛ نوراپی نفرین مانند ونلافاکسین واکنش بهتری نشان دهند. این داروها به مهار تجزیه سروتونین و نوراپی نفرین در مغز کمک می کنند و در نتیجه مقادیر بیشتری از این مواد شیمیایی احساس خوب را به همراه دارند. برخی از داروهای ضد روان پریشی غیر معمول مانند اریپیپرازول ممکن است برای افزایش اثرات داروهای ضد افسردگی استفاده شود.

علاوه بر دارو، روان درمانی معمولاً برای درمان افرادی که MDD با ویژگی های مالیخولیایی دارند، استفاده می شود. ترکیبی از این دو روش درمانی معمولاً مؤثرتر از هر روشی به تنهایی است. روان درمانی شامل ملاقات منظم با یک درمانگر برای بحث در مورد علائم و مسائل مرتبط است. می تواند به افراد نشان دهد که چگونه:

سازگاری با موارد استرس زا

باورها و رفتارهای منفی را با باورهای مثبت و سالم جایگزین کردن

بهبود مهارت های ارتباطی

کنار آمدن با چالش ها و حل مشکلات

افزایش عزت نفس

در موارد شدید، درمان الکتریکی تشنج آور (ECT) ممکن است برای کمک به تسکین علائم MDD با ویژگی‌های مالیخولیایی انجام شود. این درمان شامل اتصال الکترودهایی به سر است که تکانه های الکتریکی را به مغز می فرستند و باعث تشنج خفیف می شوند ECT .در حال حاضر یک درمان ایمن و مؤثر برای اختلالات رفتاری و بیماری های روانی در نظر گرفته می شود. ممکن است به عنوان درمان اولیه برای علائم مالیخولیا استفاده نشود. با این حال، ترکیبی از دارو، روان درمانی و ECT ممکن است بهترین درمان برای MDD با ویژگی های مالیخولیایی باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x