فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1439

خنده درمانی چیست؟

گاهی خندیدن اونقدر برای ما عادی میشه که فراموش میکنیم چقدر اعجاب انگیزه!تا بحال به این فکر کردین که خنده چقدر میتونه در عمل و عکس العمل بدن مفید باشه؟در این مقاله شما با خنده درمانی و فواید آن آشنا خواهید شد....

خنده نه تنها نوعی تحرک برای عضلات شما فراهم می کند، بلکه سیلی از آندورفین های از بین برنده استرس را نیز در بدنتان آزاد می کند. علاوه بر این، بدن شما نمی تواند بین خنده واقعی و ساختگی تمایز قائل شود ؛ هر قهقهه ای می تواند باعث تولید همان هورمون ها شود، حتی اگر واقعی نباشد .

خنده درمانی چیست؟

 

خنده درمانی چیست؟

لذتی که هنگام خندیدن احساس می کنید راهی عالی برای مبارزه با اثرات فیزیکی استرس است. وقتی می خندیم، بدن ما آرام می شود و اندورفین (مسکن های طبیعی) در جریان خون ترشح می شود.

هدف خنده درمانگر این است که به شما کمک کند تا بتوانید راحت تر بخندید. درمان در جلسات گروهی یا انفرادی خواهد بود؛ این جلسات با گرم کردن شروع می شود و پس از آن مجموعه ای از فعالیت ها طراحی شده اند تا شما را به قهقهه وادار کنند. چیزی که باعث خنده ی واقعی شود به راحتی برای همه اتفاق نمی افتد، اما خوشبختانه بدن واقعا نمی تواند بین خنده واقعی و ساختگی تمایز قائل شود. بنابراین جعل کردن آن همان اثرات مفید یک خنده ی واقعی را به همراه دارد.

همچنین ببینید:

چگونه یک وسواس را کنترل کنیم!؟

آیا مدرکی برای این ادعاها درباره ی خنده وجود دارد؟

دکتر لی برک از مرکز پزشکی دانشگاه لوما، کالیفرنیا، در اواخر دهه ۱۹۷۰ تحقیقاتی بر روی خنده درمانی انجام داده است. در سال ۱۹۸۹، برک اثرات خنده را در ۱۰ مرد سالم مورد مطالعه قرار داد. پنج مرد یک کمدی یک ساعته تماشا کردند در حالی که پنج مرد دیگر در گروه کنترل در همان زمان هیچ چیز خنده داری را مشاهده نکردند. سپس از افراد هر دو گروه نمونه خون گرفته و مورد بررسی قرار داده شد ؛ نتایج نشان دادند که کورتیزول (هورمونی که بدن ما در شرایط استرس آزاد می کند) در افراد گروه تماشاگر کمدی نسبت به گروه کنترل سریعتر کاهش یافته بوده است. تحقیقات برک همچنین نشان داده است که سطح طبیعی سلول های تی کشنده (نوعی سلول ایمنی که به سلول های ویروس و تومور حمله می کنند) از طریق خنده افزایش می یابد. اگر بدن دچار استرس طولانی مدت و مداوم شود، در واقع همین سلول ها هستند که سرکوب می شوند.

 

ایده ی خنده درمانی از کجا آمده است؟

اثرات درمانی خنده از دهه ۷۰  به صورت بالینی مورد مطالعه قرار گرفته است، اما دکتر مادان کاتاریا که یوگای خنده را در بمبئی توسعه داد به عنوان فرد موثر در ایجاد جریان اصلی خنده درمانی شناخته شده است. کاتاریا اولین باشگاه خنده را در سال ۱۹۹۵  راه اندازی کرد. اکنون بیش از ۵۰۰۰ باشگاه خنده در سراسر جهان وجود دارد.

 

چه کسی می تواند از خنده درمانی استفاده کند؟

خنده درمانی برای همه مناسب است. تصور می شود که گروه های سالخورده، جوانان تحت درمان و بیماران بهداشت روانی می توانند به طرز ویژه از خنده درمانی سود ببرند. خوب است بدانید و به خاطر بسپارید که: کودکان حدود ۴۰۰ بار در روز می خندند در حالی که بزرگسالان حدود ۱۵ بار در روز می خندند.

همچنین ببینید:

تاثیر خنده بر بهبود بی خوابی و افزایش کیفیت خواب!؟

با انجام خنده درمانی ، انتظار مشاهده ی چه نتایجی را می توانم داشته باشم؟

یک جلسه خنده درمانی ممکن است به شما به یک نسبت احساس شادی و خستگی بدهد. توان عضلانی و عملکردهای قلبی عروقی را بهبود می بخشد و سطح اکسیژن موجود در خون را نیز افزایش می دهد.

در درازمدت، خنده درمانی به ما می آموزد که نباید فقط وقتی شاد هستیم بخندیم. خندیدن در مواجهه با عصبانیت، استرس یا اضطراب حتی اگر خنده ای ساختگی باشد در واقع می تواند وضعیت خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. خنده همچنین چیزی مسری است، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که اطرافیان خود را نیز از یک خنده خوب بهره مند کنید.

 

موارد منع استفاده از خنده درمانی

خنده درمانی گاه می تواند باعث ایجاد احساس سبکی سر در شما شود، به خصوص اگر دراز کشیده بخندید. اگر اخیراً جراحی کرده اید، اگر از گلوکوم، فتق، بواسیر رنج می برید یا باردار هستید، قبل از شرکت در جلسات خنده درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

theguardian

دیدگاه تان را بنویسید

 

x